Ergenekon mahkemesi'ne inceleme kararı

Yapısında değişiklik yapılması gündemde olan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti hakkında inceleme yapılmasına karar verdi

10 Ocak 2014, Cuma 12:37
A A
Ergenekon mahkemesi'ne inceleme kararı

Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti konusundaki inceleme kararının, Ergenekon davasında yargılanan ve mahkum olan eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer'in 5 Ekim 2012'de yaptığı başvuru üzerine alındığı öğrenildi.

Alınan bilgiye göre HSYK'nın kararı gereğince incelemeyi 'İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi' yapacak. Avukat İlkay Sezer'in incelemeye konu olan başvurusu "avukatla müvekkil görüşmelerinde kanunda yer almayan bir engelleme yapılması" konusunu içeriyor.

17 Ağır Ceza Mahkemesi'nin inceleme kapsamında ifadesine başvurduğu Avukat İlkay Sezer'in İlkay Sezer'in Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanlığı'na sunduğu dilekçe şöyle:

"İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anayasanın 141. maddesi, 5271 sayılı CMK'nın 34. ve 101.maddeleri ile 6352 sayılı Kanun ile değişik CMK'nın 100. ve 109.maddelerine, "Bangalor Yargı Etiği İlkelerine" ve ülkemizin taraf olduğu AİHS ile diğer uluslararası sözleşmelere aykırı olarak devam ettirilmekte olan yargılamada; müvekkilimiz Mehmet İlker Başbuğ'un tutukluluk halinin devamına ilişkin verilen gerekçesiz kararlar ile ilgisiz davaları CMK'da davaların birleştirilmesine dair hükümlere aykırı olarak birleştirmek suretiyle maddi gerçeğin ortaya çıkmasının gecikmesine sebep olan, adil yargılama ilkelerini ihlal eden İstanbul 13. Ağır ceza Mahkemesi hakimleriyle ilgili olarak Sayın Başkanlığınızca gerekli işlemlerin derhal başlatılmasını saygılarımızla arz ve talep ederiz" 

Cem TURSUN/DHA 

Sıradaki haber yükleniyor...