Erkeklerin cinsellikle ilgili 9 endişesi

Cinsellik zaman zaman kaygıları da barındıran bir durum. Her ne kadar cinselliğin mekanik bir yönü olsa da birçok şey beynimizde şekillenir. Cinsel isteğin oluşması, uyarılma ve orgazm beynimizde oluşur. Doğal olarak da zihnimizdeki sorular cinselliği etkiliyor. Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney erkeklerin cinsellikle ilgili en çok yaşadığı 9 endişeyi açıkladı.

03 Haziran 2020, Çarşamba 16:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Erkekler cinsellikte bir problem yaşadıklarında, bunun kalıcı bir soruna dönüşeceğini ve kendisini yaşam boyu etkileyeceğini düşünürler. Bu da cinsel yaşamı olumsuz yönde etkiler. Ayrıca cinsellikle ilgili yanlış bilgilerimiz bizi daha fazla endişeye sevk eder. İşte erkekte cinsel yaşamı etkileyen 9 endişe ve yapılması gerekenler:

1-"Ya sertleşemezsem"

1-"Ya sertleşemezsem"

İnsanlar günlük yaşamın stresinden etkilenirler. İlaçlar, yorgunluk, eşin isteksiz olması, gerginlik gibi nedenler sertleşme soruna neden olabilmektedir. Bu durumlarda, cinsellik başlamasına rağmen erkete sertleşme ya hiç olmaz ya da yeterince oluşmaz.

Kişi bunun yaşam boyu devam edeceğinden kaygı duyar. Daha sonraki seferlerde erkek cinselliğe odaklanma yerine sertleşmesine odaklanır. Dolayısıyla en ufak bir sorun kişinin sertleşme kaybına neden olabilir.

En önemli çare sertleşme yerine, cinselliğe odaklanmaktır. Eğer buna rağmen sertleşme olmazsa mutlaka bir cinsel terapiste başvurulmalı.

2- "Ya erken boşalırsam"

2- "Ya erken boşalırsam"

Erken boşalma erkeklerin cinsel yaşantısının ilk dönemlerinde doğaldır. Aynı eşle uzun süre ilişkilerde giderek süre uzar. Ancak bazılarında, bu süre yeterince uzamaz. Bu kişiler cinsel yaşantılarında oldukça kaygı duyarlar. Bu nedenle bazen cinsellik esnasında birden fazla boşalma deneyerek ikinci veya üçüncüsünde süreyi uzatmaya çalışırlar.

Burada kişi cinsellik yerine boşalmasına odaklanır. Eşin bu konuda olumsuz tutumu, daha büyük sorun olabilir. Bazıları bunu engellemek için geciktirici spreyler veya ilaçlar kullanırlar. Ancak bunlar cinselliğin kalitesini düşürmektedir. Eğer kişi bu konuda sorun yaşarsa mutlaka cinsel terapistten yardım alması gerekir.

3- "Cinsellikte bir defadan daha fazla boşalamıyorum"

3- "Cinsellikte bir defadan daha fazla boşalamıyorum"

Erkeklerin cinselliğinde önemli bir bilgi, kişi bir kez boşalma yaşadıktan sonra tekrar sertleşmesi için belli bir zaman gerekir. Bu süre 24 saati aşmazsa doğal olarak değerlendirilmeli. Bir gecede birden fazla sayıda boşalma da yaşanabilir. Ancak kulaktan dolma abartılı sayılar gerçek değil. Kişi bunlara göre kendisini değerlendirmemeli.

4-"Cinsel performansım yeterli olacak mı?"

4-"Cinsel performansım yeterli olacak mı?"

Ne yazık ki cinsellikle ilgili yanlış ve kulaktan duyma bilgiler nedeniyle erkekler performans kaygısı yaşarlar. Bunların neredeyse tamamı uydurma ve asla gerçek olmayan şehir efsaneleri. Arada cinsellikte olan sorunlar doğal. Bundan sonra böyle olacak galiba şeklindeki düşüncelere kapılmamak gerekir.

