Erkeklerde saç dökülmesinin 7 belirgin nedeni

Erkeklerde saç dökülmesi nedenleri her zaman merak edilir. Hatta çıta o kadar yükseğe çıkar ki aşırı saç dökülmesi kanser belirtisi olarak bile nitelenebilir. Bu, tamamen bir yanılgıdan ibarettir. Saç dökülmesinin nedenleri olduğu gibi saç dökülmesi için çözümler de vardır. Aşırı saç dökülmesine ne iyi gelir, bunu araştırmadan önce saç dökülmesi nedenlerini öğrenmekte fayda var. "Erkeğim saçım dökülüyor" diyenler bunun sebeplerini öğrenip ona göre yol haritası çizmeli. İşte erkeklerde saç dökülmesinin 7 belirgin nedeni!

07 Ağustos 2020, Cuma 10:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Genetik saç dökülmesi

Genetik saç dökülmesi

Basitçe özetlemek gerekirse ailesel bir hastalıktır. Toplum içinde irsi olarak da tabir edilen genetik, birçok hastalıkta geçerli olup aile bireylerinde anne, baba, amca vb genetik hastalıklar yer alması durumunda aynı problem sizde de olabilir.

Deri problemleri

Deri problemleri

Başlıca genetik dökülmelerin dışında deri ve iç hastalıkları da saç dökülmesine neden olur. Deri kaynaklı dökülmelerin çoğu deriyi tutan hastalıkların saç derisini etkilemesiyle ortaya çıkar. Sedef hastalığı, egzamalar, akne, liken hastalığı, aşırı yağlanan deri, mantar hastalıkları gibi rahatsızlıklarda saç etkilenirse dökülme kaçınılmaz olabilir. Bu dökülmelerin tedavisi altta yatan deri hastalığının tedavisi ile mümkündür.


Kozmetik etkenler

Kozmetik etkenler

Kozmetik alışkanlıklarımızın artması mekanik kimyasal ve fiziksel dökülmelere neden olan diğer faktörlerdir. Yani saçları sıkı bağlamak,aşırı ısıya maruz bırakılan fön işlemleri, saç rengini açmak için kullanılan boyalar, açıcılar, düzleştirici yöntemler saça dışarıdan zarar vererek saç kaybına neden olmaktadır. Bu durumda tek tedavi saçların bu uygulamalara maruz kalmasını önlemektir. Saçlar için gerekli takviye ve bakım işlemlerini uygulamak yeniden istenilen görünüme kavuşulmasını sağlar.


Sigara

Sigara

Sigara kullanımı ve saç dökülmesinin daha da kötüye gitmesi arasında bir bağ vardır. Eğer sigarayı bırakmak için bir nedene ihtiyacınız varsa, bu listede üst sıralara saç dökülmesini de eklemelisiniz. Sigaranın yanı sıra alkol kullanımı da saç dökülmesinde önemli rol oynar. Sigara ve alkolu aza indirdiğinizde saçlarının daha parlak ve güçlü çıktığını göreceksin.

Yanlış beslenme

Yanlış beslenme

Yapay gıdalara, fast-foodlara, ağır ve yağlı yiyeceklere çok fazla düşkünseniz, saçların sağlıklı görünmesini ne yazık ki engellemiş olursunuz. Protein zengini besinler ve sağlıklı yağlar (Omega 3) daha sağlıklı ve gür saçlara giden yoldaki en önemli yardımcılarınız olmalı. Bol bol su tüketmek saçlarını nemlendirecek ve daha canlı görünmelerine sağlayacaktır.

Hormonal sorunlar

Hormonal sorunlar

Eğer kişide hormonal problemler varsa, adet gecikmeleri ya da düzensizlikleri, tüylenme de artış, aşırı akne, kilo alımında hızlanma gibi sıkıntılar yaşıyorsa bu bulgulara saç dökülmesi eklenmişse bu kez hormonal saç dökülmesinden bahsedilebilir. 

Stres ve depresyon

Stres ve depresyon

Aşırı stres her hastalığa olduğu kadar saç dökülmesine neden olan diğer bir sebeptir. Depresyon, anksiyete, psikozlar ve de bunların tedavisinde kullanılan ilaçlar saçı etkileyip dökülmesine neden olabilmektedir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dişleri beyaz gösteren rujlar ve makyaj tüyoları