Ergenekon hakim ve savcılarına inceleme

Adalet Bakanlığı, Ergenekon davasında görevli hakim ve savcılarla ilgili inceleme başlatıldığını açıkladı

23 Mart 2010, Salı 15:20
A A
Ergenekon hakim ve savcılarına inceleme

Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, "Ergenekon" davası yargılamasında görevli hakim ve Cumhuriyet savcıları ile ilgili bakanlığa intikal eden şikayet ve ihbarlar üzerine, ’Bakan oluru’ ile adalet müfettişi görevlendirildiği belirtilerek, "İnceleme kapsamında, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün de yer almaktadır, Şengün hakkında başlatılmış herhangi bir soruşturma bulunmamaktadır" denildi.

Adalet Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı basın yayın organlarında, "kamuoyunda Ergenekon adıyla bilinen davada görevli mahkeme başkanı hakkında Adalet Bakanlığı tarafından soruşturma başlatıldığı" yönünde bir haber yer aldığı hatırlatıldı.

GEREKTİĞİNDE SORUŞTURMAYA GEÇİLECEK

Açıklamada şunlar kaydedildi: "İddia edilen Ergenekon Terör Örgütü hakkında yürütülen soruşturmalar ve yapılmakta olan yargılamalarda görevli hakim ve Cumhuriyet savcıları ile ilgili olarak Bakanlığımıza intikal eden şikayet ve ihbarlar üzerine, Ceza İşleri Genel Müdürlüğü tarafından bir dosya açılarak 25 Ağustos 2009 tarihli ’Bakan Oluru’ ile adalet müfettişi görevlendirilmiştir. Adalet müfettişleri tarafından yürütülen bu inceleme kapsamında, içinde Ümit Sayın’ın isminin de olduğu müştekiler tarafından şikayet edilen hakim ve Cumhuriyet savcıları arasında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün de yer almaktadır. Adı geçen müştekilerin şikayet dilekçeleri de incelenmek ve gerektiğinde soruşturmaya geçilmek üzere Adalet müfettişlerine gönderilmiştir. Bu şikayetlere ilişkin inceleme sürmektedir. Mahkeme Başkanı Şengün hakkında başlatılmış herhangi bir soruşturma ise bulunmamaktadır."

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.