Bununla birlikte çift cinsellik hakkında birbiriyle konuşmaktan çekinmemeli ve isteklerini dile getirmeli. Bu sayede nelerin düzeltileceği ve nelerden endişe etmemek gerektiğini kişiler daha iyi anlar.

5- "Son zamanlarda cinsel isteğim azaldı, yoksa cinselliğim bitiyor mu?"

5- "Son zamanlarda cinsel isteğim azaldı, yoksa cinselliğim bitiyor mu?"

Birçok erkek çevreden duyduklarından etkilenerek, her zaman cinselliğe hazır olmalıyım diye düşünür. En ufak isteksizlik kendisinde endişe yaratır. Oysa ki cinsel isteksizlik dönem dönem normal olabilir. Bunun geçici bir dönem olduğu bilinmeli. Ayrıca bazen depresyon gibi psikiyatrik sorunlar, ilaçlar, stresli yaşam olayları, kayıplar nedeniyle bazen cinsellik kesintiye uğrayabilir. Sadece bu dönem uzarsa bu konuda profesyonel bir destek alınabilir.


6- "Eşim beni istemiyor"

6- "Eşim beni istemiyor"

Birkaç cinsellikte kadının cinsel isteğinin olmaması, erkelerde eşleri tarafından istenmediğine dair düşünceler yaratabilir. Oysaki ilişkinin duygusal yönündeki eksiklikler, kadının depresyonu, gerginliği ve stresi de onda cinsel isteksizlik yaratıyor olabilir. Bu durumları konuşmak ve çözüm üretmek ve gerekirse onun yardım almasını sağlamak problemi çözer. Her reddedilme eşinizin sizi tamamen reddettiği anlamına gelmez.


7- "Cinsel birleşme öncesi eşim sevişmeyi uzatıyor, ben de boşalacağım diye endişe ediyorum"

7- "Cinsel birleşme öncesi eşim sevişmeyi uzatıyor, ben de boşalacağım diye endişe ediyorum"

Erken boşalma problemi yaşayan erkekler, boşalma korkusu nedeniyle ön sevişmeyi kısa tutmak isterler. Oysaki kadının cinselliğe hazırlanması için ön sevişme gerekli. Bu korku nedeniyle birçok erkek bu duruma konsantre olamaz ve hızlı davranırlar. Bu da cinselliğin doyumunu azaltır. Kaliteli bir cinsellik için erken boşalma problemi mutlaka tedavi edilmeli.

8- "Cinsel organım yeterince büyük değil mi?"

8- "Cinsel organım yeterince büyük değil mi?"

Erkek cinselliğindeki en büyük kaygı cinsel organının boyutu. Filmlerde, dergilerdeki gördükleriyle kişiler kendilerini kıyaslar. Sertleşme halinde penisin boyunun 9,5 cm olması cinsel doyum için yeterlidir. Anacak erkeklerin yüzde 55’i kendi penis boyundan memnuniyetsizdir. Dünya ortalaması ise 11,5 cm’dir. Gerçekten penis boyundan çok kişinin cinselliğe odaklanması daha önemli.

9- "Ya eşim beni yeterince çekici bulmuyorsa"

9- "Ya eşim beni yeterince çekici bulmuyorsa"

Günümüzde medya tek tip kaslı, yakışıklı erkek modelini ön plana çıkıyor. Eskiye göre erkeklerin bakımlı olmasıyla ilgili birçok yayın bulunuyor. Ne yazık ki bu durum ancak çok az bir kişi için mümkün. Tabi ki fiziğine dikkat etmek, temizlik alışkanlıkları önemli. Ancak iyi bir duygusal yaşantı, tek eşlilik, saygı, aşk, özen ve yakınlık mutlaka olmalı. Çekiciliği bunlar daha fazla etkiliyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (3 Haziran 2020 )