Erdoğan'dan KCK operasyonu değerlendirmesi

Erdoğan'dan KCK operasyonu değerlendirmesi

Başbakan Erdoğan, 'Marmaray'da ilk ray kaynağı töreni'ne katıldı, konuşmasında KCK operasyonlarına değindi, "Teröre yataklık yapanları sümen altı etmeyeceğiz" dedi

14 Ocak 2012, Cumartesi 17:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ayrılıkçeşme’deki ’Marmaray’da ilk ray kaynağı töreni’nde yaptığı konuşmada, son günlerde KCK operasyonlarına yönelik bazı kesimlerde rahatsızlıkların olduğunu ifade ederek, "İllegaliteye asla ülkemizde yer olmayacak. Biz her şeyi yerin üstünde görmek istiyoruz. Eğer demokratik parlamenter sisteme inanıyorlarsa o zaman parlamentonun çatısı altında bu mücadele hukuk çerçevesi içerisinde yürümeli, yürür" dedi.

Erdoğan konuşmada, şunları kaydetti:

"Şu son günlerde bu KCK operasyonlarına yönelik bazı kesimlerde rahatsızlıkların olduğunu görüyoruz duyuyoruz. Ben sevgili milletime sesleniyorum. Ülkemin dört bir yanındaki sevgili milletime sesleniyorum. Hangi etnik unsurdan olursa olsun tüm vatandaşlarıma sesleniyorum. Bu ülke, teröre
bulaşan, terörün içinde olan teröre yataklık yapan kim olursa olsun, yasaları çiğneyen kim olursa olsun bütün bunlara karşı biz, güvenlik güçleri, yargının
vermiş olduğu bütün kararlara uygun bir şekilde, hukukun çerçevesi içerisinde bu adımları atacağız, sümen altı etmeyeceğiz geçmişte olduğu gibi. İllegaliteye, asla ülkemizde yer olmayacak. Biz her şeyi yerin üstünde görmek istiyoruz. Eğer demokratik parlamenter sisteme inanıyorlarsa o zaman parlamentonun çatısı altında bu mücadele hukuk çerçevesi içerisinde yürümeli yürür, ama yer altından bu işleri götürmeye çalışırsanız o zaman tabii ki karşınızda bu ülkenin yargısını bulacaksınız tabii ki güvenlik güçlerini bulacaksınız."

Bu mücadelede sonuna kadar kararlı bir şekilde yürümeye mecbur olduklarını belirten Başbakan Erdoğan, "Milletimizin huzuru bunu gerektirmektedir, mutluluğu bunu gerektirmektedir. Bunun için de bu adımı atacağız ve ülkemizi en ideal noktada olduğu ekonomide büyümeyi en güzel şekilde yakaladığı bir dönemde bunu provoke etmeye de asla mücadele etmeyeceğiz" şeklinde konuştu.

"Tiyatro Ana Muhalefet grubunun içinde"

Başbakan Erdoğan, "Münferit bazı hadiselerden yola çıkıp, o hadiseleri de olduğundan farklı yorumlayıp, Türkiye için karamsar senaryo üretenlerin, Türkiye için kaos senaryoları üretenlerin hayalleri, hiç şüpheniz olmasın, boşa çıkacak" dedi.

Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:
"Bakıyorsunuz bir tane fezlekeyle kahramanlık taslayanlar var. Halbuki hakkında 13 tane fezleke var. Sadece yargıya hakaretten ayrıca daha önce 3 tane
fezleke var. Bundan önce niye böyle kahramanlık senaryoları ortaya koymuyordun, bağırıp çağırıyordun da şimdi bir fezleke ve bununla kahramanlık ortaya koyuyorsun? İdamdan bahsediyorsun, şundan bahsediyorsun, bundan bahsediyorsun... Ve bakıyorsunuz hemen kendi partilerinin içindeki sıkıntıyı ’acaba böyle bir senaryoyla toparlayabilir miyiz?’ anlayışı ile sergilemeye, ortaya koymaya çalışıyorsunuz ve birileri de geliyor Meclis Başkanlığına yürüyor. Bu da çok komik. Herhalde bunların içinde hukuktan nasibini almış olan insan da yok. Yahu dokunulmazlığın kaldırılması ile alakalı hakkınızda bir fezleke olması lazım. Sizin hepinizin hakkında da fezleke mi var? Yok... Fezleke olmayanlar hangi dokunulmazlığın kaldırılmasını istiyor? Mesele ne? Mesele şu: Ondan sonra ’Silivri’de Tiyatro’ diyor. Silivri’de tiyatro yok, tiyatro Ana Muhalefetin Grubunun içinde. Aramadığınız kadar şovmen var ve yaptıkları iş de şov. Bunu da milletimin bilmesi lazım. Yargıda sorunlar mı var? 9 yıl boyunca çözerek geldik, bundan sonra da çözerek geleceğe yürüyeceğiz. Demokrasiye ilişkin eksikler mi var? 9 yıldır bu eksikleri tamamlayarak geldik, geleceğe de demokrasimizi mükemmelleştirerek ilerleyeceğiz. İleri demokrasi derken bunu kastediyoruz."

