Erdoğan MİT müsteşarı Fidan'la Güney Kore'ye gitti

Erdoğan MİT müsteşarı Fidan'la Güney Kore'ye gitti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, aralarında Mit Müsteşarı Hakan Fidan ve bakanların bulunduğu bir heyetle Seul'da düzenlenecek olan Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katılmak üzere Güney Kore'ye gitti

23 Mart 2012, Cuma 23:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Özel ANA uçağıyla akşam saatlerinde Seul’a giden Başbakan Erdoğan’ı Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nden İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve diğer ilgililer uğurladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde düzenlediği basın toplantısına MİT Müsteşarı Hakan Fidan dinleyici olarak katılması dikkat çekti.

BAKANLAR DA EŞLİK ETTİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Güney Kore ziyaretinde Mit Müsteşarı Hakan Fidan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Genel Kurmay İkinci Başkanı Hulisi Akar ve çok sayıda gazeteci eşlik etti.

SEUL ZİYARETİ VE ZİRVE


Nükleer Güvenlik Zirvesi’nin ilki 2010 yılında Washington’da düzenlendiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, "Benim de katıldığım ilk nükleer güvenlik zirvesinde yasa dışı nükleer ticaretin ve nükleer terörizm önlenmesi kararını almıştık. Ayrıca nükleer maddelerin güvenlik ve emniyetinin sağlanması hedeflerine yönelik çabaların birleştirilmesinin kararını almıştık. Şimdi Seul’de gerçekleşecek bu ikinci zirvede ilk zirveden buraya nükleer emniyet konularında ulusal ve uluslararası düzeylerde sağlanan gelişmeleri değerlendirme imkanı bulacağız. Türkiye olarak bu alanda taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelerle üstlendiğimiz yükümlülüklerin bilincindeyiz. Bunların gereği neyse bunları titizlikle yerine getiriyoruz. Seul zirvesi, Türkiye bakımından bu alanda kaydettiğimiz ilerlemelerin muhasebesine bakmak için bir fırsat oluşturacaktır. Zirveye bu çerçevede bir ulusal ilerleme raporu da sunacağız. Önümüzdeki dönemde Seul zirvesinin son sonuçları ışığında uygulama hedeflerimize odaklanmayı ön görüyoruz. Nükleer maddelerin emniyeti, dünyamızı daha güvenli hale getirme yolunda tüm insanlığın paylaşması gereken bir hedeftir. Bu konuda her ülkenin hem ulusal düzeyde hem de uluslar arası planda sorumlulukları mevcuttur. Biz de Türkiye olarak önümüzdeki dönemde de nükleer güvenlik sürecine desteğimizi sürdürmekte kararlıyız" dedi.

İRAN’A ZİYARET

Seul’deki Nükleer Güvenlik zirvesinin ardından İran’a bir ziyarette bulunacaklarını belirten Erdoğan şunları söyledi:

"İran’da Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi’nin yanı sıra Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüşmelerde bulunmayı ön görüyoruz. Ziyaret çerçevesinde Tahran’daki Yunus Emre Kültür Merkezi’nin açılışını yapacağız. Bu ziyaret sırasında İran’la ikili ilişkilerimizin yanı sıra ülkelerimizi yakından ilgilendiren bölgesel ve uluslararası gündem konularında görüş alışverişinde bulunacağız. İki ülke arasında son dönemde gerçekleşen karşılıklı ve çeşitli düzeylerdeki ziyaretlerin sıklığı ilişkilerimizdeki memnuniyet verici gelişmenin bir yansımasıdır. Bunun yanında potansiyellerimiz de göz önüne alındığında ekonomik alanda İran ile birlikte kat edeceğimiz daha çok mesafer var. Her şeyden önce petrol ve doğal gaz konusundaki vazgeçilmezlerimiz de konunun ayrı bir başlığıdır. Ziyaret sırasındaki temaslarda İranlı yetkililerle her iki ülkenin mevcut potansiyellerini en etkin biçimde kullanılması için atılacak ilave adımları ele alacağız."

ATTIĞIMIZ ADIMLARI SÖYLEDİK


Seul ve İran temasları hakkında bilgi veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bugün Harp akademileri komutanlığında yapılan konferans ile ilgili bilgi veren Erdoğan, "Konuşmalarımızdaki genel başlığımız özellikle büyüyen ve gelişen Türkiye ve 2023 hedeflerimizdir. Düne kadar sürekli olarak dışa bağımlı olan Türkiye bugün artık kendi savunma sanayiyle ilgili ihtiyaçlarını karşılama noktasına gelmiştir. Biz de bu alanda attığımız adımları geniş bir şekilde anlattık" diye ifade etti.

