En zararlı uyku pozisyonu açıklandı!

Sırtüstü, yüzüstü, yan dönerek... Hepimiz farklı pozisyonlarda uyuyoruz. Ancak bunlardan biri oldukça zararlı!

A A
En zararlı uyku pozisyonu açıklandı!

Bilim insanları, en zararlı uyku pozisyonunu açıkladı. Yapılan araştırma sonucunda, yüz üstü uyumanın çeşitli sağlık problemlerine yol açtığı belirtildi. American Mayo Clinic'ten uzmanların yaptığı araştırmaya göre, yüz üstü uyumak sırt, boyun ağrısı ve eklemlerde karıncalanmaya yol açıyor. Ayrıca, mide üzerinde uyumanın da nefes almayı zorlaştırdığı belirtildi. Özellikle hamile kadınların yüz üstü uyumamaları konusunda uyarıda bulunan uzmanlar, yüz üstü pozisyonun kan akışını zorlaştırdığını belirtti.

SERT YATAKTA YATIN

Uzmanlar, yüz üstü pozisyonda uyurken omurganın zarar görmemesi için karın bölgesinin altına bir yastık koyulması ve sert bir yatakta yatılması önerisinde bulunuyor. Uzmanlar ayrıca, omurganın sağlığı için boynun rahatça hareket edebileceği pozisyonlarda uyunması gerektiğini vurguluyor.

UYKUSUZLUK ÇEKEN İNSANLARDA...

ABD'li bilim insanları tarafından yapılan bir diğer araştırmada ise, yetersiz gece uykusu ve Alzheimer hastalığı arasında bağlantı olduğu ortaya çıkarıldı. Uykusuzluk çeken insanlarda var olan 'amiloid plak birikiminin' diğer insanlara göre neredeyse üç kat daha fazla olduğu belirtildi.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Karın yağlarından kolayca kurtulmanın 5 yolu