Ergenekon Davası'na 'Dink' savcısı

Ergenekon Davası'na 'Dink' savcısı

Hrant Dink suikastına ilişkin soruşturmayı yürüten ve terörle mücadele soruşturmalarına bakan Savcı Muammer Akkaş, Ergenekon soruşturmasına da bakacak

20 Temmuz 2012, Cuma 13:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

3. yargı paketi ile birlikte CMK. 250 maddeyle yetkili savcıların görevlerine son verilmesinin ardından Terörle Mücadele Kanunun 10. maddesi ile yetkilendirilen savcıların görev dağılımı gerçekleştirildi.

Edinilen bilgiye göre, Ergenekon soruşturmalarını yürütecek savcı belli oldu. Hrant Dink suikastına ilişkin soruşturmayı yürüten ve terörle mücadele soruşturmalarına bakan Savcı Muammer Akkaş, Ergenekon soruşturmasına da bakacak. Savcı Akkaş, bundan sonra Dink soruşturmasının yanı sıra Ergenekon kapsamında yürütülen Darbe Günlükleri, Üzeyir Garih ve Sabancı Cinayeti gibi soruşturmalara da bakacak. Zekeriya Öz’ün ardından Ergenekon soruşturmasına bakan Cihan Kansız da geçtiğimiz yaz kararnamesi ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekilliğine atanmıştı.

ESKİ MİT SAVCILARI DURUŞMA SAVCISI OLDU

Öte yandan özel yetkileri kaldırılan savcıların da görevleri belli oldu. Özel yetkileri kaldırılan İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Fikret Seçen, ‘genel soruşturmalardan sorumlu’ başsavcı vekilliğine getirildi. Seçen, Terörle Mücadele soruşturmaları dışındaki soruşturmalardan sorumlu olacak. MİT soruşturmasını başlatan savcılardan Bilal Bayraktar, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, Sadrettin Sarıkaya ise İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşma savcılığı yapacak. Daha sonradan MİT soruşturmasına dahil edilen savcı İsmail Işık da 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşma savcısı olarak görev yapacak.

(NOT: Duruşma savcılarının soruşturma yetkisi bulunmuyor)

DİNK VE BALYOZ SAVCILARI DA DURUŞMA SAVCISI OLDU

Dink davasında mahkemenin kararına 'örgüt var’ diyerek itiraz eden savcı Hikmet Usta ise, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşma savcısı olarak görevlendirildi. İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nin duruşma savcılığına ise Balyoz soruşturmasını yürüten Savcı Hüseyin Ayar görevlendirildi. Dink cinayeti kapsamında ‘bazı kamu görevlileri hakkında soruşturma başlatan’ ancak 3. yargı paketi ile özel yetkisi kaldırılan savcı Mustafa Çavuşoğlu ise Bilişim Suçlarına bakan savcılıkta görevlendirildi.

Selahattin GÜNDAY, İstanbul DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bakan Akar, helikopter kazasına ilişkin incelemelerde bulunmak üzere bölgeye gitti