Enfeksiyon yürüme bozukluğuna neden oluyor

Özellikle 3-6 yaş arası çocuklarda geçirilmiş üst solunum yolu enfeksiyonları, kalça eklemlerinde sıvı artışına bağlı yürüyememe sorununa ve ağrıya yol açıyor

07 Kasım 2015, Cumartesi 13:47
A A
Enfeksiyon yürüme bozukluğuna neden oluyor

Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği (TOTBİD) Genel Sekreteri Doç. Dr. Önder Kalender, çocukluk döneminde gelişen yürüyüş bozukluğunun ciddi bir sorun olduğunu ifade etti. Yürüyüşün gerçekleşebilmesi için ilgili bütün eklem, kemik ve kasların yanı sıra merkezi sinir sisteminin ve oraya giden bütün sinirlerin koordineli bir şekilde hareket etmesi gerektiğini aktaran Kalender, bunların birinde gerçekleşen aksamanın yürüyüş bozukluğuna yol açtığını anlattı.

Kalender, yürüme bozukluğunun altında yatan farklı nedenlerle karşılaşılabildiğine, bunlardan birinin de kış mevsiminin gelmesiyle artan üst solunum yolu enfeksiyonları olduğuna dikkati çekti. Enfeksiyonlara karşı her zaman dikkatli olunması ve tedavinin mutlaka tamamlanması gerektiğine işaret eden Kalender, şöyle devam etti:

"Özellikle 3-6 yaş arası çocuklarda geçirilmiş üst solunum yolu enfeksiyonları sonrası sıklıkla kalça eklemlerinde sıvı artışına bağlı yürüyememe ve ağrı ile karşılaşılabilir. Bu durum, aileler tarafından ’Çocuğum, akşam normal olarak uyudu ancak sabah kalktığında ayağının üzerine basamıyordu’ şeklinde ifade edilir. İstirahat ve ağrı kesici ile ortalama üç günde iyileşebilen bu durum, eklem enfeksiyonundan ayırt edilmeli."

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER İşte aşure yemek için 7 neden!