Erdoğan İran'da konuştu: En pahalı doğalgazı siz satıyorsunuz

Cumhurbaşkanı Erdoğan resmi ziyaret için gittiği Tahran'da İran Cumhurbaşkanı Ruhani'yle ortak basın toplantısı düzenledi

07 Nisan 2015, Salı 14:48
A A
Erdoğan İran'da konuştu: En pahalı doğalgazı siz satıyorsunuz

Toplantıda ilk konuşmayı yapan İran Cumhurbaşkanı Ruhani şunları söyledi:

"Çok güzel bir görüşme yaptık. Karşılıklı yatırımlar konuşuldu. Sınır güvenliğini konuştuk. Çok hassas bir dönemde bu konuşmaları gerçekleştiriyoruz. Etrafımızda güvensizlik ve istikrarsızlık ve iki taraf bu konuda bu konularda tahammül edemeyeceğimizi birbirimize bildirdik. Aşırılıklara, terörizme karşı mücadele kararlığımızı gösterdik.

- Nükleer konuda desteğe teşekkür ederiz. Yemen konusunda daha ayrıntılı bir görüşmemiz oldu, ortak noktalara ulaştık.

-Ticaret 30 milyar dolara çıkacak. 

- Yemen’de dökülen kanın durmasını istiyoruz. Ateşkes talep ediyoruz."

Daha sonra sözü alan Erdoğan ise şöyle konuştu:

"-Bugün çok anlamlı bir görüşmeyi gerçekleştirdik. Bu toplantıda sekiz anlaşma, bir mutabakat imzalandı. Neler yapabileceğimiz değerlendirdik. Bölge adeta ateşten bir çember. Bunları konuştuk. Terörü değerlendirdik. Siyasi noktada müşterek hangi adımları atabiliriz bunları konuştuk. Ekonomik alanda ise belli bir hızı maalesef kaybettik. - Bir hedef belirlemiştik, 30 milyar dolar olarak. Maalesef bu konuda gerideyiz. Çok daha farklı adımları birlikte atalım istiyoruz. Bu adımı atmak için her iki tarafta da irade var ama burada gecikmeler oluyor bunları aşmamız lazım.

EN PAHALI DOĞALGAZI İRAN'DAN ALIYORUZ 

Biz İran’ın doğalgaz ihracatının yüzde 95’ini biz alıyoruz ama fiyat bakımından en pahalı gazı ithal ediyoruz. Bu fiyat aşağı çekilmiş olsa alacağımız doğalgazı çok daha artırırız.-

İllerin dışında ilçelere dağılan şebekelerimizde ihtiyacımız var. Dost ve kardeş iki ülke olarak dayanışma içerisinde olmazsak kiminle dayanışma.

 En pahalı doğalgazı İran’dan alıyoruz, bu noktada olmak istemeyiz. 30 milyarlık hedefi de bir an önce yakalamak istiyoruz.

Birbirimize seslenecek ve duyacak mesafedeyiz.

Ankara’dan kalktık iki saatte buraya geldik. Müşterek yapacağımız çok önemli şeyler var.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Muzaffer Tekin'in cenaze törenine katılan isimler