En mutsuz olduğumuz yaş belli oldu

En mutsuz olduğumuz yaş belli oldu

İngiliz The Economist dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, insanların mutluluk grafiği 'U' şeklinde ilerliyor, grafik, ortalama 47 yaşında dibi görüyor. Araştırma, orta yaş krizinin bir şehir efsanesinden ibaret olmadığını kanıtladı. En mutsuz olduğumuz yaşın ardından grafik yükseliyor ve 69 yaşında hayattan en memnun olduğumuz zamana giriyoruz.

01 Eylül 2020, Salı 10:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İngiltere'de haftalık olarak çıkan The Economist dergisinde yayımlanan bir araştırma, 'orta yaş krizi'nin bir şehir efsanesinden ibaret olmadığını kanıtladı. Ulusal Ekonomik Araştırmalar Bürosu'nun yürüttüğü araştırmaya göre, insanların mutluluk grafiği 'U' şeklinde ilerliyor, grafik, ortalama 47 yaşında dibi görüyor. ABD'deki Dartmouth Üniversitesi'nden Prof. David Blanchflower'ın baş yazarlığını yaptığı çalışma, 95'i gelişmekte, 37'si gelişmiş olmak üzere 132 ülkeyi değerlendirdi, yaş ve mutluluk arasındaki bağlantıyı odak noktasına aldı. Araştırmada, mutluluk ve hayattan alınan zevkin incelendiği diğer çalışmalardan da yararlandı. Katılımcıların eğitim, profesyonel yaşam ve romantik ilişkileri kriterler arasındaydı.

Orta yaş krizini önemseyin

Prof Blanchflower, eğer bu şartlar herkeste aynı olsaydı benzer bir 'mutluluk sonuçlarının elde edilebileceğini söylüyor. Araştırmaya göre gelişmiş ülkelerde en mutsuz olunan yaş ortalama 47.2 iken, gelişmekte olan ülkelerde bu, 48.2 olarak belirtiliyor. Blanchflower, "Mutluluk kıvrımı her yerde" diyor.

Orta yaş krizinin şehir efsanesi olmadığı kanıtlandı.

Geçtiğimiz yıl tıp tarihi profesörü Mark Jackson, toplumları 'orta yaş krizi önemsizleştirmeye son verme' çağrısı yaparak bunun ciddi bir akıl sağlığı problemi işareti olabileceğini söylemişti. 

69 yaşında memnuniyet artıyor

Öte yandan, Almanya'da yapılan ve 23 bin kişinin katıldığı bir ankette, 23 yaşındaki insanların çoğunlukla hayatlarından memnun oldukları kendilerini yeterli gördükleri tespit edildi. 23 yaşında yaşadığımız hayata karşı memnuniyet hissi, 69 yaşında tekrar ortaya çıkıyor.
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER TÜİK'in yaşam memnuniyeti araştırması: 'Mutluyum' diyenlerin oranı yüzde 48.2'ye geriledi