-"Hiç kimse ülkeye umutsuzluk, karamsarlık pompalamasın"-

Ekonomide, dış politikada, sosyal yaşamda her türlü sorunu, her türlü eksiği günü, vakti, zamanı geldikçe, şartlar oluştukça, zemin hazır hale geldikçe
kapatacak, telafi edecek ve işlerine bakacaklarını söyleyen Erdoğan, "Hiç kimse ülkeye umutsuzluk, karamsarlık pompalamasın. Hiç kimse, yürütülen karalama kampanyalarına, üretilen kara senaryolara, acı hadiseler üzerinden yapılan istismar girişimlerine kulak asmasın. Milletin, ülkenin gerçeklerinden kopuk, kendi dünyalarında yaşayan muhalefetin yapay gündemlerine, sanal gündemlerine kimse aldanmasın. Biz, kendi eliyle yaptığını yıkanlardan, kendi ayağına kurşun sıkanlardan asla olmayız" dedi.

Erdoğan, 9 yıl boyunca cesaretle, kararlılıkla, milletle el ele yaptıkları reformlardan geri adım atmayacaklarını belirtti.

İktidara geldiklerinde, deyim yerindeyse, Ankara’nın etrafında aşılmaz duvarlar, sağır duvarlar olduğunu ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"80 vilayetin sesi Ankara’ya ulaşamıyordu. Ankara, değil 80 vilayete, kendi kendisine dahi çözüm üretemiyordu. Biz o duvarların tamamını ortadan kaldırdık. Millet ile milletin başkenti arasındaki engelleri tamamen ortadan kaldırdık. Ankara’yı, millet için, ülke için, çözüm üreten, ürettiği çözümleri
kararlılıkla uygulayan bir başkente dönüştürdük. Biz, Ankara’nın dehlizlerinde, labirentlerinde, derin koridorlarında kaybolmadık. Tam tersine tüm o dehlizleri, labirentleri, derin koridorları ve derin ilişkileri deşifre ettik. 9 yıl boyunca Ankara milletin iradesi yönünde dönüşmüştür. 9 yıl boyunca Ankara’yı dönüştüren bizim Hükümetimiz olmuştur. Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi temsil ettiği millet için çözüm üretiyor. Bugün, milletin iktidarı, millet için çözüm üretiyor, proje üretiyor, yatırım üretiyor, reform üretiyor. Bugün milletin yargısı, milletten aldığı güçle, millet adına, tarafsız, bağımsız, bağlantısız şekilde adalet üretiyor. Bugün ülkenin kurumları, uyum içinde, koordinasyon içinde, kendi görev sınırları dahilinde işlerini yapıyor."

-"Biz pembe tablo çizmiyoruz"-

Her şeyin mükemmel olduğu iddiasında hiç bir zaman olmadıklarını ifade eden Erdoğan, "Biz pembe tablolar çizmiyoruz. Ama kararlılıkla, sabırla, cesaretle, mevcut aksaklıkları, eksikleri tamamlıyor, adım adım geleceğe, adım adım 2023’e yürüyoruz" dedi.

Bugüne kadar dönüşmediklerini, ama milletin iradesi doğrultusunda dönüştürdüklerini belirten Erdoğan, bundan sonra da milletin çizdiği istikamet
doğrultusunda dönüştürmeye devam edeceklerini vurguladı.

Erdoğan, "Nasıl okullar inşa ediyorsak, hastaneler inşa ediyorsak, konutlar, yollar, hızlı tren hatları inşa ediyorsak, nasıl böyle, Marmaray gibi şaheserler inşa ediyorsak, demokrasi yolunu, demokrasi otobanını, demokrasi altyapısını da en güçlü şekilde imar etmeye, inşa etmeye devam edeceğiz" dedi.

Marmaray’da bu ilk kaynak töreniyle başlattıkları yeni etabın, yeni dönemin hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, "Ulaştırma Bakanlığımıza, Devlet Demir
Yollarımıza, ilgili tüm kurumlara, özel sektörümüze, firmalara, mühendisinden işçisine kadar emeği geçen, alınteri döken herkese şükranlarımı sunuyorum. İlk kaynağın hayırlara vesile olmasını diliyorum, Allah tamamına erdirsin diyorum ve hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum" diye konuştu.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'le telefonda görüştü