Erkeklerin cinsel performans endişesini yenmek için 6 altın kural

Erkeklerde en sık görülen cinsel problemlerden biri performans endişesi. Erkeklerin sıklıkla yaşadığı performans kaygısını yenmenin yolları var. Bu sorunu yaşam kalitenizde veya yatak odasındaki davranışlarınızda yapacağınız küçük değişikliklerle önleyebilirsiniz. Aile Sağlığı Araştırma Derneği Başkanı Prof. Dr. Halim Hattat cinsel performans endişesini yenmek isteyen erkeklere 6 önemli öneride bulundu.

07 Haziran 2020, Pazar 12:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1-Kendinize fazla yüklenmeyin

1-Kendinize fazla yüklenmeyin

Cinsel ilişki ve başarıyı bir arada değerlendirmeyin. Bu doğru bir bakış açısı değil. Cinsel bir problem nedeniyle kendinizi en ağır eleştirilere maruz bırakmanız size bir yarar sağlamaz. Aksine bu durum eşinizi mutlu etmenizi ve ilişkinizi kuvvetlendirmenizi zorlaştırır. Bu nedenle kişisel eleştirileri bir yana bırakın. Sorunlarınızı çözeceğinize inanın. Olumlu olmaya gayret edin.

2-Fiziksel teması kesmemeye özen gösterin

Cinsel sorun yaşayan çiftlerin fiziksel teması da azalır. Bunun sebebi pek çok çiftin fiziksel temasın mutlaka cinsel ilişkiyle sonlanacağı şeklindeki yanlış inancı. Oysa fiziksel temas cinselliğin ilk adımı olsa da cinsellik fiziksel temasın kesin sonucu değil. Dokunma, sarılma, okşama, öpme gibi temaslar eşinizle daha yakın hissetmenizi sağlar.

3-Suçlamayın

3-Suçlamayın

Yaşadığınız cinsel sorunları değerlendirirken adil olun. Ne kendinizi ne de partnerinizi suçlamayın. Unutmayın, o da sizin cinsel sorununuz karşısında ne hissedeceğini, size nasıl davranacağını bilemiyor. Bu problemi sadece sizin veya onun suçu gibi görmek yerine, birlikte bir çift olarak ele alın. Bu cinsel sorunları daha kolay atlatmanızı sağlar.

4-Yavaşlayın

Endişe ve kaygı vücutta stres reaksiyonu başlatır. Kalbiniz daha hızlı çarpar, nefes alış verişleriniz hızlanır. Bu durumda cinselliğe konsantre olmanız ve rahatlamanız güçtür. Bunun yerine dokunuşlarınızı yavaşlatmayı deneyin. Ön sevişme süresini uzatın. Loş bir ortam hazırlamak, hafif bir müzik koymak da gevşeticidir.

5-Spontane birliktelikler yaşayın

5-Spontane birliktelikler yaşayın

Cinselliği sürekli zaman, mekan ve koşulların uygun olduğu anda yaşayamazsınız. Doğal ve kendiliğinden gelişen karşılıklı istekler oluştuğunda bunun keyfini çıkarmanız gerekir. Ancak unutmayın, bu hisler her zaman kendiliğinden bir anda gelişmek zorunda da değil. Erkekler de her an cinsel istek duymazlar ve her an cinselliğe hazır olmayabilirler. Bu nedenle bazen çeşitli uyarılarla cinselliği teşvik edebilirsiniz

6-Puanlamayın

6-Puanlamayın

Cinsellikte kalite yerine sayılara önem veren erkek hedeflenen performansı gösteremez ise partneri karşısında tüm önemini kaybetmekten korkuyor. Hayal edilen cinsel performansa ulaşmak adeta erkekliğin ispatı haline geliyor. Oysa keyifli bir cinsellik için performans puanlamasından vazgeçmek, eşinizi ve sizi mutlu eden bir birliktelik yaşamaya odaklanmak gerekiyor. Cinsel birliktelikte bir kez başarısız olmanız, sürekli başarısız olacağınız anlamına gelmez. Ancak 2-3 ay devam eden cinsel sorunlarınızda mutlaka bir yardım arayışına gitmelisiniz.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (4 Ağustos 2021)