Erdoğan Bursa'da konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye genelinde 46 ilde 87 bin 628 adet konut yapılmasını kapsayan dev kentsel dönüşüm projesinin başlangıç töreninde konuştu

17 Ağustos 2013, Cumartesi 17:14
A A

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

"17 Ağustos 1999 depreminin 14'. senesinde Bursa'dan çok büyük bir kentsel dönüşüm projesinin başlangıcını yapıyoruz. Kaybettiğimiz kardeşlerimize dua ediyoruz. 

Yaşadığımız depremler bize ders verdi. 7 şehrimize müdahale edebilecel arama-kurtarma ekibi 110 kişiydi. Türkiye'nin çadır stoğu yetersiz kalmıştı. Haftalarca enkaz kaldırılamadı. Depremzedeler aylarca kendi imkanlarıyla barındılar.

Biz  Van depreminde, Bingöl depreminde koordineli bir sistemle çalışarak yaşanılan depremlerde anında müdahale ettik. AFAD'ın ortaya koyduğu başarılı performans, çalışmalarımızın ne kadar doğru olduğunu gösterdi. Deprem konusunda bilim adamlarımız çok önemli çalışmalar yaptılar. Nerelerde deprem beklendiğini artık biliyoruz. Hedefimiz yara sarmaktan önce yara almamak olmalı. Muhtemel deprem dönemimde zararı azaltmak olmalı gayemiz. Enkaz altında nasıl insan kalmaz buna yoğunlaşmalıyız. Sıkça söylendiği gibi deprem değil, bina öldürür. Afetlere karşı tedbirlerimizi artırmamız gerekiyor. Kentsel dönüşüm projelerimizi bu nedenle başlattık ve sürdürüyoruz.  Benim vatandaşıma insanca yaşabileceği binaları yapıyoruz. Neden vatandaşım çürük binalarda yaşasın? Her şeyiyle lüks binalarda oturmaya vatandaşım hak sahibi değil mi? Yapacağımız yıkımlar yeni bir dirilişin simgesi olacak. Bu yıl 6 Nisan'da yaptığımız törenle dönüşümü başlattık. Şimdi Bursa'yla beraber 46 ilimizde bu projelere devam ediyoruz. Afetlere dayanıksız tek bir bina kalmayana kadar bu projeleri sürdüreceğiz.

'GÖKDELEN İSTEMİYORUZ'

Hiç kimse benim Bursalı, Vanlı, Erzurumlu kardeşimi böyle sokaklara, evlere mahkum edemez. Güçlü bir devlet vatandaşına sağlam bir konut temin een devlettir. Sağlıklı bir çevreyi ve sağlam konutları inşa ediyoruz, devam edeceğiz. Ranta yağmaya müsade etmeyeceğiz.

Ey oğul demiş Osman Gazi beni Bursa'da gümüşlü kubbenin altına defnedin. Orhan Gazi babasını burayı fethedince babasını yaptırdığı türbesine defnetti. Bursa her zerresiyle tarihtir. İnsan ve tabiatın iç içe geçtiği eşsiz bir şehirdir.

Biz öyle gökdelenler değil, Bursa mimarisine uygun binalar istiyoruz. Bunun için Çevrecilik Bakanlığımız denetimlerini sürdürecek. Ecdad yadigarı Bursa adeta yağmalandı, çirkinleştirildi. Fakat hiç umutsuz olmayacağız. Böyle gelmiş, böyle gidecek demeyeceğiz. El birliğiyle Bursa'yı kendi öz ruhuyla buluşturacağız.

'DEMOKRATİKLER İKİYÜZLÜLÜK YAPTI'

Değerli kardeşlerim,  bir süredir Mısır'da hepimizi üzen acılara sevk eden gelişmeler yaşanıyor. 2011'de Mısır demokrasiye ilk adımı attı. Bu bir uyanıştı. Aslında bu otokratik, dikta rejimlerinin yıkılışıydı. Yetmiş yıl süfren diktatörlük sona erdi. Mısır halkı yönetecilerini sandıkta belirledi. Mısır'da 70 yıl sonra başlayan demokratik süreç ağır şekilde yaralandı. Totaliter rejimleri destekleyenler Mursi'ye tahammül edemediler. Bu ne demekti? Bu dünyada demokratiğiz diyenlerin ikiyüzlülüğünü gösteriyordu. Aslında bunlar kendilerine kukla olacak rejimleri istiyorlardı. Yoksuuluk içinde kıvranan Mısır'ın ayağa kalkmasına bir yıl bile tahammül edemediler.

