Erdoğan: Aşı olmayacağım

Erdoğan: Aşı olmayacağım

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bu sabah H1N1 aşısı oldu. Başbakan Erdoğan ise domuz gribi aşısı olmayı düşünmediğini açıkladı

03 Kasım 2009, Salı 13:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, pandemik grip (domuz gribi) aşısı yaptırdı. Akdağ, aşının "bilimsel kurulların sıralamasına göre yapılacağını" söyledi.

Bakan Akdağ, Sağlık Bakanlığının Daire Tabipliği’nde domuz gribine karşı aşı oldu. Akdağ, burada görevli Fatma Güler tarafından aşısı yapılmadan önce, "Sağ koldan mı sol koldan mı yapıyorsunuz?" diye sordu. Hemşire Güler’den "Nereden isterseniz" yanıtını alan Akdağ, sağ kolunu açtı. Akdağ, "Acıtmaz değil mi" diye espri yaptıktan sonra aşısını yaptırdı. Recep Akdağ, aşı olduktan sonra hemşire Güler’e "Eliniz hafifmiş, teşekkür ederim" dedi. Akdağ, ayrıca burada görev yapan personele maske takmaları önerisinde bulundu.

Sağlık Bakanı Akdağ, "Cumhurbaşkanına, Başbakan’a, bakanlara, milletvekillerine aşı olmalarını önerdiniz mi?" sorusuna şu yanıtı verdi:

Domuz gribinde ölü sayısı 11

"Bilimsel kurullarımızın sıralamasına göre aşılama yapacağız. Benim önerimle kimseye aşı yapılmıyor. Bir de tabii 55-60 yaşın üzerindeki insanların biraz daha virüse karşı korumalı olduğu kabul ediliyor. Ancak siyasetçilerin ve benzeri toplumla yakın ilişki kuranların özelliği de şu; virüsü yayma konusunda onların daha dikkatli olması lazım. Bir siyasetçi yerine göre günde 300-500insanla, bin insanla bile el sıkışabilir. Normal bir kişiye göre çok daha fazla kişiyle temas edildiği için hem kendisini koruması, hem diğerlerini koruması açısından gerekli tedbirlere riayet etmesi lazım. Aşı konusu yine bilimsel kurullarımızın sıralamasına göre olacak."

ERDOĞAN: AŞI OLMAYI DÜŞÜNMÜYORUM

Meclis'tek grup konuşmasında domuz gribine de değinen Erdoğan, vatandaşlara, süreç boyunca öpüşmemeleri uyarısında bulundu. Başbakan, aşı konusunda ise, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile aynı yönlü düşünmediğini, kimseye zorla aşı yapılamayacağını, aşılamanın, isteğe bağlı olarak yapılabileceğini söyledi.

Erdoğan grup toplantısı çıkışında gazetecilerin "Aşı olmayı düşünüyor musunuız?" sorusuna "hayır, düşünmüyorum" dedi.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son 24 saatteki yoğunluğu dikkat çekti