Erdoğan'dan CHP'ye 'Anayasa' çağrısı

Erdoğan'dan CHP'ye 'Anayasa' çağrısı

Başbakan Erdoğan TOBB 70. Genel Kurulu'nda konuştu. Erdoğan, Anayasa için kalan 60 maddeyi birlikte yapmak için CHP'ye teklif yaparken 'MHP'yi HDP'yi neden bekliyoruz?' dedi

22 Mayıs 2014, Perşembe 11:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kaza ve kadere iman edenlerin şu toplulukta kahir ekseriyette olduğunu biliyoruz. 211 bin işyerine bilgilendirmeler yaptık. Sadece madenlerde 1047 teftiş yapıldı.

Konunun tarafı olan işçilerin de kendi canları ve onları bekleyen aileleri adına durum düşünmesi gerekiyor. Ekonomi ve istihdam büyürken iş sağlının da büüyeceği bir vizyonun hakim olması gerekiyor. Müfettiş gelince bir takım cihazlar sergileniyorsa, gidince de ortadan kayboluyorsa sendika ve işçi buna itiraz edecek. Hiçbir şey candan daha önemli değil. Canın telafisi yok. Kalıcı hastalığın ve sakatlığın telafisi yok.

 

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer17821","17821","201405","17821-141474.jpg","1", "0","Kılıçdaroğlu: "Bunu söyleyen adama ne denir?"");Hiçbir hükümet kentsel dönüşüm kararı alamamıştır. Ama itirazlara rağmen biz bunu yapacağız dedik, 'oy kaybedeceksek de kaybederiz' dedik. Benim vatandaşım korunaksız evlerden çıkıyor. Güvenle oturacağı evlere geçiyor. 

Şimdi de aynı adımı iş sağlığı konusunda atmak istiyoruz. İşverenimiz, işçimiz, sendikalar bunun takipçisi olsun. Bu milli bir sorun. Bu sadece vefat edenlerin yakınlarını değil hepimizin canını yakan bir sorun. Bu acı kazaları ülke gündeminden çıkaralım. Medya duyarlılığını artırsın. Sendikalarımız polisle çatışmayla gündeme gelmek yerine bunlarla adını duyursun. İşçilerimiz de buna omuz versin. Türkiye'de hiçbir şey eskisi gibi olamaz. 

Bu işin bir de haksız rekabet yönü var. Bir işyeri sigortasız, çocuk işçi çalıştırıyor, diğeri bu konuda hassas davranıyor. Biri tedbir alıyor, biri almıyor. biri bire bir kar ederken diğeri bire 10 kar ediyor. Dürüst olmayan her üretim, dürüst olmayanın emeğinden çalıyor. Bu haksızlığın önüne ancak birlikte geçeriz. Birlikte çok büyük işler gerçekleştirdik.

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer17820","17820","201405","17820-.jpg","1", "0","' Bana diktatör diyenler var '");

30 MART'TA DERS EN GÜZEL ŞEKİLDE VERİLDİ


12 yıl boyunca TOBB'un tüm mensplarıyla birlikte çalıştık ve Türkiye ekonomisini 3 kattan fazla büyüttük. Hepinize uradan teşekkür ediyorum. Sadece kendi sofranızdaki değil, binlerce insanın sofrasındaki ekmeği büyüttünüz.

Sokak eylemleri, karalama kampanyaları ve darbe girişimlerinin etkisini bu anket açıkça ortaya koyuyor.

Geçen yıl 14 Mayıs'ta IMF'ye borcumuzu kapattık. Merkez bankası rezervimiz 135 milyar dolarla rekor kırdı. Bütün olumsuz girişimlere rağmen şu an 130 milyar dolar döviz rezervimiz var. Türkiye tek bir ayda bu başarıyı yakalarken Gezi olayları başladı. Dışarıdan yatırımcıları etkilemek, Türkiye'yi karalamak için yapıldı. Sonra 12, 25 Aralık darbe girişimleri gerçekleşti. 30 Mart seçimlerinde de bunlara ders en güzel şekilde verildi.

Gezi ve Aralık olayları bizim kadar büyüyen Türkiye ekonomisini de hedef aldı. Benzer tahrikler Mısır'ı, Ukrayna'yı nerelere taşıdı görüyorsunuz. Bu saldırılara karşı durması gereken sadece şahsım değil. millet bunların iç yüzünü gördü ve 30 Mart'ta bunu ortaya koydu.

Camı çerçevesi indirilen kim? Esnaf... Bunları yerine takmak isteyen kim? Devlet... Herkes tavrını ortaya koydu. Ellerini ovuşturup bu saldırılardan rant sağlayacaklarını umanlar vardı. Aynı şeyi Soma faciasından sonra görüyoruz. Oradaki şehitler ve aileleri umurlarında bile değil. yalan söleyen ve aleni provokasyon yapanlar var. Bunlara karşı ortak tavur geliştirmek hepimizin görevidir. bizim eleştiri ve protesto hakkı altında istiklalimiz hedef alınıyorsa müsaade etmeyiz, sizlerin de  müsaade etmeyeceğinize inanıyorum.

Basın özgürlüğü yok deniyor. Polis, asker, bekçi şehit edenler hapse konuluyor, sonra adları hapisteki gazeteci oluyor.

CHP'YE 'ANAYASA' ÇAĞRISI

CHP'ye Anayasa çağrı yaptı. Buyrun şimdi 60 madde var. Gelin ikimiz bu 60 maddeyi halledelim, masadan kaldıralım. MHP'yi HDP'yi neden bekliyoruz? Ben sözümün adamıyım. 60 maddede bunu çözelim.

Başbakan Erdoğan, Anayasa Uzlaşma Komisyonunun 60 maddede uzlaştığını anı dedi.

DİKTATÖR DİYENLER KARŞIMDA OTURUYOR


(Kılıçdaroğlu'nun da bulunduğu salona hitaben)... Bana diktatör diyenler karşımda oturuyor. Diktatör diyerek ortalıkta dolaşıyorsunuz. Diktatörün olduğu bir ortamda bunu yapamazsın.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri hepimizin gündemindeki konular arasında. Ne diyor başkan, ’sivil bir cumhurbaşkanı’ diyor. Sen nesin, sivil değil misin? Hadi aday ol, ben de sivilim. Sayın Demirel sivil değil miydi, Turgut Özal sivil değil miydi, Sayın Sezer sivil değil miydi? Siz, siville neyi ifade ediyorsunuz? Hala apoletli arıyorsanız o ayrı mesele, ama eğer sivil arıyorsanız kusura bakmayın biz demokratik, parlamenter sistem içerisinde sivil milli iradeyi temsil edenleriz, bundan da hiçbir zaman gocunmayacağız.

(Başbakan Erdoğan, kendisinden sonra kürsüye çıkacak olan Kılıçdaroğlu'nun konuşmasını beklemeden salondan ayrıldı)

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ömer Çelik: Her türlü kriz senaryosunu boşa çıkaracağız