Erkeklere temizlikte iş bölümü nasıl öğretilir?

'Eşim çok tembel', 'Eşim ev işlerine yardım etmiyor' bu şikayetlere en az bir kez şahit olmuşsunuzudur. İçinde yaşadığımız gibi erkek egemen toplumlarda ev işi öğretilmeden büyütülen erkek çocukları, büyüdüklerinde de partnerlerine yardımcı olmuyor. Bunu bilmek için ne müneccim olmaya ne de sosyolog olmaya gerek var. Kaçımızın babası evliliği boyunca bir kez bulaşık yıkadı? Erkeklere söz geçirmenin yollarını aramadan önce erkeklere müşterek bir hayat nasıl yaşanır bunu öğretmek gerekiyor. Eşinizin ev işlerine yardımcı olmasını istiyorsanız, ümitsizliğe kapılmayın. Bu mümkün.

26 Ağustos 2020, Çarşamba 19:40 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 'Ben yaparım' cümlesine alıştırmayın

'Ben yaparım' cümlesine alıştırmayın

İstediğiniz şeyleri erkeklere yaptırmanın en önemli kurallarından biri de onlarla konuşurken isteklerinizi olumlu bir şekilde dile getirmektir. Partnerinizden sizin için bir şey yapmasını istiyorsunuz ama istediğiniz şeyi yapıp yapamayacağından tam anlamıyla emin değilseniz. O zaman yapmasını istediği şeyi düzgün bir şekilde dile getirmeyip, doğrudan çekil sen zaten yapamazsın ben yaparıma getirirseniz, ondan istediğiniz şeyi yapabilecek olsa bile asla yapmayacaktır.

 Adım adım başlayın

Adım adım başlayın

Eğer eşinizle bugüne kadar hiç ev işlerinde iş bölümü yapmadıysanız ve bu durum canınıza tak ettyise, ufak isteklerinizi yavaş yavaş dile getirin. Örneğin, 'Haydi çamaşırları asalım' gibi. Ona, işleri birlikte yaparsanız daha çabuk biteceğini söyleyin. 


 Çok yorulduğunuzu bilsin

Çok yorulduğunuzu bilsin

Bu akşam ondan bir bardak su isteyin örneğin, 'Çok yorgunum, su alacak halim yok' deyin. Sizin ayağa kalkmasını sağlayın. Ona yorgun olduğunu açık bir şekilde ifade edin. Yorgun değilseniz bile yorulmak istemediğinizi belirtin.


 Çocuklara iyi örnek olmasını istediğinizi söyleyin

Çocuklara iyi örnek olmasını istediğinizi söyleyin

Eğer çocuklarınız varsa ya da çocuk yapmaya niyetliyseniz, çocuğunuza iyi bir örnek olmasını istediğinizi belirtin. Kim çocuğunun çalışkan bir şekilde yetişmesini istemez ki?


  Gerçek bir iletişim kurun

Gerçek bir iletişim kurun

Eşleri ile sağlıklı iletişim içinde olan kadınlar, arzu ve isteklerini “konuşarak” ve eşlerini “ikna” yoluna giderek ifade diyor ve başarılı oluyorlar. Hiç kuşkusuz en sağlıklı yöntem olan “iletişim”, eşlerin ilişkilerinde ve evliliklerinde oldukça olumlu bir etken. Karısına bilinçaltında “öfke” besleyen erkek, iletişim yoluyla iknada, eşine öfke beslemiyor hatta sağlıklı iletişimden dolayı sevgi duyguları pekişiyor.

  Arkasını toplamayacağınızı bilsin

Arkasını toplamayacağınızı bilsin

'Senin arkanı toplamayacağım' demek aranızda bir savaş başlamasına neden olabilir. Ancak yavaş yavaş onun dağıttığı yerleri toplmamaya, sadece kendi eşyalarınızı düzenli tutmaya başlayın. Eğer bu konuyu açarsa onun bir yetişkin olduğunu ve kendi dağınıklıklarından sorumlu olduğunu belirtin.

  Annesini suçlamayın

Annesini suçlamayın

Bu konuda tartışma çıkarmamaya dikkat edin ancak ola ki çıktı. Partnerinizin annesini suçlamayın, bu sefer tartışma 'Senin ailen-benim ailem' tartışmasına döner. Çünkü genelde iş "Annen arkanı toplamasaydı böyle olmazdın" noktasına varır. 


 Her iş sonuna keyifli bir aktivite koyun

Her iş sonuna keyifli bir aktivite koyun

Birisi size 'Şu çamaşırları katlayalım, sonra da güzel bir film açarız' dese o çamaşırları hoplaya zıplaya katlarsınız değil mi? Bazı işleri doğrudan onun yapmasını istemektense 'haydi birlikte' taktiğini uygulayın.


 Eğer ertelerse...

Eğer ertelerse...

Rica ettiğiniz işi yapma sözü verip sonrasında saatlerce playstation oynuyorsa, o yapmadı diye sakın siz yapmaya kalkışmayın. Bırakın o yapmadığı sürece o bulaşıkların orada durduğunu görsün.

 Bir hafta sonunu iş bölümünü ayırın

Bir hafta sonunu iş bölümünü ayırın

Eğer diğer kısımlar başarılı olduysa, iş resmi bir şekilde iş bölümü yapmaya geldi. Çamaşırları, bulaşıkları, yer silme süpürme işini tamamen bölüşün. Bir süre sonra herkes kendi sorumluluğunu bilecek, kimse kimseden bir şey rica etmemeye başlayacak.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 'Sevgilim evli ve boşanamıyor'