En iyi nemlendirici doğal sabunlar

Organik ürünlere ilginin giderek artması ile birlikte cilt bakımında doğal sabunlar yeniden sıklıkla kullanılır hale geldi . Her cilt problemi için farklı türde sabun kullanarak sağlıklı bir cilde sahip olabileceğinizi ve cilt problemlerinin önüne geçebileceğinizi biliyor muydunuz? Hiçbir katkı maddesi içermeyen tamamen doğal olan bu sabunların faydalarına inanamayacaksınız

30 Kasım 2021, Salı 15:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çoğu doğal sabun, yağ, kostik (su ve sodyum hidroksit veya potasyum hidroksit içerir) ve bazen uçucu yağlar ve doğal renklendiricilerin bir kombinasyonundan yapılır.

Hassas veya kuru ciltle mücadele edenler için doğal sabun cilt dostu bir çözüm olabilir. Ticari olarak üretilen sabunlar bazen nemlendirici bileşenlerden yoksundur. Bu sabunlar, kimyasal kokular ve boyalar, zararlı sülfatlar ve sertifikasız hurma yağı gibi sürdürülemez bileşenlerle dolu olabilir ve sabunun köpürmesine yardımcı olan ama aynı zamanda cildinizde soyulmuş, çiğ ve kaşıntılı bir his bırakan koruyucular içerir.

Doğal sabun, herhangi bir sentetik kimyasal veya sert aktif madde (aynı zamanda yüzey aktif maddeler olarak da adlandırılır) içermez. 

Cildiniz oldukça emici bir organ olduğundan, doğal bir sabuna geçmek sadece epidermisiniz için değil, tüm vücudunuz için daha iyidir.


Doğal ve organik sabunlar, cildinizin yumuşak kalmasına ve herhangi bir toksik kimyasal madde içermeden nemli kalmasına yardımcı olan doğadan elde edilen bileşenlerden yapılır. 

Cildinizi nemlendiren doğal nemlendirici sabunların en başında keçi sütü sabunu yer alıyor. Ondan sonra zeytinyağı sabunu, defne sabunu, bıttım sabunu cilt üzerindeki güzelleştirici etkileriyle dikkat çekiyor.

İşte cildiniz için ideal doğal sabunlar

KARBON SABUNU

KARBON SABUNU

Cilt bakım rutininizin bir parçası olarak kömür sabunu kullanmanın birçok faydası vardır. En önemlisi, kömür sabunu sivilceyi azaltmaya yardımcı olur, cilde sağlıklı bir parlaklık verir ve erken yaşlanmayı önlemeye yardımcı olabilir. Kömür sedef hastalığı ve kepeği tedavi edebilir, gözenek boyutunu küçültmeye yardımcı olur ve tüm cilt tipleri için uygundur.

İçeriğindeki aktif karbon sayesinde cildiniz ve sağlığınız için benzersiz faydalar taşır. Cildi doğal yoldan derinlemesine temizler, gözenekleri açar. Bu sayede cildin nefes almasını ve yararlı bitki aktiflerini özümsemesini kolaylaştırır.ZEYTİNYAĞI SABUNU

ZEYTİNYAĞI SABUNU

Zeytinyağı Sabunu , az köpürmesine rağmen çok temiz ve tereyağlı bir his verir. Egzama ve sedef hastalığı da dahil olmak üzere çok kuru ve hassas cilde sahip kişiler için mükemmel kılan, daha uzun süre dayanan çok nemlendirici bir etki sağlar. 

Saf zeytinyağdan yapılmış iyi sabunlar, ciltte serbest radikallerin neden olduğu hasarı onarabilir. Yeni hücre oluşumunu uyarır, kırışıklık gelişimini yavaşlatır ve cilde genç bir görünüm kazandırır.

KÜKÜRT SABUNU

KÜKÜRT SABUNU

Mineral bakımından oldukça zengin bir sabun olan kükürt sabunu ciltteki yağlanmayı dengeleyerek akne oluşumunun önüne geçer.

Antiseptik ve antibakteriyel özelliği ile ciltteki mikropları giderir ve sivilceleri kurutur.

