Ergenekon'u soracaklar

Erzincan'da İsmailağa Cemaati'ne yönelik operasyonun mimarı Albay Gençoğlu'nun Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alındığı bildirildi

29 Ocak 2010, Cuma 05:00
A A
Ergenekon'u soracaklar

İFADE VERECEK

Eskişehir İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu önceki gün Erzurum 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı ve Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal’ın isteği ile gözaltına alınmıştı. Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş, gözaltına alınarak askeri uçakla Erzurum’a götürülen Albay Recep Gençoğlu’nun Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alındığını söyledi. Başsavcı Sinan Kuş, Albay Gençoğlu’nun Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal’a ifade vereceğini belirtti.

İSMAİLAĞA OPERASYONU

Albay Recep Gençoğlu, Eskişehir’e atanmadan önce Erzincan İl Jandarma Komutanlığı’nı yapmıştı. Albay Gençoğlu, Erzincan’da İsmailağa Cemaati’ne yönelik operasyonlar gerçekleştirmişti. Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner’in talimatıyla başlatılan İsmailağa operasyonu hükümetin tepkisini çekmişti. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in İlhan Cihaner’i arayıp, İsmailağa soruşturmasından tutuklananların serbest bırakılmasını istediği öne sürülmüştü. Başsavcı Cihaner’e dava açılmış bazı jandarma ve MİT mensupları da tutuklanmıştı.

ADLİYEDE 3 SAAT

Erzincan’da İsmailağa Cemaati’ne yönelik operasyonun, doğruluğu hala netleştirilemeyen ‘İrtica İle Mücedele Eylem Planı’nın parçası olduğu öne sürülmüştü. Albay Recep Gençoğlu ve Astsubay Ş.B., dün yaklaşık 3 saat Erzurum Adliyesi’nde kaldı. Albay Recep Gençoğlu ile Astsubay Ş.B., daha sonra Merkez Komutanlığı’na götürüldü. Albay Recep Gençoğlu’nun avukatı, savcının bugün ya da pazar günü ifade alacağını belirtti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.