En sık görülen 5 kadın hastalığı ve tedavileri

Kadın hastalıkları hakkında en sık görülen sorunları ve çözümlerini Kadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojk Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Cem Baykal anlatıyor...

15 Nisan 2019, Pazartesi 11:18 Son Güncelleme:
A A

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Altta yatan soruna bağlı olarak hormon düzenleyici tedaviler ile yapılabildiği gibi daha ciddi sorunlarda cerrah gerekebilir. Günümüzde bu tip sorunlar için yaşa göre uygulanabilecek hormonlu spiral ya da birkaç gün kullanmak üzere planlanacak ilaç tedaviler de vardır.

VAJİNAL AKINTILAR

VAJİNAL AKINTILAR

Nedenleri nelerdir? Vajinanın enfeksiyonları bakteriyel ya da mantara bağlı olabilir. Hijyen sorunları ya da bazen aşırı hijyenik olma amaçlı yanlış uygulamalar, çok dar kıyafetler bile enfeksiyonları kolaylaştırabilir.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Hap, vajinal fitil, enfeksiyon şeklindeki uygun antibakteriyel ilaçlarla tedavi edilir. Bazen vajen florasını düzenleyerek ‘iyi bakterilerin yerine konması’ yöntem yeterli olabilir.

ÇİKOLATA KİSTLERİ (ENDOMETRİOZİS)

ÇİKOLATA KİSTLERİ (ENDOMETRİOZİS)

Nedenleri nelerdir? Çikolata kistleri (endometrozs) rahim içi döşeyerek bulunması gereken doku tipinin olması gereken bölge dışında da olmasıdır. Ağrı ve kısırlığa yol açabilir. Bazen herhangi bir belirti vermeyebilir. Bu durumda doktor hastayı izlemeyi tercih edebilir. Bu değerlendirme muayene, ultrason ve bazı kan testleri ile olabilir. Hastalığın tanısında tek yöntem karın boşluğunun kamerayla görülmesi ve biyopsi yapılmasıdır.


Laparoskopi olarak adlandırılan bu yöntem genel anesteziyle yapılır. Göbek deliğinden 0.5 santimlik bir kesiden ince bir kamera sisteminin girmesiyle içerinin görüntülenmesi esasına dayanır. Kamera sistemi yüzlerce kat büyütme imkanına sahip olduğu için en küçük anormal dokular bile incelenebilir ve biyopsi yapılabilir. Bazen laparoskopi yapmadan doktorun elle vajinal muayenesi sırasında eriştiği bulgularla da tanı mümkün olabilir.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Tedavisinde üç ana başlıktan bahsedebiliriz. İlaçlar: Hormonal tedavi hormon içermeyen ilaçlar olarak iki başlıktadır. Cerrah tedavi: Laparoskopi ve laparotomi gibi işlemler içerir. Kısaca karın boşluğunun büyük kes olmadan kamerayla görüntülenmesi ya da sezaryen gibi karın boşluğunun açılmasıyla yapılır. Destek tedavisi: Fizyoterapi, psikolojik destek, bitkisel tıp gibi tedaviler içerir.

MİYOMLAR

MİYOMLAR

Sebepler nelerdir? Miyomlar iyi huylu tümörlerdir. Kötü huylu (sarkom) olma ihtimal yüzde 1’den daha azdır. Sıklıkla 35-45 yaşları arasında görülür. Miyomlar gebelik sırasında artan östrojen düzey nedeniyle büyüyebilir fakat lohusalıkta küçülürler. Bu nedenle gebelik planı olan miyomlu hasta, bir an önce gebe kalmalı ve bebeğini uzun süre emzirmeli.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Miyomun yerleşim yerine, verdiği bulgulara, büyüme hızına, hastanın yaşına, yakınmasına, doğum yapıp yapmamasına, gebelik planına göre karar verilir. Örneğin rahmin tam içine yerleşmiş gebelik planlayan ya da kanaması durmayan hastaya miyom alma operasyonu yapılır. Gebelik beklentisi olmayan kanama yapan miyomlar için rahmin alınması önerilir. Kanaması durmayan hastaya hormon tedavileri, hormonlu spiraller önerilebilir.

RAHİM AĞZI KANSERİ

RAHİM AĞZI KANSERİ

Nedenler Nelerdir? Rahim ağzında gelişen kötü huylu bir tümördür. Serviks kanser diye de bilinir. Rahim ağzı kanseri için en önemli sebep HPV virüsüdür. Bu kanser HPV’ye yakalanmamış kadınlarda gelişmez. Ancak kadınlarda bağışıklığı baskılayıcı her türlü durum rahim ağzı kanserinin gelişme riskini artırabilir. Çünkü bağışıklık düşüklüğü HPV’nin kalıcı enfeksiyon geliştirmesine, kansere dönüşmesine yol açabilir. HPV’nin en önemli bulaşma yolu korunmasız cinsel ilişkidir. HPV enfeksiyonu kendiliğinden iyileşmezse bir dizi evreden geçerek en sonunda kansere dönüşür. Bu süreç yaklaşık 10-15 yıl sürer.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Bu kanser türü ortaya çıkmadan önce bu kanserin öncülü olarak ortaya çıkan bazı durumlar olabilir. CIN kısaltılmasıyla bilinen rahim ağzı kanser öncülü hastalık grubu, kanserin kendisine göre daha kolay tedavi edilir. Hastada bu kanser öncülü durum yakalanmadan gelişimini sürdürür ve kanser haline gelirse artık ameliyat, radyoterapi gibi yöntemlerle tedavi edilir. Bu nedenle bu kanser türünü henüz kanser haline gelmeden başlangıç halindeyken yakalamak gerekir. Rahim ağzı kanserini düzenli muayene ve smear test yaptırarak önlemek mümkündür.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (1 Ocak 2020 )