En sık görülen 11 cinsel fobi

Cinsellik, yaşamın vazgeçilmez bir parçası. Cinsellik, hakkında çok şey konuşulan ancak az şey bilinen bir alan. Soyun devamı için gerekli olduğu gibi aynı zamanda haz alınan bir durum. Cinsel organlarda oluşan fiziksel hastalıklar ve cinsellik öncesi veya cinsellik esnasında yaşanan olumsuz deneyimler, kişilerin cinsel hayatını oldukça etkiliyor. Bu durum da cinsel fobilerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney en sık görülen 11 cinsel fobiyi açıkladı.

27 Mayıs 2020, Çarşamba 12:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Türkiye’de yapılan bir bilimsel araştırmada 40 yaş üstü her 2 kadından birinde ve her 3 erkekten birinde cinsel işleve sorun olduğu görüldü. Cinsel işlev bozuklukları arasında en yaygın olan durumlar cinsel fobiler. Cinsel fobi, kişinin cinsellik alanında hissettiği ileri düzeydeki korku durumuna deniyor. Bu korkuların çoğu gerçekçi olamasa da kişilerin yaşamını derinden etkiliyor. Cinsel fobilerin en yaygın nedeni, etraftan duyduğumuz abartılı ve gerçek olup olmadığını bilmediğimiz bilgilere inanmak. Bu yanlış bilgiler kişiyi çok kaygılandırır ve cinsellikten uzaklaştırır. İşte en sık görülen 11 cinsel fobi.


1-Vajinusmus (Birleşmekten korkma)

1-Vajinusmus (Birleşmekten korkma)

Cinsel birleşme esnasında kasılma ve buna eşlik eden bacaklarda kapanma, itme gibi davranışlar nedeniyle cinsel birleşmenin yaşanamaması durumu. Kısaca kadının cinsel birleşmeden korkma hali. Kadın her denemeden önce çok şiddetli korku yaşar. Dünyada her elli kadından birinde vajinusmus görülüyor. Çoğunlukla kadının etraftan aldığı yanlış cinsel bilgiler bu konuya neden oluyor. Birleşmenin ağrılı acılı olacağıyla ilgili yanlış bilgiler, kadını korkuya sevk ediyor.

2- İlk gece korkusu:

Daha çok vajinusmus sorunu olanlarda olmasına rağmen, birçok kadın bu korkuyu yaşıyor. Bunun en büyük nedeni etraftan duyduğu abartılı yanlış cinsel bilgiler. Birçok kadın için şüphesiz, ilk cinsel birleşme oldukça önemli. Gerdek gecesi birçok kadın için bilinmezlerle dolu. Burada genelde etraftan duyduğu “Çok ağrılı olacak, çok kanma olacak, çok acı çekeceksin” gibi yanlış bilgiler kadını aşırı endişelendirir. Ayrıca toplumda birçok kişinin duyduğu bir efsane olan kenetlenme bilgisi de, işi daha karmaşık hale getirir. Bütün bu yanlış, tamamen uyduruk bilgiler, kadını aşırı korkutur ve cinsellikten uzak tutar. Oysa ilk birleşmede 1-2 damla lekelenme şeklinde kanama olur.


3-Küçük cinsel organım var korkusu

3-Küçük cinsel organım var korkusu

Birçok erkeğin cinsel organ boyutuyla ilgili kaygıları var. Çoğu erkek kendi cinsel organının normal olup olmadığını merak eder. Çünkü toplumsal alanda büyük cinsel organın makbul olduğu ile ilgili bir yargı var. Oysa ki yapılan araştırmalarda cinsel organ boyutunun kadına vereceği zevk açısından bir önemi yok. Yetişkin bir erkekte ortalama sertleşmiş cinsel organ boyu 13 cm’dir. Sertleşmiş penis boyu 9 cm’nin altındaysa küçük penis olarak adlandırılır. Bununla birlikte cinsel birleşmeye izin verecek kadar büyükse, cinsel organ boyu çok önemli olmaz.

4-Aydınlıkta cinsel ilişkiye girmekten korkma

Birçok çift karanlıkta cinsel ilişkiye girmeyi tercih eder. Hatta bunu kural gibi uygular. Ancak bazı kişiler aydınlıkta cinsellik yaşamaktan kaçınırlar. Bu kişilerin daha çok kendi bedenlerini beğenmeme, kendi bedenlerinde utanma sorunları vardır. Özellikle kadınların kendi vücudu, meme büyüklüğü, erkeklerin ise cinsel organ büyüklüğü ile ilgili korkuları bu kaçınmaya neden olur.


