Erkeklik hormonu testosteronu doğal olarak artırmanın 7 yolu

Erkeklik hormonu olarak adlandırılan testosteronun cinsel istek üzerinde etkisi var. Testosteronu arttırmanın en kolay yolunun eksiklik durumunda takviye kullanmak olduğunu söyleyen Hattat Klinik Üroloji ve Androloji Uzmanı Prof. Dr. Halim Hattat, erkeklik hormonunu doğal olarak artırmanın 7 yolunu açıkladı.

20 Mayıs 2020, Çarşamba 16:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1-Yeterli uyuyun:

1-Yeterli uyuyun:

Uykusuzluk vücudun normal çalışması ve testosteron üretimi için gerekli olan hormon ve kimyasalları bozuyor. Bir çalışmada sadece bir hafta kısıtlanmış uyku uyuyan erkeklerde testosteron seviyelerinin yüzde 15 azaldığı gösterildi. Bu yüzden özellikle uyku apnesi gibi bir probleminize varsa özellikle dikkat edin. Her gece 7-8 saat uyku uyuyun.

2-Sağlıklı bir kiloya inin

Vücuttaki yağ fazlalığı dolayısıyla salgılanan kimyasallar testosteron üretimini azaltıyor. Özellikle göbeklenmesi olan, karın içi yağ fazlalığı yaşayan erkekler dikkat.

3-Düzenli cinsel aktivitede bulunun

3-Düzenli cinsel aktivitede bulunun

Cinsel aktivite testosteron seviyelerini olumlu etkiliyor. Burada periyodik bir beraberliği hedeflemek önemli. Özellikle 3 haftadan az bir sıklıkta cinsel aktivitede testosteron seviyeleri düşmeye başlıyor.

4-Hareket edin

Günde minimum 10 bin adım hedefi cinsel sağlık için de geçerli. Düzenli egzersiz yapan erkekler hem stres kimyasallarından kurtuluyor hem de hormon sistemlerini olumlu etkiliyor.

5-Psikolojiye dikkat

5-Psikolojiye dikkat

Testosteron üretimi duygusal beyinle iş birliği içinde gerçekleştiriliyor. Bu yüzden hayat tatmini az, stresini yönetemeyen, huzursuz, endişeli, mutsuz, depresif erkeklerde testosteron daha az üretilip andropozu erken başlatabiliyor.

6-İlaçları değerlendirin:

Vitamin D, magnezyum, çinko seviyeleri testosteron üretimi için önemli. Eksiklik durumlarının tespit edilip desteklenmesi testosteron seviyesini olumlu etkiliyor. Bunun dışında bazı ilaçların örneğin kolesterol ilaçlarınızın testosteron üzerine olan etkilerini hekiminizle değerlendirmeniz faydalı olacaktır.

7-Sağlık sorunlarını gözden geçirin

7-Sağlık sorunlarını gözden geçirin

Testosteron üretimi kabakulak, ortakulak enfeksiyonu gibi bazı hastalıklarda ve inmemiş testis probleminde, böbrek-karaciğer sorunlarında, tiroid problemlerinde ya da beyinde testosteron üretimini etkileyen bölümlerin hastalıklarında azalabilir. Bu nedenle kendi kendinize değil bir uzmanla iyi inceleyerek testosteron seviyelerinizi değerlendirin.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yaşlılıkta cinsellik sürüyor mu? Cinsel gücü artırmanın doğal yolları