Erkeklerde görülen cinsel isteksizliğin 12 nedeni

Cinsel isteksizlik, kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de sıklıkla rastlanan problemlerden biri. Cinsel isteksizlik, kişiyi aşk hayatında dibe çektiği gibi sosyal hayatını da olumsuz etkileyebiliyor. Erkeklerdeki bu cinsel isteksizlik sorunu cinsel aktivitelerden, cinsel yakınlaşmalardan, cinsel düşüncelerden ve arzudan uzaklaşma, istememe ve soğuma sorunudur. Psikolog-Cinsel Terapist M. Berk Karaoğlu, erkeklerde görülen cinsel isteksizlik nedenlerini anlatıyor. İşte cinsel isteksizliğin 12 nedeni.

02 Haziran 2020, Salı 10:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kişi cinsellik konularına karşı kontrol edemediği, korku ve öfke duygularını hissedebilmektedir. Toplumun ve geleneksel kültürün bize atfettiği, cinselliği erkek egemenliğinde gören yanlış bir algı olan “erkekler her zaman cinsel ilişkiye hazırdır” düşüncesi tamamen yanlış.

Cinsel isteksizlik nedenleri fizyolojik veya psikolojik kökenli sorunlardan oluşabilir. Eğer, organik bir problem yoksa sorun psikolojik kökenlidir.

Cinsel isteksizliğin nedenleri

Cinsel isteksizliğin nedenleri

Cinsel isteksizliğin nedenlerinde bazıları şunlar:

 • İlişkideki/evlilikteki problemler
 • Hormonal değişimler
 • Aile üyelerinin evliliğe müdahale etmesi ve evlilikteki aile yapısı
 • Olumsuz beden algısı
 • Performans anksiyetesi
 • İlişkideki bireylerin anneye veya babaya aşırı derecede bağlılığı -dominant ebeveynler
 • Cinselliğe karşı toplumsal ve kültürel tutumun getirisi olarak olumsuz tutum
 • Kültürel veya dini açıdan daha baskın kurallarla yetiştirilmiş olmak
 • Geçmişte yaşanmış olan cinsel veya cinsellikle bağlantılı olabilecek travmalar
 • Olumsuz ilk cinsel tecrübe        
 • Stres kaynakları
 • Erkeğin sertleşemeyeceği ve başarısız olabileceği korkusu

Erkekte cinsel isteksizliğin belirtileri

Erkekte cinsel isteksizliğin belirtileri

En az 6 ay geçmiş ve düzenli bir ilişki sürecinde ortaya çıkmasıyla beraber tanısal değerlendirmeye alınabilir. Cinselliğin, duygularımızı dışa vurmamızda, yaşam kalitemizde, hormonların farklı olmasında büyük etkisi var. Bu sebeple, cinsel isteksizlik kadını da erkeği de çok fazla etkiler.

İlişkinin yanı sıra iş ve sosyal hayattaki kaliteyi de düşürebilir. Bu süre zarfında kişi, cinsel uyarılara, düşüncelere ve aktivitelere isteksiz ve ilgisiz bir tutum gösteriyorsa tanı tedavi için cinsel terapiste gidilmeli. Cinsel birleşme noktasında genellikle partnerlerine karşı talepkar olmamakla birlikte cinsellikle ilgili konulardan dahi kaçınma görülebilir.

Cinsel isteksizlik nasıl tedavi edilir?

Cinsel isteksizlik nasıl tedavi edilir?

Cinselliğe yönelik isteksizlik ve ilgisizlik sonucunda çiftler beraber bir psikoloğa başvurmaları ve cinsel terapi alanında uzman bir kişiye danışmaları bu sorunu doğrudan ele almalarını sağlar. Çünkü, burada kişiler hem bireysel hem de çift olarak psikolog/terapist tarafından değerlendirilir. Eğer çift olarak cinsel ve duygusal uyumsuzluklar varsa genellikle çift terapiler ve cinsel terapi ile destek sağlanabilir ancak erkeğin geçmişten süregelen derin problemleri var ise bilinçaltına yönelik EMDR terapileri ya da düşünce, duygular ve sonucundaki olumsuz istenmeyen davranış örüntüsü noktasında bilişsel davranışçı terapi uygulanabilir. 

Eğer tedavide cinsel terapi noktasında karar kılınırsa cinsel terapiler çift olarak uygulanıyor ve yaklaşık 6-10 seans arasında sürüyor. Cinsel terapide düzenli olarak ve çift olarak gelmek tedavinin en önemli şartı. Bu sayede tedavi süreci hızlanır ve sonuç almada olumlu bir etki yaratır.

Tedavide geç kalmayın

Tedavide geç kalmayın

Eğer erkekte cinsel isteksizlik problemine yönelik tedavi süreci ertelenir ve ötelenir ise sonrasında hem partnerinin isteksizliğine hem de sertleşme ve erken boşalma problemine kadar uzanan olumsuz sonuçlar yaşanabilir. Bu açıdan çekinmeden psikolojik destek alınması şart.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (2 Haziran 2020 )