Endeavour 16 Mayıs'ta fırlatılacak

Endeavour 16 Mayıs'ta fırlatılacak

Fırlatılışı ertelenen Amerikan uzay mekiği Endeavour'un 16 Mayıs'ta tekrar uzaya gönderilmesi planlanıyor

09 Mayıs 2011, Pazartesi 23:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, mekiğin son yolculuğuna 16 Mayıs Pazartesi günü gönderilmesinin planlandığını belirtti.

29 Nisan'da altı astronotla Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılması planlanan Endeavour, elektrik sorunu nedeniyle uzay seyahatine çıkamamıştı.

Endeavour’un komutanlığını, ocak ayında Tucson’da saldırıya uğrayarak ağır yaralanan milletvekili Gabrielle Giffords’ın kocası Mark Kelly yapacak.

EVREN'İN BÜYÜK SIRLARI ÇÖZÜLECEK Mİ?

Endeavour’un, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) yapacağı 14 günlük seyahati sırasında en önemli görevi UUİ’ye, anti-maddenin varlığı veya görünmez karanlık maddenin doğası gibi, Evren’in büyük sırlarını çözmeyi hedefleyen 7 ton ağırlığında ve 2 milyar dolar değerindeki temel fizik deney modülü "Alpha 2 manyetik spektrometre"yi (AMS) götürmek olacak.

Endeavour, AMS’nin dışında UUİ’ye daimi şekilde monte edilecek bir yük modülü de götürecek. Atlantis’in Haziran ayındaki seferinden sonra uzay mekikleri emekliye ayrılacak ve NASA yeni bir uzay gemisi hizmete girinceye dek UUİ’ye astronotlarının taşınmasında Rus Soyuz füzelerine bağımlı kalacak.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER The Queen's Gambit'in ikinci sezonu gelecek mi?