Erdoğan açıldı

Başbakan Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin toplantısında demokratik açılımı ilginç sözlerle savundu

22 Kasım 2009, Pazar 05:00
A A

‘ANALAR AĞLAMASIN’

Başbakan Tayyip Erdoğan, kamuoyunda Kürt açılımı olarak bilinen demokratik açılımı “Biz analar ağlamasın diye istiyoruz” sözleriyle savunmuştu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen de açılımın Meclis’teki görüşmelerinde “Çanakkale’de Kurtuluş Savaşı’nda ağalar ağlamadı mı? Dersim isyanında analar ağlamadı mı? Bir tek kişi çıkıp da ‘Analar ağlamasın diye, bu mücadeleyi durduralım’ dedi mi?” diye konuşmuştu. Onur Öymen’in bu sözleri şu anki adı Tunceli olan Dersimlileri kızdırmıştı.

ÖYMEN’LE VURDU

Başbakan Erdoğan dün Ankara Kızılcahamam’da Asya Termal Tatil Köyü’nde başlayan AK Parti’nin 14’üncü İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Erdoğan konuşmasında açılımı Onur Öymen’in sözlerini eleştirerek savundu.

Çanakkale’ye, Kurtuluş Savaşı’na anaların oğullarını “Vatanın onuru namusu için şehit ol” diye gönderdiğini söyleyen Erdoğan, “Kurtuluş Savaşı’nda analar ağlamadı, Çanakkale’de analar ağlamadı ama Dersim’de analar ağladı” diye konuştu.

ALEVİLERE MESAJ

Konuşmasında Alevilere yönelik saldırıların yaşandığı olayları hatırlatan Başbakan Erdoğan, “Kahramanmaraş’ta analar ağladı. Çorum’da analar ağladı. Sivas’ta, Gazi Mahallesi’nde analar ağladı” dedi.

Erzincan Kamaliye’ye bağlı Başbağlar Köyü’nde 33 vatandaşın öldürüldüğü 1993’teki olayı da hatırlatan Erdoğan, “Başbağlar’da da analar ağladı. 30 yıldır 81 vilayetin tamamında ağlayan, gözyaşı döken analar var. Tek istesğimiz anaların bu gözyaşını dindirmek” diye ekledi.

‘O ACIYI BİLMEZLER’

Necip Fazıl Kısakürek’in Dersim isyanını anlatan kitabından 20 çocuğun öldürülmesini anlatan bölümü de okuyan Erdoğan, “Murat Nehri’nin kıpkırmızı aktığı anlatılıyor” dedi. “Açılım projesi ihanettir” diyen CHP ve MHP’yi suçlayan Erdoğan şöyle devam etti: Onlar, ‘Analar geçmişte nasıl ağladıysa şimdi de ağlasın’ diyor.

Çünkü kendi çocukları böyle öldürülmedi. Çünkü onlar bunu yaşamadı. Kanı kanla yıkıyorlar. 30 yıllık bu kanlı süreç böyle devam edemez. Oyunu bozacağız.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.