En zahmetsiz egzersiz: Barfiks çekmenin faydaları

Barfiks, çoğumuz lisede özendik ve başladık. Daha sonra spor salonlarına, ağırlıklara sardık. Barfiksin nasıl bir nimet olduğunu unuttuk. Hem masrafsız, hem zahmetsiz... İki duvar arasına astığınız bir demir çubuk, hem şekle sokuyor hem de zayıflıyor. Daha ne olsun! Peki barfiksin faydaları arasında neler var? Valla saymakla bitmez. Günde kaç barfiks çekmeli? Onu da sizin ihtiyaçlarınız belirler. Biz bugün biraz barfiks öveceğiz.

24 Eylül 2020, Perşembe 18:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 Gövde sağlamlığı ve güç artışında önemli rol oynar

Gövde sağlamlığı ve güç artışında önemli rol oynar

Barfiks bileşik bir egzersiz olduğundan üst vücuttaki kasları muhteşem bir uyum içinde çalıştırır. Vücut ağırlığında yapılan barfiks egzersizi, genel gövde sağlamlığı ve çekirdek kuvveti destekler. Daha güçlü ve daha sağlam bir gövde oluşmasını sağlar.


 Barfiks çekmek kas yoğunluğu artırır

Barfiks çekmek kas yoğunluğu artırır

Barfiks çekmek kas geliştirir mi diye merak edenlerdenseniz sorunuzun cevabı hiç tereddütsüz evettir. Bilmeniz gereken ilk şey barfiksin bileşik (compound) bir hareket olduğudur. Bileşik hareketler denince aklımıza ilk gelen egzersizler; deadlift, bench press ve squat olur. Bu egzersizlerin ortak noktası, daha fazla ağırlık kaldırarak gerçekleştirilmeleri ve aynı anda birden çok kas grubunu çalıştırmalarıdır.

 Uygulanabilirdir, ekipman gerektirmez

Uygulanabilirdir, ekipman gerektirmez

Barfiks, tutunacak sağlam bir yer bulunduğu takdirde, vücudun kendi ağırlığı ile yapılabilecek en verimli sporların başında gelir. Bu bir ağaç dalı da olabilir, bir kapı pervazı da…


 Sırt kasları

Sırt kasları

Latissimus Dorsi, lat kası olarak da bilinen sırtınızda vücudun yanlarına doğru uzanan düz bir kastır. Bu kasın gelişmesi -ince bir bele de sahipseniz- vücuda üçgen şeklini verir. Bu kaslar, barfiks sırasında üst kollarınızı vücudunuza yaklaştırırken çalışır. Bu kaslar dışında trapezius ve arka omuz (real deltoid) gibi üst vücudunuzda bulunan diğer kaslar da barfiks esnasında çalışırlar.

 Kardiyovasküler fayda sağlar

Kardiyovasküler fayda sağlar

Barfiks çekmek kalp atış hızınızı artırmaktadır. Bu tip egzersizler hızlı bir şekilde ve aralarında dinlenme süresi olmadan yapıldığında, harika bir kardiyovasküler antremanın yanı sıra güç geliştirme olanağı’da sağlamaktadır.


 Karın kası

Karın kası

Özellikle erkekler için karın kası yapmak oldukça zorlu bir sürecin habercidir. Kadınlar basen bölgesindeki yağlanma riskine ne kadar açıksa, erkekler de karın bölgesindeki yağ oluşumlarının önüne geçmekte güçlük çekmektedir. Ancak periyodik aralıklarla barfiks çeken erkeklerin sadece 2 -3 aylık dönemde bu bölgedeki yağların çoğundan kurtulduğu saptanmıştır. Giden yağların yerine six pack adı verilen karın kasları görünür olur. Bu, estetik açıdan bir artı olarak görüldüğü gibi sağlık açısından da son derece önemlidir.


 Barfiks çekmek kollarınızın daha güçlü olmasını sağlar

Barfiks çekmek kollarınızın daha güçlü olmasını sağlar

Her çeşit barfiks türünde kollar ve bilekler aktif bir şekilde çalışmaktadır. Kolların gücü, vücut ağırlığını her kaldırdığında daha fazla artmaktadır. Barfiks sayısını arttırmanız demek, kollarınızın gelişmesi ve güçlenmesi anlamına gelmektedir.


 Daha iyi ruh hali sağlar

Daha iyi ruh hali sağlar

Barfiks yada herhangi bir egzersiz yapmak, beyninizin serotonin ve en önemli olan endorfinler olarak bilinen kimyasalları salmasına neden olur. Bu kimyasal salgılamaları size mutluluk hissiyatı ve daha iyi bir ruh hali hissettirir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Spora başlayamayanlara: Spor motivasyonu verecek 10 film