Erdoğan'dan Trump görüşmesi sonrası açıklama: 'Ziyaretimiz tarihi dönüm noktası olacak'

Erdoğan'dan Trump görüşmesi sonrası açıklama: 'Ziyaretimiz tarihi dönüm noktası olacak'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Amerika Başkanı Donald Trump arasındaki görüşme sona erdi. Kritik görüşme yaklaşık 2 saat sürdü. Tarihi görüşme sonrası Erdoğan ve Trump birlikte basın açıklaması yaptı. Erdoğan, 'Ziyaretimiz tarihi dönüm noktası olacak' dedi. İkili görüşmede, FETÖ Lideri Gülen'in Türkiye'ye iadesi, YPG'nin muhatap alınması, DEAŞ ile mücadele ve ekonomik ilişkiler konuları ele alındı

16 Mayıs 2017, Salı 19:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
ABD’nin YPG'yi silahlandırması, Suriye, FETÖ lideri Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iade edilmesi gibi konuların ele alınacağı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında yapılacak görüşme bugün Türkiye saati ile 19:40’da, Beyaz Saray’da başladı. ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Beyaz Saray'ın kapısında karşıladı.


 

TRUMP: UZUN VE ZORLU BİR GÖRÜŞME OLACAK


Donald Trump, görüşme öncesi, 'Erdoğan ile uzun ve zorlu bir görüşme olacak. 'Güçlü ve somut bir görüşme yapacağız. Türkiye ile başarılı ve güçlü ilişkilerimiz var. Kendisini burada ağırlamak büyük bir onur. Güçlü ve sağlam bir görüşmemiz olacak. Sonra birlikte bir öğle yemeği yiyeceğiz. Sonrasında ortak bir açıklama yapacağız' açıklamasını yaptı.


KRİTİK GÖRÜŞME SONA ERDİ


İki lider arasında yapılan kritik görüşme sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump açıklama yaptı.


TRUMP: ORTAK BİR DÜŞMANIMIZ VAR


Erdoğan’ı konuk etmekten şeref duyuyorum. Türkiye komünizmle savaşta önemli bir ülkeydi. Sovyetlere karşı efsanevi bir varlık gösterdiler. Onların muhteşem cesareti Kore’deki bizim unutmadıklarımızdandır. Şu anda terörle mücadelede ortak bir düşmanımız var ve beraber çalışmak istiyoruz.

Türk halkına desteğimizi sunuyoruz. Türkiye’yi terörle mücadelede PKK DAEŞ gibi terör örgütlerine karşı destekliyoruz. Tüm bu yaşananlar insanlık vicdanını yaralıyor Suriye’deki şiddet.
 

ERDOĞAN: TARİHİ DÖNÜM NOKTASI OLACAK


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Mevcut durumu ele aldık. İlişkilerimiz küresel istikrar için önemli. Ziyaretimiz tarihi dönüm noktası olacak' açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan basın toplantısında yaptığı konuşmada, "DEAŞ başta olmak üzere bölgemizdeki tüm terör örgütlerine karşı müşterek bir dayanışma ortaya koymamız büyük önem ifade etmektedir. Ortak geleceğimizi tehdit eden terör örgütlerine karşı ayrım yapmadan mücadele etmekte kararlıyız." dedi.

FETÖ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİMİZİ İFADE ETTİK


Erdoğan, "Bölgemizin geleceğinde terör örgütlerine yer yoktur. Özellikle YPG/PYD terör örgütünün hangi ülke tarafından olursa olsun muhatap olarak alınması bu konuda küresel düzeyde varılan mutabakata kesinlikle uygun değildir." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan FETÖ konusuna da değindi.

15 Temmuz darbe girişimin faili FETÖ hakkındaki düşüncelerimizi ifade ettik. Suriye ve Irak’ta atacağımız adımları değerlendirdik. Biz yeni ABD yönetiminin bu umutları boşa çıkarmayacağına inanıyoruz. Bölgesel istikrarda Türkiye-ABD işbirliği çok önemlidir. Trump ile istişarelerimizi yoğunlaştırmanın kararı içindeyiz. Sayın Başkan’a konukseverliği için teşekkür ediyorum." dedi.


CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'I BÜYÜKELÇİ KILIÇ KARŞILADI
 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak "CAN" ile dün TSİ 23.50'de Amerika Birleşik Devletleri'nin başkenti Washington'a geldi. Erdoğan, Andrews Hava Üssü'ne gelişinde ABD Protokol Genel Müdür Vekili Rosemerie Pauli ile Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç tarafından karşılandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da Washington'a geldi.


ABD BASINI GENİŞ YER VERDİ


Merakla beklenen Erdoğan'ın Trump ile görüşmesi ABD basınında geniş yer buldu.Gazetelerde öne çıkan başlıklarda Trump'ın Suriye'de YPG'yi silahlandırma planına Ankara'nın tepkisi ve Türkiye'nin FETÖ lideri Gülen'in ABD'den sınır dışı edilmesi talebi yer alıyor. 

Washington Post gazetesi başyazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Washington'a 'kabul edilmesi zor bir talep listesiyle geldiğini' savundu. Haberde "Trump bu taleplere doğrudan hayır demeli, aynı zamanda Türk lideri rotasını değiştirmesi konusunda uyarmalı" dedi.

Foreign Policy dergisi de terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'nin silahlandırılması ve Fethullah Gülen'in sınır dışı edilmesi talebini irdelemiş. Derginin "YPG'yi silahlandırmak ABD-Türkiye ilişkilerinde tabuta son çiviyi çakar mı?" sorusuna şöyle yanıt vermiş:

"Muhtemelen hayır (…) ABD yönetimi, Kürtleri silahlandırmaya durduk yerde karar vermedi. Askeri yetkililer, Rakka'nın geri alınmasının gerekli olduğunu uzun zamandır söylüyordu. Freedom House'dan Nate Schenkkan, Foreign Policy'ye bu adımın iki yıllık bir çalışma sonucu çıkmış olabileceğini söylüyor."

 "Türkiye, Kuzey Irak'ta PKK'nın kalelerinden Şengal'e saldırı düzenleme karşılığında Rakka'yı ABD ve Suriyeli Kürt müttefikleriyle takas edebilir" ifadelerini kullanan Foreign Policy, ABD'nin Fethullah Gülen'in ülkedeki ağına baskı uygulaması talebinin de 'takasın parçası olabileceğini' savunmuş.

​​


Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'de onuruna verilen öğle yemeğine katıldı


Amerika Başkanı Trump’tan Erdoğan’a: Harika bir adam


ABD basını: Trump'ın en zor görüşmesi olacak


Kare kare Erdoğan-Trump görüşmesi

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar