Enel yatırıma geliyor

Jeotermal alanında dünya devi İtalyan Enel, Türkiye'de bu alanda yatırım yapmak için Delta Yatırım Holding ile anlaştı

30 Ekim 2009, Cuma 05:00
A A

DELTA ORTAKLIK KURDU

Delta Yatırım Holding, tekstil, inşaat, turizm ve tarımdan sonra enerji sektörüne de giriyor. H&M ve Zara’nın dünyadaki önemli tedarikçilerinden biri olan Delta, İtalyan Enel ile birlikte jeotermal (sıcak su) enerji ile elektrik üretimine hazırlanıyor. Holding şirketlerinden Dekar Enerji ile Enel, 750 milyon dolar yatırım yapıp, enerji üretimini beş yıl sonunda 300 megavata ulaştırmak için anlaştı.

ÇOĞUNLUK HİSSEYİ ALDI

Delta Yatırım Holding Başkanı Nihat Delibalta, “Enel’in Türkiye’nin dışında 23 ülkede üretimi var. İtalya’nın en büyük enerji şirketi, jeotermalde dünya devi. Yılda 94 bin megavat elektrik üretiyor. Düşünün ki Türkiye’nin toplam elektrik üretimi 42 bin megavat. 15 gün içinde imzaları atacağız. Kuracağımız şirkette çoğunluk hissesi İtalyanlarda olacak. Yüzde 50 ortaklık için çok uğraştık ama olmadı” dedi.

KÜTAHYA, DENİZLİ VE AYDIN'A

Yer konusunu uzun süre araştırdıklarını ifade eden Nihat Delibalta, “85 noktada araştırma yaptık. Sonunda Kütahya, Denizli ve Aydın’da yatırım yapmayı kararlaştırdık. İlk önce 100 megavat elektrik üreteceğiz. Bunun maliyeti 150 milyon doları buluyor” diye konuştu. Delibalta, Türkiye’nin jeotermalde önemli bir güce sahip olduğunu ama bugüne kadar sadece 15 megavatlık bir güç yaratıldığını vurguladı.

YÜZDE 51 ONLAR ALDI

Nihat Delibalta, “İtalyanlarla 1.5 yıldır görüşmelerimiz sürüyor. Üç dev şirketle görüştük ama Enel’le anlaşma sağladık. Aslında anlaşma daha önce tamamlanabilirdi. Biz yüzde 51’i vermemeye uğraştık ama bu iş önemli bir birikim ve yatırım gerektirdiği için çoğunluk hisseleri şu anda onlarda” açıklamasını yaptı. Delibalta, grup olarak hidroelektrik yatırımları da olduğunu hatırlattı.  Satfiye YUVA KİREÇCİ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.