Erdoğan'a 42 metre derinlikte doğumgünü

Erdoğan'a 42 metre derinlikte doğumgünü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Harem'de İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi temel atma töreni sırasında doğum günü sürprizi yapıldı

26 Şubat 2011, Cumartesi 14:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Erdoğan, Boğaz’ın 42 metre derininde Marmaray Tüneli’nde incelemelerde bulunurken bir sürprizle karşılaştı. Marmaray çalışanları, Erdoğan’a sürpriz bir doğumgünü pastası getirdi.

58’nci yaşına giren Erdoğan’ın sürpriz karşısında oldukça şaşırdığı gözlendi. Erdoğan, işçilere ve Bakan Binali Yıldırım’a teşekkür etti. Bakan Yıldırım’da konuşmasında Erdoğan’ın yeni yaşını kutladı. Erdoğan, pastayı kestikten sonra işçilere ikram etti. Erdoğan’a doğum günü sürprizini Ulaştırma Bakanı Binalı Yıldırım’ın hazırladığı öğrenildi.

Erdoğan, gündemle ve istanbul’daki ulaşımla ilgili atılan adımlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın konuşmasından ana başlıklar şöyle:

MARMARAY

"Aslında Marmaray 29 Ekim 2013’e kalmayacaktı. 2010’e yetişebilirdi. Bize gecikmek yakışmaz, ertelemek yakışmaz. Sürekli yok arkeolojik şey, yok çömlek çıktı, yok şu çıktı, yok bu çıktı ile önümüze engeller koydular. Bunlar insandan çok daha mı önemliyd. Yok kuruluydu, yok yargısıydı bunlara takılıp kaldık. 3 sene bizi engellediler. Marmaray’ın işletmeye açıklaması değil maddi kaybı da ciddi noktada. Bundan sonra engel mengel tanımıyoruz, bedeli ne olursa olsun.

ÇILGIN PROJE

Bana gazeteci arkadaşlarım sordu: ‘Başbakan’ım çılgın projeyi ne zaman açıklayacaksınız’ diye. Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılına dair hedefleri koyduk önümüze. Kutlu doğumlar 9 ay 10 gündür. Çocuk büyüyor. Vakti saati geldiğinde 2023’ün seçim beyannamesiyle birlikte o da açıklanacak

TÜPGEÇİT

Trenler bugün çalışmaya başlayacak. Marmaray kullanılma aşamasına geldiği bir noktada bugün Türkiye için yeni bir projenin de temelini atıyoruz. Denizin altına otoyol döşeyeceğiz. Tüp geçit demiyorum, otoyol.Bu proje ile köprü trafiğini azalttığımız kadar şehir içi trafiğini de azaltacağız . Toplam 14,5 kilometre uzunluğunda olan bu yolun 5,5 kilometresi denizin altından geçecek. 8 alt geçit, 10 yaya üstgeçidi, 4 kavşak düzenlemesi yapılacak. Projenin 55 ayda yani 4,5 yılda tamamlanması düşünülüyor. Tabii burada bir pazarlık yapacağız Türk-G.Kore ortak yapımıyla maliyet 1 milyar 75 milyon dolar olarak belirlendi. Hiçbir kamu kaynağı kullanılmadan yap-işlet-devret modeli ile bu yolu inşa edeceğiz.

İSTANBUL FİNANS MERKEZİ OLACAK

Torba Yasa Resmi Gazete’de yayınlandı. Orada da var. Türkiye’nin finans merkezi İstanbul olacak. Bu İstanbul’a farklı bir hareketlilik kazandırıyor. Bu bir ufuktur. Bize nasip oldu. 2 yıl sonra Ataşehir’de bu bankaların binalarını göreceksiniz. Çok kısa zamanda da oralarda dozerler çalışmaya başlayacak.

ADALET SARAYLARI

4 Mart’ta Çağlayan’daki Adalet Sarayı’nın açılışını yapacağız. Hızlandırılmış adalet sürecine gireceğiz Biz fiziki imkanları ayarlarız. Bundan sonrası yargıya ait.

ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ RAYLI DA OLACAK

Köprünün farklı bir özelliği olacak. Sadece araçların geçtiği bir köprü olmayacak. Orada da raylı sistemi koyacağız. Daha çok ağır vasıtaları o köprüde planlıyoruz. Şehre bağlantıları olan bir sistemi kuracağız orada. İstanbul’un sıkıntılı ulaşımını önümüzdeki 5 yıl içinde rahatlatmak hedefimiz.