Sivilce ile savaşan bu diğer bileşenlerin aksine, kükürt cildinize karşı daha nazik olma eğilimindedir. Kükürt , akne oluşumuna katkıda bulunabilecek fazla yağın (sebum) emilmesine yardımcı olmak için cildinizin yüzeyini arındırır

Düzenli kullanımda ciltteki sivilce ve yağlanma probleminin tamamen önüne geçen kükürt sabunu aynı zamanda egzama, mantar ve sedef gibi hastalıkların da iyileşmesine yardımcı olur.


DEFNE YAPRAĞI SABUNU

DEFNE YAPRAĞI SABUNU

Bu tamamen doğal, vitamin açısından zengin sabun, cildinizi serbest radikallerden ve cilt kırılmalarına neden olan bakterilerden korur. 

Hafif koku, huzur ve düşünce netliği getirir.

Defne yaprağı sabunu akne oluşumunun önüne geçer, aynı zamanda anti-inflamatuar özellikleri nem kaybına neden olmadan ciltteki şişkinliği azaltabilir

BITTIM SABUNU

BITTIM SABUNU

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yetişen bir bitki olan bıttımın faydalarını oldukça fazladır.

Batum sabunları, cildiniz için harika bir diğer sabundur.

Ciltteki birçok sorun ile mücade eder.

Akne, siyah nokta, egzama, sedef hastalığı, varis ve yaşlanmaya karşı çok etkilidir. Saç derisini güçlendirerek ve yeni saçların çıkmasını sağlayarak saç dökülmesini önler. 

Doğal yollarla üretildiğinde yan etki ve kimyasal içermez.

KEÇİ SÜTÜNDEN YAPILAN SABUNLAR

KEÇİ SÜTÜNDEN YAPILAN SABUNLAR

Keçi sütü hem doymuş hem de doymamış yağlar bakımından zengindir ve bu da onu cildiniz için harika nemlendirici bir sabun haline getirir.

Bu sabundaki doymuş yağlar sabunun köpürmesini veya köpük oluşumunu artırırken doymamış yağlar nemlendirici ve besleyici özellikler sağlar.

En iyi nemlendirici olarak popüleritesini artıran keçi sütüyle yapılan sabunlar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Keçi sütü sabununun faydaları cilt mikrobiyomunu besleyen özellikler yer alır.

Nazikçe nemlendiren, cilt sorunlarını gideren bir sabun arıyorsanız, bu tam size göre olabilir.


ARDIÇ SABUNU

ARDIÇ SABUNU

Ardıç ağacından çıkarılan katranın yağından elde edilen ardıç sabunu aknelere çok iyi gelir.

Düzenli kullanımda akne problemini tamamen ortadan kaldıracak olan bu sabun aynı zamanda güneş lekeleri ve cilt lekelerini gidermeye yardımcı olur.

Vücuttaki zararlı organizmaları yok etmekte başarılı olan ardıç sabununu sedef, egzama gibi cilt hastalıkları için ve saç dökülmesinin önüne geçmek için de kullanabilirsiniz.

ISIRGAN OTU SABUNU

ISIRGAN OTU SABUNU

Isırgan otu sabunu ciltteki kiri ve yağı derinlemesine temizleyen bir sabundur. Tıkanan gözenekleri açar ve cilde peeling etkisi vererek ölü derilerden arındırır.

Saç derisinde kullanıldığı zaman kepek oluşumunun önüne geçer ve saç dökülmesini engeller. Tamamen doğal olan bu sabunun romatizma gibi hastalıkların iyileşmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.


PAPATYA SABUNU

PAPATYA SABUNU

İltihap giderici etkisiyle bilinen papatya sabunu mikropları öldürür; cilde parlaklık verir ve yağlanmayı azaltır. Tahriş olmuş cildi rahatlatır, kızarıklığı önler ve güneş yanıklarının iyileşmesine yardımcı olur.

Cildi beyazlatma etkisi de bulunan bu doğal sabun parlak ve ışıltılı bir görünüm elde etmenizi sağlar.

Saçtaki kepek probleminin de önüne geçen papatya sabunu saç dökülmesi için de etkilidir.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sivilceli cilt günde kaç kez yıkanmalı?