Ergenekon'un muhalif hakimine sürpriz tayin

Ergenekon'un muhalif hakimine sürpriz tayin

Ergenekon davasının görüldüğü mahkemenin başkanı Köksal Şengün Bolu'ya tayin edildi. HSYK tayinin disiplin cezası nedeniyle yapıldığını açıkladı

13 Temmuz 2011, Çarşamba 19:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

''Ergenekon'' davasının görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Başkanı Köksal Şengün, Bolu'ya tayin edildi.

HSYK yaptığı açıklamada disiplin cezası nedeniyle Şengün'ün yerinin değiştirildiğini açıkladı.

Şengün, Ergenekon sanıklarının tutukluluklarına koyduğu muhalefet şerhleriyle tanınmıştı. En son milletvekili seçilen tutuklu sanıklar Prof. Dr. Mehmet Haberal ve gazeteci-yazar Mustafa Balbay'ın bu hallerinin devamı yönündeki çoğunluk görüşüne muhalif kalmıştı.

Şengün, TBMM'ye üye olarak seçilmiş olmaları nedeniyle artık kaçma, saklanma ve delilleri karartma şüphelerinin de kalmamış olduğu dikkate alınarak tahliye edilmeleri gerektiği görüşünü savunmuştu.

Şengün geçen yıl yaptığı açıklamada Ergenekon davası nedeniyle mahkemede çektiklerini şu sözlerle dile getirmişti: "Bir mahkemenin üzerine bu kadar gidilmez. Ne yaparlarsa yapsınlar, bir şey alamazlar. Bu saatten sonra hiç olmaz. Aslında kurt içimizde, dışarıda değil. Yargıya bu kadar karışmak kimsenin işine yaramaz. Yarın ezkaza iktidar değişirse, bunun hesabını başkaları sorar. Daha kötü sorar.”

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER EGM'den 'KADES' açıklaması