Ergenlik nedir? Ergenliğe nasıl girilir?

Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Doç.Dr. Sebahat Yılmaz Ağladıoğlu, ergenlik dönemi hakkında merak edilen soruları cevapladı. Ergenlik nedir? Ergenlik belirtileri nelerdir? Erken ergenlik nedir? İşte bütün detaylar...

17 Ekim 2017, Salı 14:29 Son Güncelleme:
A A
ERGENLİK NEDİR?

ERGENLİK NEDİR?

Ergenlik; fiziksel, cinsel ve ruhsal açıdan gelişme ve olgunlaşmanın meydana geldiği, cinsel olgunlaşma ve üreme yeteneğinin kazanıldığı çocukluktan erişkinliğe geçiş dönemidir. Bu dönemde salgılanan hormonların etkisiyle hızlı boy ve kilo artışı, vücut oranlarında değişiklikler ile birlikte cinsiyet özellikleri ortaya çıkar. Bu bulguların yanı sıra ergenlikte çocuğun erişkin son boyu belirlenir. Tüm bu nedenlerden dolayı çocuklarda ergenlik döneminin izlenmesi çok önemli.

ERGENLİK NE ZAMAN BAŞLAR?

ERGENLİK NE ZAMAN BAŞLAR?

Ergenlik genel olarak kızlarda 9-10, erkeklerde 11-12 yaş civarında başlar. Çevresel, yapısal ve kalıtsal etkenlere bağlı olarak her çocukta farklı şekilde başlayıp farklı şekilde seyredebilir.

ERGENLİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

ERGENLİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kız çocuklarında ergenliğin ilk bulgusu meme gelişimi ve/veya pubik kıllanma; erkek çocuklarında ise testislerde büyüme ve/veya kıllanma ergenliğin ilk bulgusu.

ERKEN ERGENLİK NEDİR?

ERKEN ERGENLİK NEDİR?

Yukarıda bahseDdilen bulguların kız çocuklarında 8, erkek çocuklarında ise 9 yaşından önce başlaması erken ergenlik olarak kabul ediliyor.

Kızlarda 8, erkeklerde 9 yaşından sonra başlayan her ergenlik normal olarak kabul edilebilir mi?

Kızlarda 8, erkeklerde 9 yaşından sonra başlayan her ergenlik normal olarak kabul edilebilir mi?

Ergenlik erken başlamasa bile hızlı ilerleme gösterebilir ve özellikle kız çocuklarında 10,5 yaşından önce adet görme riski söz konusu ise hızlı ilerleyen ergenlikten bahsedilebilir. Böyle bir durumda da tedavi gündeme gelebilir.

ERKEN ERGENLİK TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

ERKEN ERGENLİK TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Erken ergenlik tedavisi mümkün olan bir hastalık. Tedavi seçenekleri altta yatan ve erken ergenlik yapan nedene göre değişiklik gösterir. Özellikle erkek çocuklarda erken ergenlikle karşılaşıldığında altta yatan ciddi hastalıklarla karşılaşma ihtimali daha yüksek. Bu nedenle ailelerin bu konuda hassas olmaları ve çocuk hekimlerinin de pubertal muayeneyi ihmal etmemeleri gerekir.

ERGENLİK NE ZAMAN BİTER?

ERGENLİK NE ZAMAN BİTER?

Ergenliğin başladıktan sonra yaklaşık 2-4 yıl içinde tamamlanması gerekir. Erken ergenlik kadar gece kalmış veya duraklamış ve tamamlanmayan ergenlikte tehlikeli ve önemsenmesi gereken bir durum.

NE ZAMAN GECİKMİŞ ERGENLİK?

NE ZAMAN GECİKMİŞ ERGENLİK?

Ergenlik belirtilerinin kız çocuklarında 13, erkek çocuklarında ise 14 yaşında hiç başlamamış olması yanında genç kızların 16 yaşına doldurmuş olmasına rağmen adet olmaması durumunda gecikmiş ergenlikten bahsedilir.

Hem erken ergenlik hem de gecikmiş ergenlik durumunda mutlaka çocuk endokrin uzmanına danışılmalı.

Sonuç olarak ergenlik, her çocukta kendi içinde farklı seyir gösterir. Bu nedenle ergenlik süresi boyunca tüm çocukların aralıklı olarak izlenmesinin boy, kilo ölçümü ve pubertal muayenelerinin yapılması normalin dışındaki durumların tespiti için oldukça önemli.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Sivilce nasıl geçer? Ergenlikte sivilceye karşı 6 etkili öneri