Erkeklerin genital bölge temizliğinde dikkat etmesi gereken 10 şey

Genital bölge temizliği, genel olarak yapılan erkek vücut temizliğinin önemli bir parçasını kapsar. Temizliğinin iyi yapılmaması birçok hastalığa sebep olabilir. Bu hastalıklar çok ciddi olabilir ve kişiyi kansere kadar sürükleyebilir. Doğru hijyen kurallarının uygulanmaması durumunda genital bölgede virüs, bakteri, parazit gibi enfeksiyonlar gelişir. Bu gibi durumlardan oluşan hastalıkların cinsel yolla karşı tarafa bulaşması da mümkündür. Bu nedenle genital bölge temizliği dendiğinde akla sadece kadınların genital bölgesi gelmemeli. Halihazırda 'genital' kelimesi, cinsiyet belirtmeyen bir ifadeyken, genital bölge temizliği dendiğinde erkekler de kulak kesilmeli. İşte erkeklerin genital bölge temizliği yaparken dikkat etmesi gereken 10 şey!

05 Mayıs 2020, Salı 18:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

  • Erkekler, genital bölge temizliği yaparken şampuan, sabun gibi kullanılan malzemeleri o bölgeye uygun olarak seçmeli ve bölge tahriş edilmemelidir. Genital bölgedeki erkek kıl temizliği oldukça önemlidir. Kılların gelişmemiş hali olan tüylerin de temizliği, dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında gelir.
  • Tüy evresinde jilet kullanılması tüylerin kıla dönüşümünü hızlandırır. Henüz gelişmekte olan tüy temizliği ile ilgili de size en uygun sabun veya şampuanı kullanmanız önerilir.

  • Tüylerin nemli kalması o bölgede enfeksiyon oluşmasına sebep olur. Bu yüzden genital bölgenin sürekli kuru tutulması gerekmektedir. Tüyleri haftada bir kere keserek ya da tüylerin çıkma açısına uygun olarak jiletle kısaltılabilir. Jiletle yapılan temizlik çok fazla dikkat gerektirir. Yavaşça ve çıkış açısına uygun bir şekilde gerekli temizlik gerçekleştirilidir. 
  • Jiletin genital bölgeyi tahriş etmesi durumunda özel bölge tüy dökücü krem, ağda, epilasyon gibi yöntemler kullanılabilir. 

Eğer traş anında bir kesik oluşursa ilk yapmanız gereken şey kesiğin tam olarak nereden kaynaklandığını tespit etmektir. Testis bölgesinde oluşan kesikler derinin dokusu nedeniyle pek önem arz etmezler. Kısa sürede deri bu kesikteki kanamayı durdurmak için büzüşecektir. Ancak penis üstündeki atardamarda üstünde bir kesik oluştuğu takdirde çok dikkatli olunmalı.

  • Cinsel organ, tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra yıkanmalı. 
  • Giysiler mümkünse pamuklu olmalıdır. İç çamaşırları olarak boxer tipliler tercih edilmemelidir. Başkalarının temizlik malzemeleri, temizlik aletleri, havlu ve çamaşırları ortak kullanılmamalıdır. Aşırı tahriş edici parfüm, yoğun kimyasallar içeren ürünler kullanılmamalı.

  • Terlemeler için talk pudra kullanıyorsanız, içeriğinde mısır nişastası olan bir pudraya geçebilirsiniz. Talk pudrası ve kadınlarda meydana gelen yumurtalık kanseri arasında bir bağlantı olabilir bu yüzden bir kadınla vajinal yolla cinsel ilişkiye giriyorsanız ve penisinizde talk pudrası varsa, onun sağlığını tehlikeye atıyor olabilirsiniz.
  • Penisini sık sık yıkayın ve cinsel ilişkiye girdikten sonra mümkün olan en kısa sürede idrarınızı yapın. Bu şekilde vücuda hastalık bulaştırmadan önce mikroplardan kurtulabilir ve enfeksiyona yakalanma riskini azaltabilirsiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yağlı saç derisi için dengeleyici saç bakım önerileri