Erdoğan'ın boykot çağrısına Fransa'dan ilk tepki: Misilleme olmayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Fransız mallarını sakın satın almayın" çağrısının ardından Fransa'nın ticarette en yetkili isminden geri adım geldi. Riester, yaptığı açıklamada Türkiye'nin boykot çağrılarına karşılık 'Türkiye'ye misilleme olmayacağını' söyledi.

27 Ekim 2020, Salı 10:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Ankara'da "Buradan milletime sesleniyorum. Sakın Fransız markalara asla iltifat etmeyin, bunları satın almayın" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Fransa mallarına yönelik boykot çağrısının ardından Fransa'nın ticarette en yetkili isminden geri adım geldi.

Fransa Ticaret Bakanı Franck Riester, boykotların etkisinin ne olacağını söylemek için erken olduğunu ifade etti.


 "Türkiye'ye misilleme olmayacak"

"Türkiye'ye misilleme olmayacak"

Ticaret Bakanı Riester, "Şimdilik sadece gelecek günlerde nasıl gelişmeler olacağını takip ediyoruz" diye konuştu.

Riester, RTL radyosuna yaptığı açıklamada da Türkiye'nin boykot çağrılarına karşılık ise 'Türkiye'ye misilleme olmayacağını' söyledi.

Riester, ayrıca Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilişkileri ve görüşmeleri sürdüreceklerini söyledi.


Fransız ürünlerinin boykot edilmesi çağrıları yapanlar arasında Türkiye'nin yanı sıra Ürdün, Yemen, Kuveyt, Katar'daki birlikler var.

Ürdün, Kuveyt, Yemen ve Katar'daki bazı süpermarketlerde Fransız saç bakım ve güzellik ürünleri, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Muhammed Peygamber'in karikatürlerinin gösterilmesi hakkını savunması sonrası raflardan kaldırıldı.


Kuveyt'te Tüketici İşbirliği Dernekleri Birliği, Fransız ürünlerinin boykot edilmesi çağrısı yaptı. Mısır'da da bazı siyasetçiler Fransız ürünlerine yönelik boykot kampanyası başlattı.

Avustralya’da çok sayıda İslami kurumun bağlı olduğu Avustralya İslam Konseyleri Federasyonu (AFIC) ve Avustralya Müftüsü İbrahim Abu Mohamad’in de üyesi olduğu ülke genelindeki yaklaşık 180 imamı temsil eden Avustralya Ulusal İmamlar Konseyinden (ANIC) yapılan açıklamalarda, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un sözleri şiddetle kınanıp reddedildi.


Macron’un başarısız liderliği nedeniyle ülkesindeki insanları birbirine düşürerek yabancı düşmanlığına ve İslamofobi'ye yeşil ışık yaktığını vurgulayan AFIC Başkanı Dr. Rateb Jneid, ‘‘Macron'un kontrolü kaybettiği açık ve istifa etmesi gerekiyor.’’ ifadesini kullandı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Avrupa'da kısıtlamalar başladı ama uçuş yasağı var mı?