Erkeklerde sivilce nasıl geçer?

Ergenlik sivilcelerinizden bir türlü kurtulamadınız mı? Ya da sivilceleriniz geri mi döndü? Bu problemle uğraşan tek kişi siz değilsiniz. Yetişkin erkeklerde de ortaya çıkabilen sivilce, inatçı ve sık görülen bir sorun. Ancak meraklanmayın! Yetişkin sivilcelerinizden kurtulmanın bazı yolları var. /ÖZEL

22 Kasım 2021, Pazartesi 09:38 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
SİVİLCE TEDAVİSİ MÜMKÜN BİR SORUN

SİVİLCE TEDAVİSİ MÜMKÜN BİR SORUN

Sivilceler sadece ergenlerde değil, kadın ve erkek demeden yetişkin kişilerde de çıkabilir. Birçok erkek, gençlik yıllarında sahip oldukları sivilcenin hiçbir zaman geçmediğini ve yetişkinliğe kadar devam ettiğini fark ediyor. Bazı erkeklerde ise ilk kez yetişkinlikte sivilce çıkıyor. 

Akne, ergenlik döneminde her iki cinsiyeti de eşit olarak etkiler, ancak erkekler kadınlardan daha uzun süre akneye problemine sahip olma eğilimindedir. Ayrıca erkeklerin daha şiddetli akneye sahip olma olasılığı yüksektir. Neyse ki yetişkinlerdeki sivilce tedavi edilebiliyor!

SİVİLCENİN NEDENİNİ BİLİN

SİVİLCENİN NEDENİNİ BİLİN

Gençlik yıllarınızda fast food’un sivilceye neden olduğunu duymuş olabilirsiniz. Artık sivilceler hakkında daha fazla şey biliyoruz ve birçoğunun doğru olmadığı ortaya çıktı. 

  • Akneye neden olan birkaç ana faktör var:
  • Aşırı yağ
  • Gözeneklerde ölü deri hücrelerinin birikmesi
  • Akneye neden olan bakterilerin çoğalması
  • İltihaplanma

Akneye neyin sebep olduğunu bilmek önemli. Çünkü doğru şekilde tedavi etmenize ve tedavilerinizden daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

CİLDİNİZE İYİ BAKIN

CİLDİNİZE İYİ BAKIN

Sivilce sadece kirli ciltten kaynaklanmaz. İyi bir cilt bakım rutini ile sivilce tedavisine giriş yapabilirsiniz. Erkekler cilt bakım konusunda biraz fazla bilgisiz olabiliyor. Ancak korkmayın, çünkü çok fazla ürüne ve çok zaman harcamanıza gerek yok!

Sabah ve akşamları uygun bir yüz temizleyici ile cildinizi yıkadıktan sonra nemlendirmeniz yeterli. 

TIRAŞ OLURKEN DİKKAT!

TIRAŞ OLURKEN DİKKAT!

Sivilceler kötü bir tıraş deneyimi yaşamanıza neden olabilir. Bu yüzden tıraş olurken ekstra özen göstermelisiniz. Sivilcelerinizin olduğu bölgeleri fazla tahrip etmeden alın. 

Daha ciddi iltihaplı sivilceleriniz varsa veya tıraş olmak sivilcenizi gerçekten tahriş ediyorsa, sakal düzeltici kullanmayı deneyebilirsiniz. Sakal düzelticiler tüyleri kısa keser ancak tamamen kesmez.

Bazen erkeklerin sivilce sandığı şey aslında batık kıllar, folikülit veya kıl folikülünün iltihabıdır. Kıvırcık saçlı erkekler, sakal bölgesinde folikülite daha yatkındır. 

Akne mi yoksa folikülit mi olduğundan emin değilseniz uzman bir dermatolog tavsiyesi alabilirsiniz. 

GENİŞ GÖZENEKLER İYİLEŞEBİLİR

GENİŞ GÖZENEKLER İYİLEŞEBİLİR

Birçok erkek, büyük gözeneklerin sivilceler kadar sinir bozucu olduğunu düşünüyor. Cilt doktorları tarafından foliküler çıkıntı olarak da adlandırılan büyük gözenekler, yağlı cilde sahip kişilerde oldukça yaygındır. Büyük gözenekleri tamamen ortadan kaldırabilecek herhangi bir cilt bakım ürünü yok, ancak bu gözeneklerin daha küçük görünmesine yardımcı olabilirsiniz. Bunun için cilt uzmanının tavsiyesiyle topikal tedavi yapabilirsiniz. 

TEDAVİ SEÇENEKLERİNİZ VAR

TEDAVİ SEÇENEKLERİNİZ VAR

Herkese göre bir akne tedavisi var. Genellikle hafif sivilce ya da siyah noktalar için reçetesiz satılan ürünler faydalı olabilir. İnatçı akneler içinse dermatolog bilgisinde reçeteli ilaçlara başlayabilirsiniz. 

VÜCUT AKNELERİ DE TEDAVİ EDİLEBİLİR

VÜCUT AKNELERİ DE TEDAVİ EDİLEBİLİR

Yüz haricinde vücudunuzun farklı yerlerinde çıkan sivilceler de tedavi edilebilir. Bunun için vücut yıkama jellerinden yararlanabilirsiniz. İçeriğinde benzoil peroksit bulunanlar işe yarayabilir. 

MUTLAKA BİR DERMATOLOĞA GÖRÜNÜN

MUTLAKA BİR DERMATOLOĞA GÖRÜNÜN

Sivilceleriniz için kullanabileceğiniz birçok ürün ve tedavi seçeneği var. Ancak sizin için en doğru olanına dermatologlar karar vereceğinden mutlaka bir randevu alıp sorununuzu danışmalısınız. 

SABIRLI OLUN

SABIRLI OLUN

Akne tedavilerinin işe yaraması zaman alır. Cesaretinizi kaybetmeyin ve kesinlikle çok erken pes etmeyin. Cildinizde gerçekten bir fark hissetmeniz üç veya dört ay kadar sürebilir. Tedavinizin ilk haftalarında yeni sivilceler çıkarabilir veya var olan sivilceleriniz şiddetlenebilir. Biraz zaman tanıyın ve aksi durumlarda doktorunuza danışın. 

SİVİLCELERİN MORALİNİZİ DÜŞÜRMESİNE İZİN VERMEYİN

SİVİLCELERİN MORALİNİZİ DÜŞÜRMESİNE İZİN VERMEYİN

Kabul etmek zor olsa da sivilceler özgüveninizi etkileyebilir. Kızgın, endişeli, depresif hissetmenize neden olabilir. Unutmayın ki sivilce tedavi edilebilir bir cilt sorunudur. Bu nedenle derhal tedavi olmak için çabalamalısınız. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yüz için en uygun maske hangisi?