YAZI DAHA BANA GELMEDİ


Bir gazetecinin, Mit müsteşarı Hakan Fidan ve diğer mit görevlilerinin ifadeye çağırılması ile ilgili başlayan süreçte dün Yargıtay Başkanı’nın "İzin başvurusu bize gelirse esaslı bir inceleme yapılabilir" açıklamasını sorması üzerine Erdoğan, "Tabi bu konuyla ilgili olarak artık çıkan yasa belli. Bu yasa çerçevesinde de bana gelen herhangi bir yazı yok. Bir yazı geldiği zaman tabi Başbakanın iznine tabii olduğu açık ortada. Dolayısıyla bana gelen yazıyı göreceğim ve yazıyı gördükten sonra takınacağım tavır ortadadır, bellidir. Bundan sonra nasıl bir süreç oluşur o ayrı bir mesele" diye yanıtladı.

ARABULUCULUĞA HAZIRIZ

Bir basın mensubunun, "Nükleer güvenlik konusunda Türkiye’nin İran ile Batı arasında bir arabulucuk girişimi söz konusu mu?" sorusu üzerine Erdoğan şunları söyledi:

"O zaten hep gündemimizde ve şuanda da İran, özellikle İstanbul’da böyle bir zirvenin yapılmasını kabul ediyor. Onların böyle bir teklifi olmuştur. Bizim arabuluculuk noktasındaki teklifimiz zaten kendilerine daha önceden yapıldı. Ama Nihai kararı burada taraflar verecektir. Eğer Türkiye’yi arabulucu olarak kabul ederler İstanbul’da böyle bir zirveyi gerçekleştirmeyi arzu ederlerse biz buna hazırız."

ÖRGÜTLE ASLA GÖRÜŞME YAPMAYIZ

Hükümetin son zamanlarda terörle mücadele konusunda nasıl bir yol haritası izlediği hakkında da bilgi veren Erdoğan, "Bu bizim hükümetin ana stratejisidir. Terör örgütü ile sonuna kadar mücadele, siyasi uzantısıyla da müzakare. Biz buna hazır olduğumuzu söyledik. Tabii ki terör örgütüyle kalkıp bizler siyasi irade olarak herhangi bir masada asla ve katta görüşme yapmayız. Fakat parlamento çatısı altında olan uzantıları diyeceğim artık çünkü biliyorsunuz onlarla bugüne kadar arkadaşlarımızın görüşmeleri olmuştur. Bundan sonra biz yine onlarla görüşme yaparız. Ama dürüst davrandıkları sürece. Eğer onlar da dürüst davranmazsa onlarla da tabii ki görüşecek değiliz. Bizim derdimiz çözümdür. Kendi iradeleri yoksa. Kendi iradelerini kullanamıyorlarsa, kendi adlarına konuşamıyorlarsa İmralı’nın ve kandilin ağzıyla konuşuyorlarsa gün gele artık onları da bunları konuşamaz duruma geliriz" diye ifade etti.

CHP’YE YÜKLENDİ

Bir basın mensubunun, "CHP Lideri Kılıçtaroğlu’nun ’4+4+4’ün genel kuruldan geçmesi halinde biz halka gideceğiz’ çıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusu üzerine Erdoğan, "Biz halkın içinden geldik. Zaten halk bizden bunu istedi. Onlar halka gitmeye çok gecikmişler. Varsın halka gitsinler, biz yeni bir şey icat etmiyoruz. Olması gereken halkın bizden istediğidir. Bu bir eğitim şurasının da bir kararıdır. Eğitim şurasının kararı olarak şuanda Türkiye tarihinde görmediği sıçramayı eğitimde yapmıştır. Son 9 yıl içerisinde atılan adımlar ortadadır. Bütün fiziki imkanlardan tutun, milli eğitime ayırdığımız bütçeye kadar yaptığımız dersliklere varıncaya kadar en ücra köşelere uzanan eğitim anlayışımız var. Eksiklerimiz yok mu, vardır. Ama bizden önceki dönemlerle mukayese edilmeyecek kadar ilerideyiz. Yapılan spekülasyonların hepsi yalandır. Şuan da 4+4+4’le biz bir defa anaokullarını okul öncesi eğitimi yüzde 11’den aldık yüzde 43’e çıkardık geri giden eğitim bu mu? Niye bizden önce on yıllarca 11’de kaldılar. Biz şimdi 60 ayda başlıyoruz ve bundan sonraki sürecide 4 yıl olarak 60 ay taban 72 ay tavan olmak üzere. Bu arada süreci başlatıyoruz. 12 yıl zorunlu bir eğitim getiriyoruz. Ancak ilk dörten sonra bir tercih ortaya koyuyoruz. Yani kesintili yani kesintisizde bu ülkede çok ciddi bir operasyon yaptılar. Bu operasyonla bu ülkenin kız evlatları okula gitmekten mahrum edildi. Eşimle birlikte biz Şanlıurfa’da haydi kızlar okula kampanyasını başlattık. O zaman okuma yazma bilmeyen kız ve kadınlarımızın sayısı 700 bini aşmıştı. Ama şimdi bu sayıdan 300 bin eksilme oldu. Biz bu işi yapıyoruz, beyfendiler de bu işi engellemek için ellerinden geleni yapıyorlar" dedi.

