Ergenlik döneminde öfkenin sebebi nedir?

Ergenlik döneminde çocuklarınızla hemen hemen her gün evde tartışma yaşayabilirsiniz. Bu durumun birçok nedeni olabileceği gibi asıl nedenin ergenlik dönemi olduğunu unutmamak gerekir. Peki ergenlik döneminde öfkenin sebebi nedir? Ergenlik döneminde iletişim nasıl olmalı? Merak edilenler haberimizde.

27 Mayıs 2020, Çarşamba 15:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ergenlik dönemide çocuğu olan ailelerin bazıları, çocuklarında anlam veremediği öfke problemleri yaşadığını söylüyor. Ergenlik dönemi boyunca bazı problemlerin nedenini bilmek ve çözüm yolları üretmek, ebeveynlerin bu dönemi daha kolay atlatmasını sağlıyor. Ergenlikte öfke sebeplerini merak ediyor ya da ergenlikte iletişim nasıl olmalı öğrenmek istiyorsanız "Ergenlik döneminde öfkenin sebebi nedir?" haberimize bir göz atın.

Aile içerisinde yalnızca ergenlerin değil evde yaşayan tüm fertlerin uyması gereken kurallar vardır. Ergen kişiler ebeveyninin onun güvende olması, kaygılandığı ve sorumlu hissettikleri için kurallar koyduğunu bilmelidir. Ebeveynler kuralları kendi istekleri ve ergen kişinin istediklerine hitap ederek koymalıdır.

Kurallar mümkün olduğunca az ve net olmalıdır. Kurallara uyulmadığı takdirde ergeni azarlamak yerine olumlu pekiştirmelerde bulunmak, daha dikkatli olmalarına teşvik edecektir.


Ergenlik döneminde çocuklara yaklaşım nasıl olmalı?

Ergenlik döneminde çocuklara yaklaşım nasıl olmalı?

Ergenlik dönemine giren çocukların bu evrede normal zamanlarına göre daha alıngan, stresli, mutsuz ve içine kapanık olduğu görülmektedir. Ruh sağlığı yerinde olmayan insanlar, günlük yaşantı içerisinde karşılaştıkları olumsuz durumlar karşısında daha farklı tepki gösterebilirler. Kimisi bu tepkilerini şiddet yoluyla gösterirken kimisi de sessiz kalıp içine atmayı tercih eder. Aileler, tüm bu davranış bozukluklarına doğru zamanda ve doğru yerde müdahale etmediği zaman ise sorunlar git gide daha da büyür.

Ergenlik dönemine giren çocukların en sık şikayet ettiği durumlardan birisi de ailelerinin onları yeterince serbest bırakmadıklarını düşünmeleridir. Bu durumda ne yapacakları konusunda çaresiz kalan ebeveynler, koydukları kurallarda ya çok katı ya da çok rahat olabiliyor. Peki hangisi doğru? İşte yanıtı...

  • Çocuğunuzun ''Bana karışamazsınız, Ben artık çocuk değilim, Kendi kararlarımı kendim verebilirim.'' cümlelerine sık sık maruz kalıyorsanız, işe ilk önce sabırlı olmakla başlamalısınız.
  • Özgürlük olarak gördüğü şeyi her istediğini yapma anlamına gelmediğini ve heves uğruna gerçekleştirilen fevri davranışların bedelinin neler olabileceği konusunda muhabbet etmelisiniz.
  • Parasını istediği yere harcamak isteyen çocuğunuza izin verecekseniz eğer parası bittiğinde sonuçlarına katlanması gerektiğini net bir şekilde anlatmalısınız.
  • Hangi konuda konuşursanız konuşun üslubunuz kesinlikle akıl ya da öğüt verici olmamalıdır.


Ergenlik döneminde iletişim kurmak

Ergenlik döneminde iletişim kurmak

  • Öfke kontrolsüzlüğü durumunda yükselen seslere karşı duruşunuzu bozmayın, çocuğunuz davranışınıza göre şekil alacaktır. Sakinleşmesini bekleyin.
  • Annesi ve babası olarak ona hiçbir şekilde eleştirici bir tutum sergilemeyin.
  • Olaylar karşısında direkt olarak suçlamak yerine onu dinlemeyi tercih edin.
  • Başarısız olduğu durumlarda pes etmesine izin vermeyin.
  • Moralinin bozuk olduğu anlarda ne olursa olsun yanınızda olduğunu hissettirin.
  • Suçlayıcı cümleler kurmak yerine onunla senli-benli konuşun.

Ergenlik döneminde hangi sorunlar görülür?

Yetişkin bir birey olma yolundaki bir ergenin günlük yaşantı içerisinde karşılaştığı en büyük sorunlar ise şu şekildedir:

Erken ve geç erinlik:

Genetik ve çevresel etkenler göz önünde bulundurulduğunda erinlik belirtileri olması gerekenden daha erken ya da geç bir şekilde sonuçlanabilir. Erken dönemde erinliğe giren kişiler aşırı saldırgan olurken, geç dönemlerde kıskançlık ve güvensizlik görülür.

Şişmanlama:

Boyuna nazaran olması gerekenden daha fazla bir ağırlığa sahip olan kişilerde yaşadığı stresli durumlarla beraber kilo artışı görülebilir. Erinlik dönemindeki kişilerde organlar birbirleriyle orantısız geliştiğinden dolayı şişmanlığa bağlı huzursuzluklar artabilir.

'0' bedene düşme isteği:

Kilosundan memnun olmayıp kilo vermeye çalışan kişiler, Anorexia Nervosa rahatsızlığına yakalanabilir. Bu nedenle erinlik dönemindeki kişilerin kilo vermesi için uyguladığı diyetlerin yapılmaması gerektiği konusunda uyarılmalıdır.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ergenliğin suçlusu gençler değil