Erdoğan, Büyükelçiler iftarında konuştu

Erdoğan, Büyükelçiler iftarında konuştu

Başbakan Erdoğan 7. geleneksel Büyükelçiler iftarında konuştu. Erdoğan'ın hedefinde Gülen cemaati vardı..

15 Temmuz 2014, Salı 22:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Başbakan Erdoğan büyükelçilere verdiği iftar yemeğinde önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 'çete' ve 'gizli örgüt' diye tanımladığı Fethullah Gülen cemaatine yönelik ağır eleştirilerde bulundu. Başbakan Erdoğan 'Bir özeleştiride bulunuyorum' diyerek 'taktıkları maske bizi de aldattı' şeklinde konuştu.

İŞTE ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARININ SATIR BAŞLARI

Değerli büyükelçiler, Irak halkı bugün uluslararası güçlerin Suriye'de işlediği suçların cezasını çekiyor. 200 binden fazla insan hayatını kaybetti, 11 milyon Suriyeli yardıma muhtaç. Bugün ülkemizdeki Suriyeli misafirlerimizin sayısı 3 milyonu buldu. İsrail Gazze üzerindeki amborgosuna devam ederken, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılar durumun ne kadar vahim olduğunu gösteriyor.

İSRAİL'DEN 3 İSTEĞİMİZ OLDU

Burada bir kere daha karşınızda İsrail'e seslenmek istiyorum. Derhal Gazze saldırılarına son ver. Bakın bu durumda İsrail-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesi asla gerçekleşemez. Bizim İsrail'den 3 isteğimiz oldu. Bu üçü gerçekleşmeden asla normalleşemeyiz. Hamas ile El Fetih'in kurmuş oldukları ulusal mutabak hükümeti mi İsrail'i rahatsız etti?

Adaletin ve barışın destekçisi olma politikamızı biz yine sürdüreceğiz. Ukrayna'da siyasi iktidarın yeniden sağlanması için yoğun biz çabayla çalışıyoruz. AB idelimizi tüm heyecanımızla sürdürüyoruz.

Demokrasinin stardartlarını daha ileri düzeye taşırken demokrasinin önündeki engelleri büyük bir mücadeleyle kaldırdık. 59'dan bu yana da ne yazık ki AB ile ilişkilerin bu seviyeye gelmesi için kimse bizim kadar adım atmadı.

MAFYAYI BİZ ÇÖKERTTİK

Bir başka mücadeleyi de devlet içindeki çetelere karşı mücadele ettik. Cesaretle ve hukuk içinde mücadele verdik. Mafyayı biz çökerttik. Bunu başardığımız için 12 yıldır halk bize destek veriyor.

"40 YIL GİZLENEN BU ÇETE"

Son 40 yıl içinde çok gizli bir örgütlenme yapan bu çete iç ve dış ilişkilerimizi kontrol altına almaya çalışıyor. Tarihte buna benzer yapılar hep oldu. Pensilvanya örgütü adını verdiğimiz bu yapılanma siz değerli elçilerin de ülkelerinde faaliyet gösteriyor. Devlet ve siyaset üzerinde etkili olmaya çabalıyor. Biz de aldandık. Bu konuda bir özeleştiri veriyoruz. Maalesef taktıkları maske yüzünden hükümetimiz de aldandı. Maskerlerin düşmesiyle içeride ve dışarıda tüm desteğimizi çektik. Emniyet ve yargıda son derece tehlikeli bir yapıya kavuşmuş bu çete süratle adımlar atıyoruz. Bu tehlikeli örgüt karşısında dikkatli olmaları gerektiğini ifade etmek istiyorum.

Son aylarda kirli bir kampanya yürütülüyor, ülkemizin güvenliğini tehdit eden bu çeteye karşı bu can bu tende oldukça kararlı bir şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz. Türkiye'nin Orta Doğu'daki terör örgütlerine destek verdiği iddiası bu çete tarafından dillendiriliyor.

"BU İDDİA KOMİK ÖTESİDİR"

El Kaide, IŞİD, Nusra gibi örgütlere destek verdiğimiz iddiası bir hayaldir. Bizi aynı anda hem El Kaide'ye destek veren hem IŞİD'e destek veren hem de İrancı bir ülkeymiş gibi gösteriliyor. Her üç tarafı da desteklediğimiz iddiası komik ötesidir.

Suriye'ye yardım götüren TIR'ları yasa dışı bir şekilde durdurdular. Ne bölgemizde ne de yeryüzünde hiç bir örgüte desteğimiz olamaz. Bu konuda yapılan algı operasyonlarına karşı dost ülkelerin dikkatli olmalarını rica ediyorum.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan şehit olan 2 askerin ailesine başsağlığı mesajı