LİBYA’DAN TAHLİYELER

Bir sorun çıktığında işçilere sahip çıkmazsanız büyük devlet olamazsınız. Vatandaşın sevincini sahiplendiğiniz kadar sıkıntısında da yanında olacaksınız. Libya ile iş hacmimiz 30 milyar doları yakalamış durumda. Orada sıkıntı baş gösterince tüm imkanlarımızla vatandaşlarımızın yanında olduk. Şu ana kadar 14 bin 187 vatandaşımızı oradan tahliye ettik. Yaklaşık 30 bine varan vatandaşımızın yarısını tahliye ettik. Bu arada 579 yabancıyı da oradan tahliye ettik. Tahliye işlemleri devam ediyor. Bu sistem devam ederken şahsen ben Kaddafi ile de muhalif kesimle de görüşüyoruz. Kuru kabadayılığın anlamı yok. Oradaki tahliye işlemlerini sağlıklı yürütmemiz lazım. Tahliye işlemini tereyağından kıl çeker gibi halletmemiz lazım. Benim vatandaşım orası sakinleşince dönecektir. O yüzden o kapıyı kapatmanın gereği yok.

MUHALEFETE ELEŞTİRİ

Küçük meselelere takılıp kalmalarını anlamak mümkün değil. Libya’daki 30 bin vatandaşımızın burnu kanamasın diye hassas şekilde adeta çırpınırken ana muhalefet partisi genel başkanının buradan bir siyasi çıkar elde etmeye çalışması en hafif tabiriyle fırsatçılıktır. Dış politikayı bilen hiçbir genel başkan böyle bir sorumsuzluk sergileyemez. Milletvekilleri de aynı üslupla oradaki işçi kardeşlerimin hayatını tehlikeye atacak şekilde beyanat veriyor. Biz Türkiye olarak Mısır ve Tunus’ta halk hareketleri başladığında ilkeli bir tavır sergiledik. Biz öncelikle demokrasiye vurgu yapıyoruz.

DÜNYAYA LİBYA ÇAĞRI"

Bugünün dünyasında silahlarını kendi halkına çeviren hiçbir rejim adil olamaz. Libya’da tek bir Libyalının burnunun kanamasını arzu etmeyiz. Şiddetin daha fazla artmamasını arzu ediyoruz. Taraflara bir kez daha itidal çağrımızı yineliyoruz.Kimse bu ülkeler içerisinde farklı hesaplar yapmasın. Tunus Tunusluların, Cezayir Cezayirlilerin, Bahreyn Bahreylilerindir.

Geçmişte olduğu gibi hep buralarda birileri petrol ve maden hesabı yaptı. Türkiye’nin böyle bir hesabı yok. Türkiye sadece orada yaşayan halkların demokratik haklarına saygı duyuyor. Durumdan vazife çıkarma gayretinde değiliz.

ÖLDÜRÜLEN TÜRKÜN CESEDİ

Libya’da bulunan diğer ülke vatandaşlarının canı ve malı Libya halkına emanettir. Libya halkının misafirlerinin emniyeti konusunda hassas olmalarını rica ediyoruz Vurularak öldürülen Yunus Emre Çelik yüreğimizde acı bir his bıraktı. Bu acının daha da büyümemesini arzu ediyoruz. Yunus yakın takimizde. Şu anda morgta.Orada muhatap olmaması hasebiyle almakta zorlanıyoruz. Başbakan Yardımcım Çiçek bizzat takip ediyor. Adli Tıpla ilgili yapılması gereken işlemler var. Bunu halletmeye çalışıyoruz. Ama aldığımız anda Yunus’u da yurduna getireceğiz. Biz Libya’ya bakınca kardeş halk ve ortak tarih görüyoruz.

DÜNYAYA ’LİBYA’YA YAPTIRIM’ CEVABI

Libya halkına ve oradaki yabancı ülke vatandaşlarına zarar verecek her türlü müdahaleye karşıyız. Herhangi bir müdahale yönetime değil Libya halkına zarar verir. Yaptırım derken nasıl bir yaptırım uygulayacaksın. Her olan olayda ‘yaptırıma gidelim’ dediğinizde dünya barışını sağlayamazsınız. Farklı niyetlerle Libya’ya uygulanacak yaptırımlarda zaten zor durumda olan Libya halkının şartlarını daha da zorlaştırırsınız. Ülke ve liderleri çifte standartlı bu emellerinden vazgeçmeye, ilkeli davranmaya davet ediyoruz.

Özgür ALTUNCU - İdris TİFTİKÇİ / İSTANBUL, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Torbalı Belediye Başkanı hastaneye kaldırıldı