Ergenekon davasında '7 bin sayfalık' FLAŞ gelişme!

İstanbul 13. ağır ceza mahkemesi: Ergenekon davasının gerekçeli kararının yazımı tamamlandı. Karar yaklaşık 7 bin sayfa. Kararın redakte işlemi sürüyor

21 Mart 2014, Cuma 17:07
A A
Ergenekon davasında '7 bin sayfalık' FLAŞ gelişme!

Ergenekon Davsı'na bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, saat 17.00'de basın mensuplarını katip aracılığıyla duruşma salonuna çağırdı. Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampusu Yerleşkesi'nin karşısında bulunan duruşma salonuna gelen Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese ile üye hakimler Sedat Sami Haşıloğlu ve Hüsnü Çalmuk kürsüdeki yerini aldı.

Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese elindeki bir sayfalık yazıyı okudu. Mahkeme Başkanı Özese, "5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) ve 6526 sayılı yasada 15 gün içerisinde gerekçeli kararın tamamlanması gerektiği hususunda hüküm olmasına rağmen, belirlenen bu süre içerisinde Ceza Muhakemesi Kanunun 230. maddesinde aranan şartları taşıyan bir gerekçe yazılabilmesindeki zorluk dikkate alınarak mahkememiz tarafından Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'ndan süre talep edilmişti. Bugün itibariyle 15 günlük süre dolmaktadır" dedi.

'GEREKÇELİ KARAR İMZALANIP UYAP'A YÜKLENECEK'

Özese, "Mahkememiz CMK 230'da öngörülen gerekçeli kararda bulunması gereken hususları dikkate alarak kararımızı hazırlamaktaydı. Bu kapsamda yaptığımız çalışmalarla da kararın büyük bir bölümü tamamlanmıştı. Mahkememiz kanunlarda yer alan bu hüküm ve HSYK'nın açıklamalarını da dikkate alarak gerekçeli kararın yazımının tamamlanması yönünde büyük bir gayret ortaya koymuş ve bugünkü tarih itibariyle kararın istenilen düzeyde olmasa da tamamlanmıştır. Bu sebeple haftasonu da dahil çalışılarak kararın redaktesinin tamamlanmasını müteakip en kısa sürede mahkememizin yazmış olduğu gerekçeli karar imzalanıp, UYAP'a yüklenecek ve ilgililere tebliğ sağlanacaktır."

'KARARIN YAZIMI TAMAMLANDI'

Sorular üzerine İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, "Davanın gerekçeli kararının yazımı tamamlandı. Bu hafta sonu da dahil çalışılarak kararın redaktesi tamamlanacak. En kısa sürede gerekçeli karar UYAP'a yüklenecek, avukatlara dağılacak" dedi. 

Serpil KIRKESER/DHA 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...