'BU SALDIRILARI LANETLİYORUM'

Kendi vatandaşlarını hunharca katlettiler. Binlerce Mısırlı, öldü. Bazı televizyonlarda izlediniz. Elinde silah yok ve kendisine ateş ediliyor. Teelvizyonlarda gösterilen görüntüler herkes öldürülüyor. Mursi yönetimine destek veren ülke yok. Ne batılı ne de islam ülkeleri arasında destek veren olmadı. Dünya Bankası destek vermedi. Bu iki yüzlülük niye? Darbe yönetimine 16 milyar hemen destek geldi. Darbe yönetimine destek verenlere soruyorum bu nasıl bir olay? Camilere saldırdılar.Müslüman müslümana böyle böyle eziyet yapmaz.Hastaneyi yaktılar. Asla şiddete başvurmayanlar çok ağır zulüm uyguladılar. Bu saldırları lanetliyorum.

CNN ve BBC' Yİ ELEŞTİRDİ

Hani gezi medyası varya kilise yaktı diye haber yapıyorlar. Dünya'ya sesleniyorum. Suriye'de de camilerimiz yaktılar. Ha Beşir ha Sis bunların hepsi aynı insan. Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste. Er veya geç bu acı çıkacak. Allahın yardımı ne zaman diye kardeşlerimizi duyuyoruz.

SUUDİ KRALI ABDULLAH'A CEVAP

Darbeyi görmesin istiyorlar. Türkiye hakkı ve adaleti gündeme getirdikçe birileri bundan rahatsız oluyor. Şu anda oradaki şehitleri terörist ilan edenler var. Şu an Mısır'da devlet terörü işlenmektedir. Ben bunu kınıyorum. Tarih bunları yazacak. Bu topluluk birbirini seviyor. Bizi parçalamak isteenlere meydanlarda en güzel cevapları verdiniz.

Saraybosna, priştine bizim için neyse Kahire'de odur. Her yer bizim için aynı ölçüdedir. Eğer biz Mısırda yüz çevirirsek Orhan Gazi'ye çıkamayız. Osman Gazi'nini torunları darda kalanlara el uzattı. Avrupa'nın Asya'nın darda kalan insanlarına bizim dedelerimiz yardım etti. Ortak bir meden,iyetin mimarı Bursa ve civarında toplnamıştır.

Biz Osman VE Orhan Gazi'nin huzuruna vardığımızda huzur içinde gitmek istiyoruz. Biz aynaya baktığımızda vazifesini yerine getirmiş kendi yasımasından vazgeçmemiş bir millet olmak istiyoruz.

'BM VE AB'NİN YÜZÜ YOKTUR'

Birleşmiş Milletlerin aynaya bakacak yüzü yoktur. Kınama bile yapamadılar. Adil bir karar istiyorduk fakat bazı üleker var ki artık ilişkilerine dondurdu. Hollanda ve Danimarka'ya teşekkür ediyorum. Avrupa Bairliğinin yüzü kalmamıştır. Susarak onaylayanlar o kanın içine batmıştır.

Bu davranışı belki yarın Türkiyeyi'de böyle karıştırmak isteyecekler. Çünkü bu ülkede güçlü bir ülke istemiyorlar. Biz bu tuzağı bozacağız. Sabırla bozacağız. En büyük tuzak kudret ve kuvvet tuzağı olan Allah kudretidir. Bizimde aramızıda bozmaya çalışıyorlar. Bu tuzakları alt üst edeceğiz. Ben sizi etnik yapınızdan değil, istediğiniz ırkdan olun sizi yaradandan dolayı seviyorum.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.