Erdoğan: Kapatmaya parlamento karar versin

Erdoğan: Kapatmaya parlamento karar versin

27 Şubat 2010, Cumartesi 14:44
A A

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği'nin (ASKON) 'Marufun Egemenliği' ana temalı 6 . Genel Kurulu'na katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son dönemlerde olan olayları anımsatarak kurumların kendi içinde adete temizliğe tabi tutuluyorsa bundan kimsenin rahatsız olmaması gerektiğini söyledi. Bunun gerçekleştirilmesi gerektiği aksi takdirle bu sıkıntıların “yavrularımızın” çekeceğini ifade etti. Kuvvetler ayrılığı prensibine göre yürütme, yargı ve yasamanın birbirlerinden ayrı olması gerektiğini belirten Recep Tayyip Erdoğan şunları söyledi:

“İfade olarak hoş güzel. Ama peki ayrı mı? Ne yazık ki ayrı değil. Yasamada yaşanan ayrı bir durum var. Yürütmede ayrı bir durum var. Ama hepsini geç. Ne yasama ne yürütme. Yargı bir anda hepsini silip atabiliyor. Hani birbirlerinden ayrı idi. Şu an yargı istediği şekilde yürütmeye müdahale ediyor. Ama bir taraftan da parlamentonun yüzde 65'ine sabip bir parti var. Veya en küçük parti. Fark etmez. Bir siyasi partinin kapatılması noktasında iki dudak arasından çıkacak bir sözle bu ülkede konuşulabilir. Bunu kabulletmek mümkün mü? Değil. Varsa ortada bir suçlu bedelini o ödesin. Ama bir tüzel kişiliği bu bedele mahkum etmek o bedeli o tüzel kişiliğe ödetmek demokrasi ile bağdaşır birşey değil. Hiç bir model ve ileri demokraside bu yok. Bunu biz milletimize giderek çözmek istiyoruz. Milletimizle bunun çözüleceğini inanıyoruz. Milletimize bunu anlatacağız. Yargıya sorarsanız yargı 'Herşeyi biz yapalım' diyor. Ben de diyorum ki 'Dünyanın bütün gelişmiş ülkelerinin ortalamasını alalım. Bunda ortaya ne çıkıyorsa biz de onu uygulayalım. Buna var mısın yok musun?' diye soruyoruz. O da işlerine gelmiyor. 'Bize münhasır birşey olacak' diyorlar. Böyle birşey yok. Nasıl ki yargı kendi içindeki bir mensubunun yargılanmasına başkanlar kurulundan müsaade ediyorsa bırakın da siyasetçinin yargılanmasına da parlamento izin versin. Bir siyasi partinin kapatılması için kararı parlamento versin.”

Asım GÜNEŞ/İSTANBUL, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.