Enkaz altında telefonla görüşülen Azize kurtarıldı

Enkaz altında telefonla görüşülen Azize kurtarıldı

Elazığ'daki depremde sağlık personelinin telefonla görüştüğü "Azize" isimli kadın, enkaz altından 17 saat sonra kurtarıldı. Arama kurtarma ekibinden Azize ile telefonda konuşan Emine Kuştepe süreci anlattı.

25 Ocak 2020, Cumartesi 15:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Elazığ en acı günlerinden birini yaşıyor. Dün akşam meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Kurtarma ekipleri, çöken bir binanın altında kalan Azize isimli kişiye telefonla ulaştı. Kurtarma ekipleri, 45 yaşındaki Azize isimli kadına ne yapması gerektiğini anlattı. Azize'nin ayrıca diğer insanlara seslenip iletişime geçmesi istendi. Azize 17 saat sonra kurtarıldı.

"Komşunun annesi sesini duyuyor mu?"

AFAD görevlisinin, enkaz altındakilerle konuşmaları AA kameralarına yansıdı. Görüntülerde, "Komşunun annesi senin sesini duyuyor mu?" sorusunun sorulan Azize isimli depremzededen, enkaz altında kalan yakınındaki diğer kişilerle iletişime geçmesi isteniyor. Ayrıca uyumaması için de uyarıda bulunuluyor.

Aziz'e ile konuşan Emine Kuştepe anlattı

Adıyaman UMKE ekibinde yer alan Acil Tıp Teknisyeni Emine Kuştepe, Elazığ´daki depremde göçük altında kalan ’Azize’ ile yaptığı telefon görüşmesi ile hem onun hem de ailesinin hayata sarılmasını sağladı. Azize Çelik, bu görüşmeden yaklaşık 4 saat sonra kurtarılırken, Emine Kuştepe de bunun sevincini yaşadı.

Emine Kuştepe, depremin olduğu akşam Elazığ ekiplerinden aldıkları ihbar üzerine 16 kişilik bir ekiple bölgeye geldiklerini belirterek, "Dün geceden bu yana alanda bekliyorduk. Bu sabahki ekip olarak olay yerine gittik. Oraya gittiğimde Azize Hanım’ın ağabeyi ile telefon görüşmesi vardı. Ağabeyi telefonu bana uzattı, ’ablamla siz konuşur musunuz’ dedi. Telefonu elime aldığımda Azize Hanım ile empati kurmaya çalıştım. Çünkü Azize Hanım’ın iki çocuğu, eşi ve yan tarafta iletişim kuramadığı sadece Kürtçe anlayan yaşlı bir teyze vardı. Ona sakin olmasını söyledim ve özellikle annelik duygularının biraz daha öne çıkmasını istedim. Her anne güçlüdür, işte doğumda nasıl burundan nefes alıp ağızdan sakin sakin verdiysen hepsine o şekilde söyle, ekrana bakıp şarj düzeyini görebiliyor mu, aşağıda bilinci açık mı onları anlamaya çalıştım. Hem Azize Hanım’ın durumunu kontrol ederek hem de yanındaki yaralarımızın ne halde olduğunu merak ettiğim için biraz daha onun Glaskow´unu (şuur durumu) yüksekte tutmaya çalışarak aşağıdaki hastalardan bilgi almaya çalıştım" dedi.

Eşi de çıkarıldı

Azize Çelik ile yaklaşık 1 saate yakın, kesik kesik görüşmeleri olduğunu söyleyen Kuştepe,

"Biz olay yerinden ayrıldığımızda öğleden sonraya tekabül ediyordu, aynı esnada Azize Hanım’ın eşi aşağıdan çıkartıldı. Çok gergindi. ’Eşim var, çocuklarım var onları istiyorum’ dedi. Eşinin Azize mi olduğunu sorunca beni yakın hissetti, tanıdığımı düşündü. Kendinden biri olarak gördü. Ondan sonra daha sakin bir şekilde sırt tahtasına yatıp, diğer çocuğunun çıkmasına engel olmadı. O bizim için çok büyük bir avantaj oldu" dedi.

Emine Kuştepe, daha sonra Azize’nin çocuklarıyla diyaloğunu anlatarak, şunları söyledi:

"Oğlu Muhammed´in eli aşağıda, sütunun altında kaldığı için 2-3 defa girmek zorunda kaldım. Çocuğa da ’Ben anneni tanıyorum, annenin arkadaşıyım, korkma annen gibiyim’ dedim. Çocuk ’Annem orada, koridordan ters gidersen ulaşacaksın’ dedi. ’Azize burada mısın’ dediğimde, o çocuk, ’Gitme abla, ne olur benimle beraber beton blokların yanında kal’ dedi. 3 defa sırf çocuk biraz daha morali yüksek olsun diye yanına girip çıktım. Çok şükür hepsinden olumlu haberler aldık. Azize Hanım da ailesi de yaşıyorlar. Ben olay yerinden ayrıldıktan sonra çok şükür Azize Hanım ve Muhammed’in çıktığını duydum. Çok mutlu oldum."

Bunun sadece Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü ya da Adıyaman UMKE´nin değil, AFAD, itfaiye, tüm birimlerin çabası olduğunu ifade eden Emine Kuştepe, "Empati kuralım. Çünkü o sarsıntıda ben de Adıyaman’daydım ve ardımda çocuğumu, ailemi, herkesi bırakarak geldim. Biz 16 kişi hiçbir şey gözetmeksizin yola çıktık, bugün buradaysak yarın bizim orada da olabilir düşüncesi ile bütün sağlıkçılara ve özellikle bütün vatandaşların ilk yardım ve deprem konusunda daha duyarlı ve daha bilgili yaklaşmasını temenni ediyorum" diye konuştu.

İşte o görüntüler:

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Akşam Postası | 25 Ocak 2020