Erkek ve kadın şampuanları arasındaki temel farklar

'Erkek şampuanı' hayatımıza çok da uzun zaman önce giren bir kavram değil. Bu nedenle erkek ve kadın şampuanlarının ayrı olması bize genelde bir pazarlama taktiği geliyor. Ama insan 'kadın, erkek şampuanı kullanırsa ne olur?' gibi soruları sormadan da edemiyor. Peki ama kadın ve erkek şampuanları arasındaki farklar nedir? Erkekler ve kadınlar aynı şampuanı kullanabilir mi? Birlikte bakalım.

08 Ocak 2021, Cuma 13:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Cilt bilimciler, saç bilimciler, kimyacılar yıllardır bu konu üzerine çalışıyor. Erkek ve kadınların tercihlerinin ne olduğunu analiz ederek işe başlamışlar. Çünkü her iki cinsiyetin şampuandan beklentisi zaman zaman çok büyük farklılıklar arz edebiliyor.

Koku

Koku

Şampuanın kokusu en önemli faktörlerden birisi. Pek çok erkek maskülen tarzda kokuları tercih ederken, kadınlar ise feminen kokuları sever. Erkek şampuanlarındaki koku, daha bütünsel ve aromaterapi kokularında üretiliyor. Hindistan cevizi, çiçek, aromalı meyve kokularına sahip şampuanlar erkeklerin ilgisini çekmiyor.


 Erkekler daha fazla kepek üretir

Erkekler daha fazla kepek üretir

Erkek şampuan üreticileri, erkeklerin kafa derisinin daha fazla yağ ve kepek ürettiğini gözlemledikleri için buna yönelik çalışmalar yapar. 


 Kadınların daha güçlü saç derileri vardır

Kadınların daha güçlü saç derileri vardır

Konu saç derisi sağlığı olduğunda kadınlar daha şanslıdır. Yapılan araştırmalar, erkek saç derisinin seramid seviyelerinin kadınlara göre daha az olmasından dolayı protein kaybına daha yatkın olduğunu ve bu nedenle daha zayıf bir saç derisi bariyerine sahip olduğunu göstermiştir.

 Erkeklerin saçı daha yağlıdır

Erkeklerin saçı daha yağlıdır

Ayrıca erkekler, kadınlardan %60 daha fazla sebum üretir. Bunlar erkeklerin aşırı yağ üretme ihtimalini artırır, yağlı saçlara ve saç derisine sahip olmalarına yol açar.

  Erkekler daha fazla saç şekillendirici kullanır

Erkekler daha fazla saç şekillendirici kullanır

Ayrıca erkekler kadınlara oranla Jöle, sprey vb. maddeleri daha fazla kullandığı için her gün ya da gün aşırı saçlarını yıkamak durumundadırlar. Bu yüzden jöle, sprey gibi maddelerin kalıntılarını temizleyecek tarzda bir kimyaya sahip olmalıdır.

 Saç uzunluğu önemli bir faktör

Saç uzunluğu önemli bir faktör

Dünya üzerinde erkeklerin genelinin kısa saçlı olduğu düşünülecek olursa, erkeklere özel üretilen şampuanların kısa saçı temizleyip canlandıracak şekilde, kadınlara göre üretilen şampuanların da uzun saçı temizleyecek, besleyecek ve canlı gösterecek şekilde üretilmesi gerekiyor. Erkek şampuanları, hafif, günlük kullanıma uygun kategorisinde formüle edilirken, kadın şampuanları, uzun saçı beslemesi için daha fazla protein eklenmiş, daha nemlendirici ve koruyucu kategorisinde formüle edilir.

  Peki bir kadın, düzenli olarak erkek şampuanı kullanırsa ne olur?

Peki bir kadın, düzenli olarak erkek şampuanı kullanırsa ne olur?

Erkeklere özel şampuanı kullanırken, eğer uzun, kuru, boyalı ya da kıvırcık saçlarınız varsa, saçlarınız karıştığını, kırı ve cansız olduğunu görürsünüz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İş saça düştü: Yüzü ince gösteren 9 saç tüyosu