En uygun fiyatlı tatil: Kamp

Tatil planı denince akla ilk olarak beş yıldızlı oteller veya turlar geliyor. Son zamanlarda ise şehrin karmaşasından uzaklaşmak isteyenler artan tatil masraflarından dolayı rotayı kampa çevirdi. Doğa severlerin mevsim ne olursa olsun vazgeçemediği tatil tutkusu olan kamp tatili, aynı zamanda ekonomik bir seçenek olarak da ön plana çıkıyor.

30 Ocak 2020, Perşembe 16:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Yıl boyunca çalışıp yorulan kişiler tatili iple çekiyor. Sağlığımız içinde önemli bir nokta olan tatile çıkmak artık lüks olmaktan çıkıp ihtiyaç halini alıyor. Ara vermek fiziksel ve zihinsel bir rahatlama getirirken, kişiler için de bir yenilenme oluyor. Tatil deyince kişilerin aklına ise ilk olarak oteller geliyor. 

2016 yılına göre 3 kat arttı

2016 yılına göre 3 kat arttı

Fakat otel fiyatlarında yaşanan artış konaklamalı turizme göre daha ekonomik olan kamp tatilini bir adım öne çıkarıyor. Bu durum çadır ve kamp malzemeleri satışlarına da büyük etki yaptı. Kamp malzemeleri satışları 2016 yılına göre 3 kat arttı.

4 mevsimin yaşandığı ülkemizde kamp tatili yapmak isteyenlerin sayısı ise her geçen gün artış gösteriyor. Farklı bir deneyim olarak karşımıza çıkan bu tatil türü çok daha ekonomik. 35 TL’ye bile çadır bulmak mümkün. Datça Akçabük Koyu’nda tatilcilere hizmet veren Hamit Karacakaya, “Kamp yapmak daha makul fiyatlara tatil anlamına geliyor. İnsanlar aynı zamanda çadırı biraz da macera olarak görüyor" dedi.

Doluluk yüzde yüz

Doluluk yüzde yüz

Binlerce liralık tatil yerine uygun bütçe ile yıllarca tatil yapabilecekleri çadır alanlar, geçen yıl tatil yerlerini yüzde yüz doldururken sektör temsilcileri bu yıl ilginin daha da artacağını söylüyor. Bu tür tatilde ise barınma için temel gereksinim olan çadır fiyatları genişliğine, kalitesine ve fonksiyonlarına göre 75 TL ile 5 bin TL arasında değişiyor.

Bu kapsamda tatilini erkenden planlamak isteyenlerin bu seneki durağı ise Macera Turizmi ve Sporları Fuarı Adventure Turkey olacak. 13 – 16 Şubat tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek etkinlikte ziyaretçiler, kamp malzemelerinden, rafting, kano, yamaç paraşütü, dalış gibi aktivitelerin ekipmanlarına kadar birçok ürün ve hizmete ulaşacak.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kışın ziyaret edilecek en iyi 5 Kanada şehri