En az enerji içecekleri kadar enerji verecek sağlıklı içecekler

Gündelik yaşamda enerjisini artırmak isteyenlerin ilk tercihi genellikle yüksek kafein oranına sahip enerji içecekleri oluyor. Ancak bu tarz içecekler kafein zehirlenmesi gibi sorunlara yol açabiliyor. Zehirlenme durumunda ise anksiyete, uykusuzluk, gastrointestinal rahatsızlık, kas seğirmesi, huzursuzluk ve yorulmama dönemleri içeren semptomlar görülüyor. Üstelik, günlük 300 mg’dan fazla kafein tüketen kişiler halüsinasyonlar görebiliyor. Kafein içeren içecekler yerine enerjinizi artırabilecek doğal ve sağlıklı içeceklere yönelmeniz ise uzun vadede fayda sağlıyor. Diyetisyen Özden Örkcü, çay, kahve ya da enerji içeceği gibi kafein içeren içecekler yerine tüketebileceğiniz enerji veren sağlıklı içecekleri paylaştı.

13 Eylül 2021, Pazartesi 09:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
GİNGSENG VE MEYAN KÖKÜ ÇAYI

GİNGSENG VE MEYAN KÖKÜ ÇAYI

Ginseng, zihinsel yorgunluk başta olmak üzere sinir sistemi üzerine etki ederek daha dinç olmayı sağlıyor. Enerji içecekleri yerine daha sağlıklı bir alternatif olacaktır. Hazırlanışı ise oldukça basit. Ginseng ve meyan kökü bir termos veya büyük bir demliğe koyularak üzerine 4 bardak kaynar su eklenmeli.

20 dakika demledikten sonra sıvı ayrı bir kaba boşaltılmalı. Ginseng ve meyan köküne 4 bardak kaynar su daha eklenerek 20 dakika daha demlenmeli. Bu işlem aynı köklerle 5 defaya kadar tekrarlanabilir. Çay süzüldükten sonra gün boyunca tüketilebilir.

KEKİK YAĞI EKSTRESİ

KEKİK YAĞI EKSTRESİ

Kekik, viral kaynaklı yorgunluklara ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı güçlü antioksidan özelliğiyle vücutta mücadele edilebiliyor. Aynı zamanda sindirim ve bağışıklık sistemi işleyişini de artırıyor.

Bir bardak suya 1-2 damla eklenip günde bir kez içilebilir. Tadında hafif acılık olduğu için sadece birkaç damla yeterli olacaktır.

PANCAR SUYU

PANCAR SUYU

İngiltere'deki Exeter Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada pancar suyunun atletik dayanıklılığı uzattığı sonucuna ulaşıldı. Pancar ayrıca kan basıncını azaltma yeteneğine de sahip bir sebze. Pancar suyu havuç, salatalık, kereviz gibi diğer sebzelerle desteklenerek vitamin, mineral ve lif oranını artırılabilir.

SU

SU

Su gün boyunca enerjiyi korumak için çok önemli bir içecek. Su daima her şeyden önce ilk seçenek olmalı. Çoğu zaman insanlar, ihtiyaç duydukları tek şeyin daha iyi hidrasyon olduğu günü geçirmek için şeker, kafein ve diğer katkı maddeleriyle dolu süslü enerji içecekleri arıyorlar. O yüzden su şişesi her zaman dolu tutulmalı.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kan basıncını dengeleyen DASH diyeti nedir?