Erdal Tosun, kızı Zeynep Kiraz'a kıyamamış

Erdal Tosun, kızı Zeynep Kiraz'a kıyamamış

Diyalize girmek için çıktığı yolda trafik kazasında can veren Erdal Tosun'un böbrek nakli için kızı ve eski eşinden doku uyumu bile aramadığı ortaya çıktı

02 Aralık 2016, Cuma 08:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Böbrek rahatsızlığı nedeniyle diyalize girmek için yolda giderken İstanbul Sarıyer’de trafik kazasına kurban giden usta oyuncu Erdal Tosun; ailesi, sanatçı dostları ve sevenleri tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

Erdal Tosun için ilk tören, ‘Bir Demet Tiyatro’da ‘Eyvah Necdet’ olarak unutulmaz karaktere imza attığı Beşiktaş Kültür Merkezi’nde (BKM) yapıldı.

Saat 12.15’te başlayan törende sahneye siyah zeminde Erdal Tosun’un “Ben hiçbir şeyin azı değilim” sözü yansıtıldı. Kalp şeklinde 2 çiçek, Tosun’un tabutunun önüne konuldu.


UMUDU KADAVRADA ARADI


Gözyaşları ve hüzünle son yolculuğuna uğurlanan Erdal Tosun, uzun süredir böbrek yetmezliği hastalığıyla mücadele ettiği için diyalizle yaşama tutunmuştu. 

Düzenli olarak pazartesi, çarşamba ve cuma günleri İstanbul Beşiktaş’taki özel bir diyaliz merkezinde tedavi görüyordu.

Bu durum nedeniyle bedeni çoğu zaman bitkin düşüyordu. Öyle ki diyaliz yorgunluğu nedeniyle Organ Bağışı Haftası’nda katılacağı kupa etkinliğine katılmaktan son anda vazgeçmişti.

Usta sanatçı, her diyaliz günü sonrasında vücudunun yorgun düşmesine rağmen hiçbir zaman canlı vericiden böbrek nakli olmaya yanaşmadı.
 

ESKİ EŞİ VE KIZINDAN DOKU UYMU BİLE ARAMADI


Zira, sanatçının bu tercihi nedeniyle eski eşi İlknur Tosun ile 19 yaşındaki kızı Zeynep Kiraz Tosun’un doku uyumu bile aranmadı.  


İlknur Tosun (Üstte sol başta) ve Zeynep Kiraz Tosun (Üstte ortada)

Ailesizde böbrek yetmezliği hastalığı olduğu için kızı Zeynep Kiraz’ın ileride anne olabilmesi ve sağlığının olubreğini almayı kabul etmedi.

İstanbul Bölge Koordinasyon Merkezi’nden edinilen bilgilere göre, son 1 yılda sadece 500 kadavradan böbrek bağışı oldu.

ADINI KADAVRA DONÖR BEKLEME LİSTESİNE YAZDIRMIŞ

“Bir başkasının benim için bıçak altına yatmasını istemiyorum” diyerek adını kadavra donör bekleme listesine yazdıran sanatçı Erdal Tosun’un bir dönem doktorluğunu yapan nefrolog Aydın Türkmen, “Diyalizle yaşayan biriydi. Bunun en önemli nedeni de Türkiye’de hâlâ kadavra donör bağışlarının çok yetersiz olması” dedi.

Öznur Karslı / Habertürk


Erdal Tosun'un ölümüne neden olan sürücü tutuklandıErdal Tosun'un cenaze namazından fotoğraflarErdal Tosun son yolculuğuna uğurlandı! Cem Yılmaz hüngür hüngür ağladı

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 20 Eylül 2021 korona tablosu açıklandı mı?