Erdoğan Bayraktar: İstanbul'u köpürtmek istiyoruz

Erdoğan Bayraktar: İstanbul'u köpürtmek istiyoruz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “İstanbul'un tamamının finans merkezi olma özelliğini köpürtmek istiyoruz” dedi.

20 Mart 2013, Çarşamba 19:05 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bakan Bayraktar, Londra’nın finans merkezinden sorumlu temsilcisi City Belediye Başkanı Lord Alderman Roger Gifford ve Birleşik Krallık heyetini kabulünde yaptığı konuşmada, İstanbul Finans Merkezi’nin kendileri için son derece önemli olduğunu vurguladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Londra, ABD ve çeşitli yerlerdeki finans merkezlerinde incelemelerde bulunduklarını anlatan Bakan Bayraktar, İstanbul Finans Merkezi’ni, Ataşehir’de araziye uyarak, yaklaşık 700 bin metrekare alanda oluşturmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Bakan Bayraktar, konuklarına İstanbul Finans Merkezi’nin maketini göstererek, “Bu merkez, İstanbul Finans Merkezi’nin bir çekirdeğidir. Daha çeşitli merkezlerde de İstanbul’un tamamının finans merkezi olma özelliğini köpürtmek istiyoruz” diye konuştu.
Londra’nın son dönemde Türkiye’ye yakınlığını önemsediklerini belirten Bakan Bayraktar, İstanbul Finans Merkezi konusundaki beraberliğin, başlattıkları kentsel dönüşüm seferberliği noktasında da yaşanmasını istediklerini kaydetti.

Türkiye’de hem çevre hem de şehirleşme konusunda yeni vizyon ortaya koymaya çalıştıklarını vurgulayan Bakan Bayraktar, Türkiye Cumhuriyeti’nin 61. Hükümeti döneminde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kurulduğunu, bu kapsamda Avrupa ile bütünleşerek çevre konularına daha duyarlı boyut kazandırmaya çalıştıklarını kaydetti.

Büyükşehirlerde vilayetle belediye sınırlarını çakıştırdıklarını anlatan Bakan Bayraktar, büyükşehir belediye başkanının bütün ilçelerin, beldelerin, köylerin imarından, her şeyinden sorumlu olacağını aktardı.

“AB’NİN ÇEVRECİLİK KRİTERLERİNE UYMAYA GAYRET EDİYORUZ”

Bakan Bayraktar, AB’nin çevrecilik kriterlerine uymaya gayret ettiklerini belirterek, katı atık tesislerini büyük ölçüde yenilediklerini ve rehabilite ettiklerini, atık su arıtma tesisi konusunda da büyük mesafe aldıklarını vurguladı.
Deniz kıyılarında artık daha sıkı denetimler yaptıklarını ve gemi atıklarını toplamaya çalıştıklarını ifade eden Bakan Bayraktar, tüm Türkiye’de hava kalitesini günlük ölçtüklerini, sadece Marmara Bölgesi’nde 36 hava kalitesi ölçüm istasyonunun bulunduğunu bildirdi.
Bakan Bayraktar, Türkiye’de şu anda yaklaşık 20 milyon birim konut stokunun olduğunu, bunlardan 6.5 milyonunun mutlaka yenilenmesi gerektiğine işaret etti. Bu bakımdan Türkiye genelinde ömrünü tamamlamış, mühendislik hizmeti almamış, enerjiyi savuran, afetlere ve depreme dayanıksız konutları yıkmaya devam ettiklerini aktaran Bakan Bayraktar, 20 yıl sürmesi planlanan proje çerçevesinde senede yaklaşık 300 bin konutu yıkmayı planladıklarını kaydetti. Bakan Bayraktar, bu çerçevede Londra Belediyesi ile çok yakın işbirliği yapmak istediklerini dile getirdi.

“TÜRKİYE’YE FAYDALI OLACAĞIMIZA İNANIYORUM”

Londra’nın finans merkezi olan City Belediyesi’nin Başkanı Lord Alderman Roger Gifford da İstanbul’da finans merkezinin kurulacağı alanı görme fırsatı bulduklarını belirtti.
Gifford, kurulacak merkezin fiziki altyapısının yanı sıra entelektüel altyapı çalışmalarına nasıl katkı sağlayabileceklerinin yollarını aradıklarını anlatarak, onlarca yıldır kazandıkları deneyimler sayesinde Türkiye’ye faydalı olacaklarına inandığını bildirdi.

“KIZMIŞLARDIR DİYE PEK GİTMEK İSTEMİYORUM”

Bakan Bayraktar’ın kentsel dönüşümle ilgili sözlerini değerlendiren Gifford’un “Anlatılanlara göre, Türkiye’deki müteahhitlik firmalarından büyük miktarda hisse almam gerekli” demesi, gülüşmelere neden oldu.
Bahsedilen planları son derece heyecan uyandırıcı bulduğunu, gördüklerinden ve anlatılanlardan çok etkilendiğini ifade eden Gifford, Bakan Bayraktar ve ekibini Birleşik Krallık’ta ağırlamaktan da memnuniyet duyacaklarını belirtti.
Gifford, Londra’nın çok büyük bir şehir olduğunu ama Liverpool gibi kentleri görmelerinden de memnuniyet duyacaklarını dile getirerek, şöyle konuştu:

“Liverpool, son zamanlarda başlattığı Atlanta’ya geçiş limanı görevi görecek 50 milyon pauntluk projeyle gerçekten çok büyük bir yenileşme içerisine giren bir şehir. Aynı şekilde İngiltere olarak son dönemde yenilenebilir enerji alanında çok büyük yatırımlar yaptık. Bu alandaki uzmanlığımızı Türkiye ile paylaşmaktan büyük memnuniyet duyacağız.”
Bakan Bayraktar, “Davet için teşekkür ediyorum. Londra’ya gittik ama Liverpool’a gitmiyoruz. Trabzonluyum. Trabzonspor, yıllar önce Liverpool’u yenmişti. Belki bize kızmışlardır diye pek gitmek istemiyorum” şeklindeki sözleri heyettekileri güldürdü.
Gifford da “Rövanşı almak fırsatını kaçırmak istemiyoruz” sözleriyle Bakan Bayraktar’a cevap verdi.

Emlak Güncel

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Emeklilikte yüksek maaş için en uygun ay!