En sağlıklı karbonhidrat kaynakları

Karbonhidratlar her zaman zararlı değil. Çoğunlukla günah keçisi yaptığımız ve kilolarımızdan sorumlu tuttuğumuz karbonhidratların bazıları gayet faydalı ve beslenme rejimlerimizde yer almaları gerekiyor. İşte o karbonhidrat kaynakları...

09 Şubat 2019, Cumartesi 13:30 Son Güncelleme:
A A
KIRMIZI FASULYE

KIRMIZI FASULYE

Bu fasulye de tıpkı nohut gibi protein kaynağı vegan bir besin. Sağlıklı bir karbonhidrat kaynağı da olan böbrek fasulye, doğru porsiyonda tüketilince kilo kaybına yardımcı oluyor

NOHUT

NOHUT

Nohut, en çok tercih edilen vegan protein kaynaklarından birisi. Önemli bir karbonhidrat kaynağı da olan nohut, kemik gelişimini destekliyor ve yaraların iyileşmesine yardımcı oluyor.

KURUYEMİŞLER

KURUYEMİŞLER

Badem, kaju, ceviz gibi kuruyemişler, mükemmel birer ara öğün, enerji ve karbonhidrat kaynağıdır. İçerdikleri vitaminlerle de sağlık için bir hayli faydaları bulunuyor.

ELMA

ELMA

Antioksidan ve lif zengini olan elmalar, en sağlıklı karbonhidratlardan biridir. Beyin sağlığını geliştiren elma, meme kanseriyle de mücadelede önemli bir rol oynuyor.

PATATES

PATATES

Yüksek oranda karbonhidrat içeren patates, içinde az da olsa protein de bulunduruyor. Patatesi yağsız tüketmeye dikkat edin.

MUZ

MUZ

Muz, süper bir enerji kaynağı olmasıyla biliniyor. Spordan önce yiyeceğiniz bir adet muz, antreman sırasındaki performasınızı yükseltiyor. Ayrıca muzdaki lif, sindirime de fayda sağlıyor.

KİNOA

KİNOA


Son birkaç yıldır 'süper besin' olarak adlandırılan kinoa, hem protein hem de karbonhisrat açısından zengin bir tahıl. Kinoada bulunan antioksidanlar, hücre hasarını ve yaşlanmayı önlüyor.

KAHVERENGİ PİRİNÇ

KAHVERENGİ PİRİNÇ


Kahverengi pirinç, az porsiyonda tüketmeniz gereken ancak vücuda pek çok faydası bulunan bir karbonhidrat kaynağı. Magnezyum zengini olan kahverengi pirinç, kolesterolü ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı oluyor.

Sıradaki haber yükleniyor...