Tir tir titriyorlar: Erkeklerin evlilikten korkmasının 10 nedeni

Evlilikten korkan erkek nasıl davranır? Hepimizin hayatıne evlilikten korkan bir erkek girmiştir. Belki de evlilikten korkan erkek sizsiniz. 'Erkek arkadaşım evlilikten kaçıyor' diyorsanız belki de önce onu anlayıp sonra kendi kafa yapınızı değiştirmelisiniz. 'Evlenmek isteyen bahaneleri' diye düşündükleriniz, bahane değil gerçekler de olabilir. Evlilik korkusu olan erkek nasıl davranır? Bundan erkekler neden evlenmek istemez, bunu değerlendirmeniz gerektiğini düşünüyoruz. İşte, erkeklerin evlilikten kormasının 10 nedeni!

12 Eylül 2020, Cumartesi 11:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 Hayatlarının rutinleşmesi ve sıkıcı bir hale gelmesi korkusu

Hayatlarının rutinleşmesi ve sıkıcı bir hale gelmesi korkusu

Hafta sonu gidilen sinemalar, romantik yemekler... Her erkek evlenince bu aktivitelerin yerini akraba ziyaretlerinin alacağını bilir. Bu da onlar için hayatın giderek sıkıcı hale gelmesi anlamını taşır.

 Bireyselliğim yok olacak korkusu

Bireyselliğim yok olacak korkusu

Bir diğer önemli neden erkeğin “bireyselliğinin yok olacağını” düşünmesidir. Anne baba ile birlikte yaşanılsın veya yalnız yaşanıyor olsun yaşamı boyunca edindiği, istediğini istediği zaman yapabilme özgürlüğünün elinden alınacağına dair endişesidir. Evliliğin; eve ne zaman geleceği, iş çıkışı arkadaşlarıyla biraz vakit geçirmek istediğinde haber vermek zorunda olacağı, haftasonu planlarını yalnız yapamayacağı, tatil planları, hatta yeme-içme alışkanlıklarının bile etkileneceği bir süreç olacağını düşünecektir.

İyi ya da kötü günde beraber olmanın ömür boyu hapis cezasını hatırlatması

İyi ya da kötü günde beraber olmanın ömür boyu hapis cezasını hatırlatması

Çoğu erkek evlilikteki bu en önemli maddenin bir tür zorunlu anlaşma olduğunu düşünüyor. Haliyle de bundan korkuyorlar. Çünkü onlar, kalıplara girmeye uygun değiller.


 Erkekler etraflarındaki kötü evliliklerden daha çok etkilenir

Erkekler etraflarındaki kötü evliliklerden daha çok etkilenir

Kadınların da yakınlarında kötü evlilikler mutlaka vardır. Ancak burada erkek ve kadının hayata bakış açısı farklılıkları devreye girmektedir. Kadın gördüğü kötü evlilikler sonucunda “kendisinin böyle olmayacağını ve daha iyisini yapabileceğini” düşünürken; erkek ise genelleme yaparak “evlilikler böyledir ve ben bu durumu yaşamak istemiyorum” fikrine daha yatkındır.  


 Erkeklerden tek eşlilikten korkar

Erkeklerden tek eşlilikten korkar

Erkek için evliliğin en itici noktası ise cinsellik ve tek eşlilik fikridir. Evlendiğinde cinselliği hayatı boyunca daima aynı kadınla yaşama durumu ve tekeşlilik kavramının erkeğe birçok konuda olduğu gibi bu konuda da özgürlüğünü kısıtlayıcı gelmektedir. Ancak unutulmaması gereken cinsellikle sağlanan doyum sürecidir. Eğer partneriniz ile doyum sağlayıcı bir birliktelik yaşıyorsanız ve birbirinizden çekinmeden yenilikler yapabiliyorsanız, cinsel uyumunuz varsa tek kişiyle yaşadığınız cinsellik sizin için yeterli olacaktır.

 Daha iyi bir eş bulma umudu

Daha iyi bir eş bulma umudu

Evlenmeyi planlayan ama henüz uygun aday bulamayan bir erkek, kendini hayatının en iyi kadınını bulmaya adar. En iyi yemek pişiren, en iyi giyinen, en iyi sevişen ve en iyi anne olabilen kadını bir gün bulabilmek varken, olanla yetinme fikri onlara hiç de cazip gelmez.

 Boşanma korkusu

Boşanma korkusu

Evet, erkekler evlenmekten korkar ama boşanmaktan daha çok korkar. Çünkü var olan düzenlerinin bozulmasını istemezler. Akşam evlerine geldiklerinde sıcak bir karşılama, giysilerinin yıkanıp ütülenmesi, evin temizliği, yemeklerin yapılması yabana atılır şeyler değildir. 5- Ebeveynlerinin evlilik yaşantısını kopyalama korkusu: Bu sendrom daha çok mutsuz veya boşanmış aile çocuklarında görülür ve haklı olarak doğacak çocuklarına böyle bir deneyim yaşatmak istemezler.

 Kılıbık olma korkusu

Kılıbık olma korkusu

Evlenene kadar hiçbir işe elini sürmemiş ana kuzusu erkekler, evlendiklerinde bütün ev işlerine yardım edeceklerini bilirler. Hele hele çalışan bir kadınla evlenirlerse, bu işin "yardım" boyutlarını çoktan aşacağından neredeyse emindirler. Bu da onlar için kılıbık olmakla eşdeğerdir.

 Seksin spontane değil alışkanlık üzerine gelişmesi

Seksin spontane değil alışkanlık üzerine gelişmesi

Balayında ve ilk birkaç ay her şey iyidir. Peki ya sonra? Seks de bir süre sonra diğer aktiviteler gibi TV karşısında patlamış mısır yemekten farksız bir hál alır. Çünkü önce yemek yenecek, ardından mutfak toplanacak ve sonra sevişilecektir. Bu da her şeyin spontane olmasını seven erkeklere hiç mi hiç uymaz.

  Sorumluluklardan korkmak

Sorumluluklardan korkmak

Sadece kendisinden sorumlu olmak bir erkek için vazgeçilemez bir duygudur. İstediği zaman son kuruşuna kadar harcayıp istediği zaman evde 5 parasız oturmak tamamen onun tercihi olduğu için cazip gelir. Evlendikten sonra aldığı sorumluluklar sebebiyle özgürlüğünü kaybedeceğine inanır.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sevgiliyle evde yapılacak 9 masrafsız aktivite