5-Cinsel ilişkiye girmekten korkma (Genofobi)

5-Cinsel ilişkiye girmekten korkma (Genofobi)

Cinsel birleşmeden ve sevişmekten korkma hali olarak nitelendirilir. Bu kişile cinsellik yaşanması ya da yaşanma ihtimali olduğu durumlarda, aşırı kaygı yaşarlar. Esasen fiziksel herhangi bir sorun yoktur. Hatta böyle durumlarda panik nöbetleri geçirebilirler. Bu nedenle romantik ilişkilerden uzak dururlar. Bu kişilerin bir kısmı cinsel taciz mağdurudur. Bunu dışında böyle sahnelere maruz kalmışlarsa da bu korku oluşabilir.

6- Cinsel konulardan korkma (Erotofobi)

Erotofobi, cinsellik ve cinsel içerikli konuşmalardan korkma ve uzak durmaktır. Bazen hiçbir sebebi bulunmayabilir. Toplumda cinselliğin konuşulması uygun karşılanmıyor. Hatta bu nedenle cinsel organların isimleri bile, farklı farklı söyleniyor. Daha çok kaygılı kişiler bu korkuyu yaşarlar. Bu konuların açık açık konuşulması kimi kişide, suçluluk duyguları yaratabilir. Cinsellik konularını konuşmak, kişilerde cinsel uyarılmaya neden olabilir. Bu yüzden de kaçınabilirler.


7-Sertleşememekten korkma

7-Sertleşememekten korkma

Yaygın olan bu korkunun nedeni, insanların kusursuz olma çabasıyla ilgili olabilir. Hayatın her alanı gibi, cinsellikte her zaman harika olmayabilir. Sertleşme sorununu, zaman zaman yaşamak doğaldır. Ancak kişi bir defa böyle bir sorun yaşarsa, tekrar olabilir korkusuna kapılabilir. Bu nedenle cinsel birleşmelerden kaçınabilir. Hatta bu korkuyla baş etmek için; yanlarında sertleşme sağlayacak ilaç bulundururlar ya da riske girmeyip her cinsel birleşme öncesi ilaç kullanırlar.

8-Hamilelikte cinsellikten korkma

Hamilelik, kadın için önemli bir dönemdir. Birçok çift bu dönemde; çocuğa bir zarar gelecek korkusuyla cinsellikten uzaklaşırlar. Oysa ki hamilelikte doğum hekimince herhangi bir uyarı yapılmadıysa cinsel birleşme, doğuma kadar devam edilebilir. Hamilelikte zaman zaman kadında isteksizlik olsa da, genel olarak cinsel istek değişmez. Normal zamanlarda ki gibi orgazm olur. Hamilelikte eğer ciddi bir durum yoksa cinsel birleşme, çocuğa herhangi bir zarar vermez ve düşüğe neden olmaz. Bununla birlikte hamilelik sonrası 6. haftadan itibaren cinsellik tekrar başlayabilir. Tamamen normale dönmesi ise, 12. haftayı bulabilir.


9-Başkaları duyar korkusu

9-Başkaları duyar korkusu

Bazı aşırı kaygılı kişiler başkalarının duyabileceğinden korkarak cinsel bir eylemden kaçınırlar. Bu korku duyacakları kişiler genelde bakıcı, evdeki çocuklar, aynı evde yaşayan başka kişilerdir.

10-Cinsel organlara dokunmaktan korkma

Birçok kişi cinsellikle ilgili bilgileri, etraftan duydukları kadarıyla bilirler. Özellikle aşırı baskı ve korkuyla yetiştirilmiş, cinsellikle ilgi bir eylem ya da bir konuşma nedeniyle aşırı cezalandırılmışsa, cinsel organın dokunmaktan ya da partnerinin cinsel organına dokunmaktan korkar. Bazılarında ise kadın veya erkek cinsel organına karşı tiksinti olabilir.


11-Çıplaklıktan korkma (Jimnofobi)

11-Çıplaklıktan korkma (Jimnofobi)

Kimi insanlar; küçük yaştan itibaren aşırı baskıcı yetiştirilmeleriyle ilgili, çıplak kalmaktan aşırı endişe duyabilirler. Bununla birlikte, kimileri ise aşırı utangaç ya da kendi bedenlerinden utandıkları için veya kendi bedenlerini beğenmedikleri için çıplaklıktan uzak dururlar. Cinsellik çıplaklık gerektirdiği için, bu konu cinselliği olumsuz yönden etkileyebilir.

Bu durumların hemen hepsi aşırı kaygı nedeniyle oluşur. Eğer böyle bir kaygı yaşıyorsanız, bir psikiyatrist ya da bir klinik psikologdan yardım alın.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Karantina sonrası nüfus patlaması yaşanabilir