OYUNA GELMEYECEĞİZ

CHP’ye yüklenen Başbakan Erdoğan konuşmasında şunları da söyledi:

"Entelektüellere saygıları olduğunu söylüyorlar. Bunların Entelektüellere saygısı falan yok Entelektüellere saygısı olanın kalkıp da elindekini komisyon başkanı Nabi Avcı’ya fırlatmazlardı. Hemen yanı başından geçti yüzünde patlayabilirdi. Bumu entelektüellere saygısı olan, bu mu komisyon başkanına saygısı olmak. Eğer milli iradeye saygın varsa gelip oraya konuşmanı yaparsın bunun meclis iç tüzüğünde şartı bellidir. Genel kurulda konuşmanı yaparsın ama ben bunu çıkartmayacağım dersen senin milli iradeye saygın yoktur. Çünkü milli irade ortaya bir tablo koymuştur. Orada konuşmalar yapılır, tartışmalar yapılır açık oy kapalı oylama yapılır bunun neticesini de katlanmak zorunda kalırsın. Demokrasi biraz saygıdır. Demokrasi tekme tokat eline ne gelirse saldırmak değildir. Ama CHP zihneyitinde bu var. Bunlar olduğu için bunlarla engelleme yoluna gitmiştir. Tarihleri hep böyle ama Ak Parti’nin tarihi böyle değildir. Bu oyuna gelmeyeceğiz. Onlar hangi dilden anlarsa o dilden muamele etmesine biliriz. Meclis genel kurulunda atılması gereken adımlar atılacaktır. Kendilerini gerekli itirazları TBMM Başkanına sunmuştur. Meclis başkanı onların yazdığı dilekçeleri ek yaparak komisyon başkanına göndermiştir. Komisyon başkanımız gereken değerlendirmeyi yapmış. Ülkemizin için hayırlı olsun."

BUNU ER YADA GEÇ BAŞARACAĞIZ

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin "Terörle mücadele konusunda Kuzey Irak’a bir harekat istiyoruz" açıklamalarının kendisine hatırlatılması üzerine Erdoğan konuşmasını şöyle tamamladı:

"Ben sayın Bahçeli’ye daha önce de söyledim. Biz bu güne kadar Kuzey ırak’a zaten harekat yapılması gereken zamanlarda yaptık. Bundan sonra da ne zaman bir harekat gerekirse biz o harekatı TSK ile değerlendirmeleri yapıyoruz. Genelkurmay Başkanımızla sürekli bu konuları değerlendiriyoruz. Eğer bu konuda istihbarı bir bilgi gelmişse geldiği anda böyle bir operasyon gerekirse bunu yaparız. Sayın Bahçeli merak etmesin bakın şuanda Cudi Dağı’nda kar kış oralarda bugüne kadar olmayan şeyler oluyor. Jandarmamız polisle el ele mücadele veriyorlar. 7 şehit verdik. Bu 7 şehidin karşısında Cudi dağında 8 tane sağ ve ölü PKK’lı ele geçti. Bitlis’te de 5 terörist, Siirt’te 2 terörist etkisiz hale getirildi. Az önce söyledim. Bölücü terör örgütüyle bu mücadelemiz sürecektir. Ama bizimde müzakereye gelmek isteyen siyasi muhataplarıyla bunların siyasi olarak değerlendirmesi yaparız ama irade koyabileceklerini görmemiz lazım. Kendi adlarına da konuşmaları lazım. Cudi Dağı’ndaki mücadelenin arkasında hangi irade var. Burada şehitlerimizde oluyor. Tabii ki içimizde kan ağlıyor. Bu mücadelenin maalesef istesek de istemesek de bir bedeli oluyor. Ama sonunda er yada geç inşallah bu işi biz başaracağız."

İbrahim YILDIZ/İSTANBUL, (DHA)
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER CHP'li vekil Ahmet Kaya corona virüse yakalandı