Erdoğan'ın "Hayalim" dediği Kanal İstanbul için iş makineleri çalışmaya başladı

Erdoğan'ın 'Hayalim' dediği Kanal İstanbul için iş makineleri çalışmaya başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Hayalim" dediği, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun ise, "Cinayettir" diye nitelediği Kanal İstanbul projesinin Küçükçekmece gölü ile Sazlıdere Barajı arasındaki güzergahı havadan görüntülendi. Güzergahta bulunan Sazlıdere barajını balçıktan temizleme çalışmalarının yapıldığı görüldü.

06 Ocak 2020, Pazartesi 14:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İstanbul için hayati öneme sahip olan Kanal İstanbul Projesinin yapılacağı olan Küçükçekmece gölü ile Sazlıdere Barajı arasındaki güzergahın tümü havadan görüntülendi. Havadan çekilen görüntülerde güzergah üzerinden Sazlıdere’nin kepçeler tarafından balçıktan temizlendiği görülüyor.Küçükçekmece gölü bitimi ile Sazlıdere Barajı arasındaki yaklaşık 6 kilometre olan kısmı projenin en önemli kısımlarından.Kanalın geçeceği güzergahta tır garajları, gecekondular bulunurken bir çok alanda sazlıkların içerisinde yer alıyor. Projenin toplam uzunluğu 40- 45 kilometre olması bekleniyor. İstanbul Boğazından geçen tankerlerin oluşturduğu riskin, proje sayesinde ortadan kaldırılması hedefleniyor.İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Hayalim" dediği Kanal İstanbul Prejesi ile ilgili, "Kanal İstanbul bir cinayet projesidir. İstanbul'un Kanal İstanbul'a ihtiyacı mı var? Toplamın yüzde 15'ine denk gelen 136 milyon metrekarelik tarım alanı yok olacak. " demişti. İmamoğlu'na yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söylemişti:

Çıkmış belediye başkanları diyor ki, Kanal İstanbul buraya uymaz. Sen otur işine bak. Nasıl uyduğunu göreceksin, bütün bunların çalışmalarını gayet iyi yaptık. Üniversiteleri kendi ekiplerimizi çalıştırdık. İnşallah en kısa zamanda ihalesini yapmak suretiyle Kanal İstanbul’a da başlayacağız.

Kanal İstanbul nedir biliyor musunuz? Boğazı çok ciddi bir felaketten koruma projesidir. Aklımda kaldığı kadarıyla 7 ay romen tankeri orada yanmıştı, zaman zaman yalılara bindiren gemiler… Şimdi burası yapıldığında bu işin sadece çevrecilik yönünden kurtuluşu değil, bunun yanında çok daha bir siyasi boyutu olacak ki bunu şimdi kullanmıyorum. Vakti saati geldiğinde onu da kullanırız. O siyasi boyutuyla da Kanal İstanbul dünyada çok ciddi bir sükse yapacak.Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İstanbul Valiliği'nden vatandaşlara uyarı