Erdoğan, İmam Hatip Gençlik buluşmasında konuşt

Erdoğan, İmam Hatip Gençlik buluşmasında konuşt

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Önder İmam Hatip Gençlik Buluşması etkinliğinde konuştu. Erdoğan "Osmanlı'nın son dönemlerinde medreselerin yozlaşması büyük sıkıntıya neden olmuştur. Cumhuriyetle medreselerin kapatılması daha büyük boşluğa neden olmuştur" dedi

28 Nisan 2016, Perşembe 16:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İşte Erdoğan'ın açıklamalarının satır başları:

Gururla taşıyacağım bir sıfatım var. Tıpkı sizler gibi ben de bir imam hatipliyim.

Sadece bu milletin değil tüm ümmetin de umudusunuz. Deryayı bilmeyenlerden olmayacağız. Deryayı bilip anlayacağız. Bizde en önemli hareket noktasının ne olduğunu siz gayet iyi biliyorsunuz. Şu gördüğüm manzara, fikir ve gönül dünyasının ezici bir çoğunluğa sahip olduğunu gösteriyor. Türkye'de bir dönem inancından tarihinden kültüründen uzak bir nesil yetiştirilmesi projesi uygulandı. Eğitim sistemimiz alt üst edildi, bunun çilesini çok çektiniz.

Meyadan spora kadar her alanda çalışmalar yapıldı.

İMAM HATİPLİLERİN AYAKLARINA ZİNCİR VURDULAR

İmam hatiplinin ayaklarına zincirler vuruldu. Zihinlerine prangalar vurdular. Bilmiyorlar ki milletin bağrında yetişen bu tohumların büyümesinin önüne geçilemez. Milletimiz eline geçen her fırsatta bu okullara destek oldu. Kapısına kilit vurulmak istenen imam hatipler bu ülkeye Cumhurbaşkanı Başbakan, Bakan çıkaran seçkin eğitim kuruluşlarına dönüştü. Daha yakın zamanda 28 Şubat döneminde boğulmak istenen öğrenci sayıları 600 binden 60 bine indirilen imam hatip nesli günümüzde kolejlerle yarışıyor. Bugün itibariyle 1 milyon 200 bine ulaştı İmam Hatip Öğrencisi sayısı. Bu okulları kapatmak için her yolu deneyenlere ne oldu dersiniz? Onlar tarihin tozlu raflarına kaldırıldılar. İmam Hatip gençliği burada ve hamdolsun dimdik ayakta.

Benim İmam Hatip neslinden bir istirhamım var. Ahlak anlayışınızda örnek bir gençlik olarak sizleri görüyorum. Böyle olmalısınız. Böyle olmazsanız o zaman anneleriniz babalarınız biz buna çok üzülürüz.

Dünyanın her yerinde müslümanlar büyük baskılarla karşı karşıyadır.

Hırvatistan'daki müslüman sayısı 65 bin. Dünkü toplantıya 50 farklı ülkeden dini liderler geldi. Çok duygulu bir toplantı oldu. Hepsi dertliydi. Benim yanımda Bakir İzzet Begoviç vardı. Birer konuşma yaptık. Gündem terördü. Gençler, dünyada bütün oyunlar halkı müslüman olan ülkelerde oynanıyor. Allahu Ekber diyerek öldürülen de ölen de müslüman. Böyle bir durum olabilir mi?

3 FİTNEYE KARŞI DİKKATLİ OLMALIYIZ

Bu yürek paralayıcı manzara bize 3 önemli fitneye karşı dikkatli olmamızı gösteriyor. Şu anda İslam İşbirliği Teşkilatı'nın dönem başkanıyız.

1-Mezhepçilik: Bu fitne İslam dünyasının içinde bizi ciddi manada yaralıyor. ŞİA mezhem olmaktan çıkmış adeta din gibi değerlendiriliyor. Aynı şekilde Sunnilik bazı yerlerde adeta din gibi değerlendiriliyor. Samimi sünni bir müslüman bunu bir din olarak görmez. Samimi bir Şii de şiiliği din olarak görmez

500 bini aşkın müslümanı öldüren bir Esed'e sahip çıkanlar acaba ne adına sahip oluyor ben buna cevap arıyorum.

Bizim şiilik diye bir dinimiz var mı? Bizi sünnilik diye bir dinimiz var mı? Bunu iyi düşünmemiz gerekiyor.

2-İkinci fitne ırkçılık: Eğer müslümansak tüm insanların Hz. Adem'den geldiğine inanmak zorundayız. Hala ırkçılığın etkili olduğunu görüyoruz.  Ne Arap'ın Arap olmayana ne de Arap olmayanın Arap olana üstünlüğü yoktur.

DEAŞ, El Kaide gibi taşeronlar İslam'a karşı yapılan kampanyalara malzeme üretiyorlar. PKK, PYD, YPG, bunların islamla uzaktan yakın ilgisi yoktur. Müslümanın müslümana canı, kanı , namusu, haramdır. Diyanet İşleri Başkanlığımızın da bu yılki kutlu doğum haftasındaki teması da vahdet ve tevhitti.

CUMHURİYETLE MEDRESELERİN KAPATILMASI BÜYÜK BAŞLIĞA NEDEN OLDU

Dinin sahibi Allah'tır. Bizim üzerimize düşen kendi geleceğimize sahip çıkmaktır. Dünyada hak ettiğimiz yere gelmek için dinimizi ve tarihimizi iyi öğrenmeliyiz. Osmanlı'nın son dönemlerinde medreselerin yozlaşması büyük sıkıntıya neden olmuştur. Cumhuriyetle medreselerin kapatılması daha büyük boşluğa neden olmuştur.

Müslümanları zalim diktatörler ile terör örgütleri arasında bir tercihe zorlamak aslam mümkün değildir. Yaşanan sancılar, üst üste gelen değeişimler yeni bir sürecin habercisidir. İslam dünyasının umudu Türkiye'dir, Türkiye'nin umudu da sizlersiniz. Kaderin üzerindeki kader ne karar vermişse bizim yaşayacağımız da odur.

Yıllarca bize birinci dünya savaşında bizim her yerde yenildiğimiz söylenir. Ama askeri kaynaklara bakıyorsunuz bambaşka. Osmanlı kendisinden kat be kat büyük güçlere karşı inanç ve cesaretle mücadele etmişlerdir.

Gençler birer hatıra olan ağıtlarımız milletin duygularını çok güzel ifade eder:

Kışlanın önünde redif sesi var
Bakın çantasında acep nesi var
Bir çift kundurası bir de fesi var.

Çanakkale Savaşı yakın zamana kadar hakkıyla anılmamış yeni nesillerin zihnine nakşedilmemiştir. Yarın 100. yıl dönümünü olan Kut'ül Amara Zaferi vardır ki adeta hafızalarımızdan silinmeye çalışılmaktadır.

İngilizlerin kısa bir süre sonra Bağdat'ı ele geçirme planları Kut'ül Amara'da hezimete dönüşmüştür. Yarın Başbakanımız ve Genelkurmay Başkanımızın katılımıyla inşallah şehitlerimizi rahmetle anacağız.

Malazgirt'ten bu yana bu toprakları bize vatan kılan şehitlerimizi rahmetle anıyorum.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER TBMM kararları Resmi Gazete'de yayımlandı