Erkeği adım adım kısırlığa götüren problem...

Prof. Dr. Teoman Kadıoğlu

29 Eylül 2018, Cumartesi 11:39
A A

Prof. Dr. Teoman Kadıoğlu "Testislerdeki damar genişlemesi varikoselin nedeni mastürbasyon değil. Tek tedavisi mikrocerrahi. Ameliyattan önce hastanın sperm testi yaptırması şart. Çünkü varikosel zamanla sperm hücre ve kalitesini bozarak erkeği adım adım kısırlığa götürebilir." diyerek erkekleri uyarıyor... İşte erkek cinsel sağlığıyla ilgili bazı sorular ve cevapları:

Genişleme varmış

Genişleme varmış

22 yaşındayım. Sol testis damarlarında 2.5 milimetre genişleme var. 2-3 yıl sonra ameliyat gerekirmiş. Ne gibi önlemler almam gerekir? Bu genişlemenin sebebi cep telefonu olabilir mi?

Bahsettiğiniz damar genişlemesine varikosel adı verilir. Mastürbasyon veya cep telefonu kullanımının bu durumla ilgisi yoktur. Cep telefonlarının testise yakın taşınmasının testisin sperm üretimini bozduğuna dair iddialar varsa da bunlar bilimsel çalışmalar ile kesinlik kazanmamıştır. Varikoselin tek tedavisi cerrahidir, mikrocerrahi tekniğin kullanılması ise başarı oranını arttırır ve komplikasyon ihtimalini azaltır. Androloji departmanı olan bir laboratuvarda yapılacak sperm testlerinizde sorun saptanır ise bir an önce ameliyat olmanızı öneririm. Varikosel zamanla giderek artan oranda testisin ürettiği sperm hücresi sayısını ve kalitesini bozarak sizi adım adım kısırlığa götürebilir. Bu ameliyatı gerek olduğunda 13-14 yaşlarında dahi yapıyoruz.

Eşimde sperm yok

Eşimde sperm yok

Eşim 26, ben 24 yaşındayım. Çocuk istiyoruz. Eşimde sperm yok. Doktor gerekirse varikosel ameliyatı olacağını söyledi. Ne yapalım?

Hormon bozukluğu olmadan spermiyogramında sperm hücresine rastlanmayanlarda ilaç tedavileri kullanılmaz. Öncelikle sperm kanalllarında bir tıkanıklık olup olmadığı, daha sonra biyopsi ile testiste sperm üretimi incelenmelidir. Erkek kısırlığı konusunda deneyimli bir üroloji uzmanına başvurmanızı öneririm.

Çok istekliyim

Çok istekliyim

24 yaşındayım ve bekarım. Aşırı cinsel istek duyuyorum. Günde 3- 4 defa mastürbasyon yapıyorum. Bunun nedeni acaba alışkanlık mıdır yoksa benim bir rahatsızlığım mı var?

Durumunuzun bir hastalıktan kaynaklandığını düşünmüyorum. Genç ve sağlıklı bir erkeksiniz. Düzenli cinsel yaşama ihtiyacınız var, o kadar. Tabii bu konuyu da ancak kendiniz çözebilirsiniz, evlenmeniz çare olabilir!

Testislerim sarkık

Testislerim sarkık

48 yaşında, 2 çocuk babasıyım. Testislerim çok sarkık, sağlık açısından rahatsızlık duymuyorum. Ama pantolonumdan çok belli oluyor ve ilerde daha da sarkıp başımı ağrıtır mı? Operasyon işe yarar mı?

Testis sarkıklığı diye bir rahatsızlık yoktur, bu bir sorun değildir. Sizi rahatlatacak ise uygun bir iç çamaşırı ile rahat edebilirsiniz. Bu durum bir hastalık veya sorun olmadığından tıbbi bir tedavi de önermiyorum.

Artık sertleşmiyor

Artık sertleşmiyor

5 ay önce varikosel ameliyatı oldum, sertleşme sorunu yaşamaya başladım. Ne yapmalıyım?

Varikosel ameliyatı normalde sertleşme konusunda bir etki yaratmaz. Nadiren testislerin her ikisinin de atardamarları ameliyat sırasında zarar görür ve dumura uğrarsa erkeklik hormonu seviyeleri çok azalacağından sorun doğabilir. Bilinçli yapılan ameliyatlarda bu durum ortaya çıkmaz.


Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.