'En ucuz doğal gaz Türkiye'de'

Enerji Bakanı Yıldız, "En son yayınlanan ve güncellenen fiyatlarla beraber, 27 AB üyesi ülkenin en ucuz elektrik fiyatlarının oluştuğu ilk 5 ülkedeyiz, en ucuz doğal gaz fiyatlarının olduğu birinci ülkeyiz" dedi

19 Mayıs 2013, Pazar 17:29
A A
'En ucuz doğal gaz Türkiye'de'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi 11. Olağan  Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, büyüyen Türkiye'nin küçülen organize sanayisi  ve küçülen Kayserisi olmayacağını, kentin Türkiye'deki büyümenin moderatörlüğünü  yürütecek illerin başında geldiğini söyledi.

EN UCUZ ELEKTRİKTE 5'İNCİYİZ
 
Kayseri'nin her şeyden önce bir sanayi şehri olarak bilindiğine dikkati  çeken Yıldız, bunun altında yıllara dayanan kültür birikiminin, ticaretten  yetişen ve daima üretmeye dönük olan insan yapısının etkili olduğunu anlattı.  Türkiye'nin teknolojik ürünler üretmesi gerektiğini vurgulayan Yıldız,  şöyle devam etti  "Türkiye'nin her bin dolarlık gayri safi yurt içi hasıla üretmek için  ortaya koyduğu enerji miktarı, Japonya, ABD gibi ülkelerin sarf ettiği enerji  miktarının yaklaşık iki buçuk katı kadar. Yani bizlerin daha teknolojik ürünler  yapması lazım. En son yayınlanan ve güncellenen fiyatlarla beraber 27 AB üyesi  ülkenin en ucuz elektrik fiyatlarının oluştuğu ilk 5 ülkedeyiz, en ucuz doğal gaz  fiyatlarının olduğu birinci ülkeyiz. Enerji kaynakları açısından rekabet  ettiğimiz Avrupa ile çok fazla bir farkımız yok ama ürettiğimiz mamuller  açısından farkımız var. Yeni ve uç ürünler üretmek için Türkiye'de yapılamayan  bir kısım ürünleri burada yapmak için mutlaka endüstriyel tasarımla alakalı bölümümüzü genişletmemiz lazım."

cnbce

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 2012'nin Önemli Ekonomi Olayları