Erdoğan'dan patriot telefonu

Erdoğan'dan patriot telefonu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti

13 Ekim 2013, Pazar 18:29 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra, Türkiye ’nin sınır güvenliğinin önemi üzerinde de duruldu. Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre Erdoğan, görüşme sırasında Rutte’ye, Hollanda hükümetinin NATO çerçevesinde Adana ’da konuşlandırılan patriot füzeleri ile Türkiye’nin sınır güvenliğine sağladığı katkıdan dolayı teşekkür etti.

Rutte’nin de Hollanda olarak NATO müttefiki olan Türkiye’nin sınır güvenliğine büyük önem verdiklerini vurguladığı bilgisi edinildi. Görüşmede, Türkiye’nin Avrupa Birliği ’ne (AB) tam üyelik süreci de gündeme geldi. Erdoğan’ın AB’ye üyelik süreciyle ilgili olarak Türkiye’nin tüm fasılları açmaya hazır olduğuna dikkati çektiği; Rutte’nin de sürecin canlandırılması için gereken desteği vereceklerini belirttiği öğrenildi.

Başbakanlık kaynakları, iki lider arasındaki telefon görüşmesinin, Rutte’nin Hollanda’dan getirilen patriot hava savunma sistemlerinde incelemelerde bulunmak ve Hollandalı askerleri ziyaret amacıyla bugün İncirlik’e yaptığı kısa ziyaret esnasında gerçekleştiğini de kaydetti.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: Mustafa Sarıgül hastaneye kaldırıldı